Poznaj zalety pokrycia dachu wykonanego z blachy

W sklepach i marketach budowlanych oraz bezpośrednio na stronach producentów, można znaleźć różnorodne materiały do wykończenia powierzchni dachów. Jak się okazuje, dużym zainteresowaniem, obok dachówki ceramicznej czy gontu, cieszą się również specjalne blachy. Które z nich wykorzystywane są do pokrycia dachów i jakie są zalety tego rozwiązania?

Jakie są rodzaje blachy stosowanej do wykończenia powierzchni dachu?

Osoby, które decydują się na pokrycie dachu blachą, mają kilka możliwości do wyboru. Wśród produktów tego typu wyróżnia się przede wszystkim blachę trapezową, falistą i płaską. Dostępne są też blachodachówki. Te ostatnie swoim wyglądem przypominają klasyczne dachówki ceramiczne, jednak nie są to pojedyncze małe elementy, a duże powierzchnie blachy formowane tak, by przypominały materiały wykonane z ceramiki.

Blacha falista oraz trapezowa mają charakterystyczny kształt, który jest taki sam na całej powierzchni pojedynczego arkusza blachy.

Jakie są zalety stosowania pokrycia dachowego wykonanego z blachy?

Pokrycie dachu wykonane z blachy ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ono odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym wilgoci. Blacha wykorzystywana do krycia dachów jest odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami panującymi na zewnątrz. O ile nie zostanie uszkodzona, wytrzyma długie lata i nie trzeba będzie jej wymieniać. Wybierając blachę, zwróć uwagę, aby miała warstwę ochronną nie tylko przed korozją, ale i przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Wówczas jest o wiele mniejsze ryzyko tego, że kolor dachu wyblaknie.

Warto tutaj podkreślić, że blacha jest jednym z najlżejszych pokryć dachowych, co sprawia, że można ją z powodzeniem używać do wykończenia domów, jak i mniejszych i lżejszych konstrukcji, gdzie ceramiczna dachówka byłaby zbyt ciężka.

Wskazuje się również na to, że pokrycie z blachy jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Ceny tego materiału, w porównaniu do dachówki ceramicznej, są o wiele bardziej przystępne. Dodatkowo sam jego montaż też jest o wiele tańszy i łatwiejszy w zestawieniu z innymi produktami przeznaczonymi do krycia dachu, w szczególności z dachówką.

Kiedy warto zdecydować się na pokrycie dachu wykonane z blachy?

Blacha jest chętnie wykorzystywana przez osoby, którym zależy na połączeniu przystępnej ceny z wysoką jakością materiału. Wybierając odpowiedni rodzaj blachy, można uzyskać ciekawe efekty. Przykładowo blacha płaska montowana na rąbek nadaje klasyczny, elegancki i ponadczasowy wygląd (to, jak wyglądają domy wykończone w ten sposób, zobaczysz między innymi tutaj: https://balex.eu/produkty/pokrycia-dachowe/elegant-panel-dachowy-na-rabek). Blacha trapezowa lub falista o wiele częściej wykorzystywana jest do krycia budynków przemysłowych i technicznych. Można ją także stosować do wykonywania ścian magazynów czy hal. Blacha jako materiał wykończeniowy sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Warto jednak sprawdzić, czy w danym regionie nie panują silne wiatry, które mogłyby poderwać lekką konstrukcję dachu.

Informacja prawna