Must have do nowego domu to kominek. Wyjaśniamy, dlaczego

Budowa nowego domu wiąże się z wieloma oczekiwaniami i przede wszystkim wyzwaniami. Od samego początku prac budowlanych, trzeba podejmować kluczowe decyzje. XXI wiek przyniósł wiele nowych trendów oraz ugruntował pozycje sprawdzonych rozwiązań. Można śmiało stwierdzić, że kominek w domu to połączenie obu tych opcji. Kominki są technologią znaną od dawna, jednak w ostatnich latach zaliczyła ona bardzo dynamiczny rozwój. Dzisiaj, kominek w domu to jednocześnie efektowny element wystroju wnętrza, ale również wydajne źródło ciepła, które generuje oszczędności i sprzyja środowisku.

Dużą popularność zyskały wkłady kominkowe (np. Defrohome), które wyparły z rynku kominki otwarte. Występują one w wielu wariantach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Producenci oferują urządzenia spełniające wymagania Ekoprojektu, czyli dyrektywy Unii Europejskiej wprowadzonej w celu poprawy jakości powietrza w państwach członkowskich. Dlaczego warto zainwestować w taki kominek w nowopowstałym w domu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze argumenty.

Kominek, jako źródło ciepła

Ogrzewanie budynku za pomocą nowoczesnego kominka to nie tylko bezpośrednie oddawanie ciepła do pomieszczenia, w którym się znajduje. Może to być realizowane za pomocą kominka z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza. Pierwsza z tych opcji jest systemem zintegrowanym z instalacją centralnego ogrzewania budynku. Woda ogrzewana w tzw. płaszczu okalającym palenisko, jest dystrybuowana do grzejników bądź ogrzewania podłogowego (w tym przypadku należy zastosować zawór mieszający). Ponadto, może brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. System dystrybucji gorącego powietrza ma nieco inną zasadę działania. Powietrze ogrzewane w kominku jest rozprowadzane po budynku przez sieć kanałów. Za pomocą anemostatów nawiewnych wtłaczane jest do poszczególnych pomieszczeń. Podczas planowania takiego systemu należy uwzględnić odpowiednie zasady (m.in. odpowiednia średnica przewodów, optymalne rozmieszczenie anemostatów). Niestety, system dystrybucji gorącego powietrza nie bierze udziału w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Oba, wyżej wymienione systemy przekładają się na oszczędności. Wydatki na ogrzewanie domu, zazwyczaj stanowią wysoki procent comiesięcznych wydatków. Kominek z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza doskonale sprawdza się, jako dodatkowe źródło ciepła. W okresie jesiennym lub wiosennym, daje możliwość czasowego zrezygnowania z kotła. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Wyprodukowanie 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to koszt wynoszący około 0,1 zł. Jest to jedna z najniższych stawek, wśród urządzeń dostępnych na rynku.

Kominek, jako element wystroju wnętrza

Walory energetyczne kominków są niezaprzeczalne. Nie można jednak zapominać o ich estetyce. Ostatnim krzykiem mody są kominki narożne. Świetnie sprawdzają się one, jako połączenie dwóch pomieszczeń. Duże przeszklenie daje niepowtarzalny efekt wizualny. Wśród innowacji należy wyróżnić także kominki trzyszybowe.

Ciekawym rozwiązaniem są też kominki typu koza. Nie są to już kominki wolnostojące (sprawdź ofertę Defrohome), które pamiętamy jeszcze z ubiegłego wieku. Dziś to modernistyczne urządzenia, które są łatwe w montażu i zachwycają designem i efektywnie ogrzewają budynek.

Kominek w domu jest obecnie standardem. Dlaczego? Ponieważ jest to sprawdzone rozwiązanie połączone z nowoczesną technologią. Inwestując w kominek, mamy gwarancję korzyści i zadowolenia.

Informacja prawna