Lilie to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych i najbardziej efektownych gatunków kwiatów, jakie można posadzić we własnym ogrodzie. Zachwycają swym wyglądem i niepowtarzalnym zapachem. Jednak, aby lilie wypuściły okazałe kwiaty i rosły bez przeszkód, należy wybrać ich odpowiednią odmianę oraz posadzić i dbać o nie we właściwy sposób. Sprawdźmy więc, jak to zrobić!
Lilia — odmiany
Jeśli chodzi o lilie odmiany ich są naprawdę liczne. Każdy z nich cechuje się nie tylko nieco odmiennym wyglądem, ale i preferencjami pielęgnacyjnymi i klimatycznymi. Dlatego też, jeśli chcemy posadzić je we własnym ogrodzie, powinniśmy wybrać odpowiednią odmianę lilii, dla której warunki pogodowe występujące w Polsce będą przyjazne. Jakie więc gatunki sprawdzą się najlepiej?
Lilie azjatyckie
Mieszańce azjatyckie to jeden z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych gatunków lilii. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ cechuje się on wyjątkowo dużą odpornością na różnorodne warunki klimatyczne oraz glebowe. Lilie azjatyckie mogą być sadzone nawet w miejscach, gdzie występują bardzo mroźne zimy.
Azjatyckie mieszańce lilii zachwycają pięknymi kwiatami w różnorodnych barwach. Występują zarówno w kolorach bardzo jaskrawych, stonowanych, jak i w wersji wielobarwnej.
Lilie orientalne
Mieszańce orientalne pochodzą z Japonii. Są uwielbiane przede wszystkim ze względu na ich szczególnie duże kwiaty. Najczęściej są one także bardzo intensywnie pachnące. Barwa kwiatów lilii orientalnych to zazwyczaj biel lub róż.
Ten gatunek lilii jest dość wrażliwy na mróz. Jednak mimo to bardzo chętnie uprawiany w Europie. Jeśli chcemy mieć je w swoim ogrodzie, musimy więc zadbać o ich bardzo dokładne okrycie i zabezpieczenie przed zimnem jesienią oraz zimą.
Lilie martagon
Lilie martagon mają bardzo charakterystyczne kwiaty. Skierowane są one ku dołowi, natomiast same ich płatki mocno wywijają się w górę. Ten gatunek fantastycznie prezentuje się, szczególnie gdy posadzony jest w większych grupach – wtedy wygląda bardzo efektownie. Występują w wielu wariantach kolorystycznych, a ich płatki są najczęściej kropkowane.
Gatunek martagon jest wysoce odporny na mrozy, dlatego też bez problemu odnajdzie się w Polskim klimacie. Lilie te za to dość źle znoszą inwazyjne ingerencje, takie jak przesadzanie.
Lilie trąbkowe
Lilie trąbkowe to roślina, która osiąga bardzo dużą wysokość. Jeśli zapewni się jej dobre warunki, to może urosnąć nawet do ponad 2 metrów. Ich nazwa wzięła się z tego, że kwiaty tych lilii mają właśnie kształt trąbki – ich kielich jest wydłużony. Cechują się także wyjątkowo intensywnym zapachem.
Kiedy sadzić lilie?
To, kiedy sadzić lilie, zależy od kilku czynników. Głównym jest oczywiście klimat. Jednak w tym przypadku, będziemy mówić o warunkach panujących w Polsce. Drugą kwestią jest odmiana lilii. Okres zakwitania większości tych kwiatów przypada na czas pomiędzy czerwcem a sierpniem. W przypadku tych, które zakwitają długo, zaleca się sadzenie jeszcze w miesiącach letnich – najlepiej w sierpniu lub we wrześniu. Na pewno nie warto robić tego po pierwszej połowie października, ponieważ niskie temperatury mogą zniszczyć świeżo posadzoną roślinę. Lilie późno kwitnące sadzimy natomiast wiosną. Najlepiej w drugiej połowie kwietnia lub w maju. Takie rośliny wypuszczą kwiaty już na przełomie lipca i sierpnia.
Gdzie sadzić lilie? Stanowisko i gleba
Lilie najlepiej czują się na stanowisku dość mocno nasłonecznionym. Im więcej światła, tym bardziej okazałe i liczne są ich kwiaty. Jednocześnie jednak należy wybrać dla nich miejsce, w którym nie będą narażone przez cały dzień na palące, letnie słońce, bo to z kolei może im zaszkodzić. Lekkie ocienienie sprawdzi się doskonale. Warto zadbać także, by lilie były dobrze chronione przed wiatrem i przeciągami.
Przy sadzeniu lilii w ogrodzie, bardzo ważne jest właściwe przygotowanie ziemi. Gleba powinna być przede wszystkim dobrze zdrenowana, przepuszczalna i żyzna. Lilie lubią przeważnie lekko kwaśne podłoża. Warto mieć jednak na uwadze, że niektóre gatunki wymagają gleby o odczynie kwaśnym, a niektóre o zasadowym. Jeśli ziemia w ogrodzie jest ciężka lub typowo gliniasta, warto dodać do niej próchnicę, natomiast w przypadku ziemi mocno sypkich, należy wymieszać ją z masą organiczną, na przykład z torfem.
Sadzenie lilii krok po kroku
Lilie są roślinami cebulowymi. W związku z tym kupujemy i sadzimy je właśnie w takiej formie. Warto pamiętać, by nabywać je jedynie w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że są najwyższej jakości.
Głębokość sadzenia lilii zależy przede wszystkim od wielkości cebulek. Te większe zasadzimy nieco głębiej, mniejsze zaś płycej. Warto trzymać się tu zasady, która mówi, by głębokość wynosiła trzykrotność wielości cebulki. Jeśli chodzi zaś o zagęszczenie, to warunkuje je już głównie gatunek. Lilie, które mają tendencję do szybkiego wzrostu i rozmnażania, możemy spokojnie posadzić w odległości około 50 cm od siebie. Natomiast inne odmiany lub ich mieszanki najlepiej sadzić z odstępami około 25 cm.