Inwentaryzacja przyrodnicza krok po kroku – jak przebiega?

Krok 1. Przygotowania do inwentaryzacji

Większość inwestycji o charakterze budowlanym (budowa dróg, budynków, linii energetycznych i nie tylko) niesie za sobą ryzyko wyrządzenia szkody środowisku naturalnemu (ścięcia drzew, przypadkowego zabicia zwierząt, zniszczenia lęgowisk). Z tego względu przy tego typu inwestycjach zazwyczaj niezbędne jest sporządzenie inwentaryzacji przyrodniczej.

Przebieg inwentaryzacji przyrodniczej jest znacznie bardziej złożony niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Pokrótce można opisać ten proces jako sporządzanie spisu wszystkich elementów przyrody znajdujących się na danym obszarze i nadawanie im określonych wartości, natomiast w praktyce jest on bardziej rozległy. Poniżej wyjaśnimy krok po kroku, jak wygląda przeprowadzanie inwentaryzacji (i dlaczego jest ona tak istotna). Zapraszamy!

Po tym, jak szczegóły zlecenia zostaną uzgodnione, ale przed tym, kiedy inwentaryzacja na dobre się rozpocznie, następuje etap przygotowania. Trzeba pamiętać bowiem, że inwentaryzacja przyrodnicza to nie tylko pójście na dany teren i zapisanie tego, co się widzi. Zanim w ogóle zostaną podjęte jakieś prace w zakresie katalogowania i waloryzacji, trzeba między innymi precyzyjnie wyznaczyć granice danego obszaru, a następnie wykonać jego mapę.

Bardzo ważne jest także zapoznanie się z historią terenu, na którym ma być zrealizowana inwestycja i zapoznanie się z wykonanymi dotychczas mapami, opracowaniami, spisami i innymi publikacjami. Posiadanie pełnego oglądu sytuacji może przydać się podczas sporządzania dokumentów związanych z inwentaryzacją.

Jest to istotne, ponieważ jakiekolwiek błędy i braki w dokumentacji z dużym prawdopodobieństwem zostaną wykryte przez organ weryfikujący. Konieczne będzie wtedy naniesienie poprawek i oczekiwanie na ich akceptację, co przedłuży okres oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie lub kontynuowanie prac budowlanych.

Krok 2. Inwentaryzacja przyrodnicza wskazanego obszaru

Dopiero po dopełnieniu wszystkich wymienionych wyżej formalności eksperci z różnych dziedzin zajmują się obserwacją, zapisywaniem i fotografowaniem poszczególnych elementów przyrody (flory, fauny i przyrody nieożywionej) na danym obszarze.

W zależności od rodzaju terenu, w inwentaryzację mogą być zaangażowani między innymi eksperci od ptaków, drzew i krzewów, innych roślin, ssaków, ryb i nie tylko. Dokumentują oni precyzyjnie zachowanie poszczególnych zwierząt na przestrzeni różnych cykli życiowych.

Krok 3. Stworzenie dokumentacji

Kiedy już wszystkie niezbędne informacje zostaną zebrane, nadejdzie czas na połączenie ich w jedną całość i stworzenie finalnej dokumentacji dla przeprowadzonej inwentaryzacji. Na tym etapie specjaliści dokonują też waloryzacji przyrodniczej, czyli nadają określoną wartość poszczególnym elementom przyrody w oparciu o to, jak ważną rolę odgrywają na danym obszarze.

Podobne posty:

  • Wizualizator mieszkania – jak stworzyć spójny projekt wnętrza?Wizualizator mieszkania – jak stworzyć spójny projekt wnętrza? Uzyskanie stylistycznej harmonii w całym mieszkaniu nie jest łatwe. Nie zajmujesz się na co dzień aranżacją wnętrz? Trudno Ci spojrzeć na poszczególne pokoje jak na całość? Kiedy […]
  • Skuteczne porady, jak znaleźć biuro do wynajęcia?Skuteczne porady, jak znaleźć biuro do wynajęcia? Jeżeli chcesz rozpocząć proces wynajęcia powierzchni biurowej, przeważnie zaczynasz od Internetu. Jest to w dzisiejszych czasach najpopularniejsze źródło informacji i ogólnodostępne […]
  • Konserwacja kostki brukowej – jak wygląda?Konserwacja kostki brukowej – jak wygląda? Co daje konserwacja kostki brukowej? Jak wygląda ten zabieg w praktyce? Komu można powierzyć to zadanie? Zapraszamy to zapoznania się z poniższym artykułem. Konserwacja kostki brukowej – […]
  • Ile trwa budowa domu?Ile trwa budowa domu? Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Osoby, które znajdują się dopiero na początku tej trudnej drogi często zadają sobie pytanie, jak długo to potrwa. Ile tak naprawdę trwa budowa domu […]
  • Więcej miejsca w pokoju — łóżko na antresoliWięcej miejsca w pokoju — łóżko na antresoli Aranżowanie wnętrz w mieszkaniu to nie najprostsze wyzwanie. W przypadku pomieszczeń o ograniczonej powierzchni należy bardzo dokładnie planować ustawienie i wybór mebli w taki sposób, aby […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]