Ile trwa budowa domu?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Osoby, które znajdują się dopiero na początku tej trudnej drogi często zadają sobie pytanie, jak długo to potrwa. Ile tak naprawdę trwa budowa domu marzeń?

O tym, jak dużo czasu będziemy musieli poświęcić na budowę domu decyduje fakt, jaki dom chcemy wybudować. Inny czas potrzebny będzie na wybudowanie domu murowanego, inny drewnianego, a jeszcze inny na wybudowanie domu z gotowych elementów.

Przede wszystkim odpowiednia ekipa

Oczywiste jest, że każdemu z nas bardzo zależy na szybkiej realizacji budowy. Żeby szybko doczekać się jej realizacji, musimy przede wszystkim rozważnie zatrudniać ekipy budowlane. Znaleźć właściwa i sumienną ekipę nie jest łatwo, jest to jednak możliwe. W większości firm już na wiele miesięcy przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac musimy zarezerwować termin. Najrozsądniej jest wybrać ekipę, która zajmie się całą budową, a nie zatrudniać kilku ekip. Niezwykle istotne jest sporządzenie właściwej umowy, w której jasno i klarownie określimy przedmiot umowy, a także czas rozpoczęcia i zakończenia projektu.

Każda budowa wymaga oczywiście zakupu ogromnej ilości materiału budowlanego. Warto już na wstępie zorientować się, czy materiał potrzebny do realizacji naszego projektu będzie dostępny od ręki. Może się okazać, że w naszym przypadku konieczne będzie zamawianie materiału i oczekiwanie na jego dostawę, warto więc zając się tym wcześniej, aby nie opóźniać terminu realizacji.

Ile potrwa budowa murowanego domu?

Jeśli decydujemy się na budowę domu murowanego, musimy liczyć się z tym, że czas jego budowy będzie dość długi. Warto na samym początku przygotować dokładny i szczegółowy harmonogram prac, żeby później nie tracić już czasu i by nie zapomnieć o czymś istotnym. Trzeba przecież wziąć pod uwagę, że budowa domu zakłada wiele czynności, które wymagają czasu na wyschnięcie, np. betonowanie czy murowanie. Nie da się więc tych etapów przyspieszyć. Często zdarza się, że niektóre etapy prac muszą zostać przerwane z uwagi na sezonowość występującą w naszym klimacie. Zimą, kiedy wilgoć jest duża, a temperatura niska, wielu prac po prostu nie da się przeprowadzić, co opóźnia budowę domu o kolejny sezon.

Przyjmuje się, że budowa domu tradycyjnego zajmuje średnio dwa sezony. W pierwszym sezonie zamyka się etap, w którym dom doprowadzony jest do stanu surowego, w drugim sezonie natomiast następuje jego wykańczanie. Jeśli mówimy o budowie domu pasywnego, czas potrzebny na zakończenie projektu może przeciągnąć się nawet do trzech lat, co ma ścisły związek z zastosowaniem innych materiałów budowlanych i technik budowy.

Czy można wybudować dom szybciej?

To pytanie pada często szczególnie wśród ludzi, którzy na budowę domu wzięli kredyt bądź odłożyli całą sumę i chcą jak najszybciej ukończyć projekt i wprowadzić się do domu. Można budowę domu zakończyć w jeden rok, o ile znajdzie się ekipę, która będzie przygotowana do takiego projektu. Ważne, by posiadała odpowiednie urządzenia i narzędzia gwarantujące pełen sukces i trwałość postawionego budynku.

Dodaj komentarz

Informacja prawna