Wykorzystanie kratki ogrodowej

Dużym problemem dla właścicieli trawników jest ich niska trwałość. Niestety trawniki, po których regularnie się chodzi lub jeździ pojazdami mechanicznymi, stale ulegają degradacji. Wystarczy nawet niewielki ruch pieszy, aby trawnik po jednym sezonie miał widoczne wgniecenia, a nawet uszczerbki w systemie korzeniowym. Dotyczy to tym bardziej parkingów i podjazdów. Kratka ogrodowa jest rozwiązaniem na takie problemy, gdyż tworzy swojego rodzaju zbrojenie. Pozwala ona cieszyć się ładnym trawnikiem przez wiele sezonów. Gdzie wykorzystuje się kratkę ogrodową?

Wykorzystanie kratek jest bardzo powszechne w takich miejscach jak:

  • chodniki i ciągi komunikacyjne,
  • podjazdy pod garaże,
  • parkingi,
  • okolice tarasów,
  • ogródki w miejscach publicznych,
  • parki publiczne,
  • obiekty rekreacyjne.

Jak widać, zastosowanie kratki ogrodowej jest bardzo zróżnicowane. Jej montaż jest stosunkowo prosty, a pozwala na znaczne zwiększenie trwałości trawnika i obniżenie późniejszych kosztów związanych z koniecznością prowadzenia regularnych prac pielęgnacyjnych, bez których trawnik uległby szybkiemu zniszczeniu.

Co daje skorzystanie z kratki, jako podłoża pod trawnik?

Kładąc kratkę jako podłoże, uzyskuje się gwarancję tego, że trawnik nie będzie się tak szybko niszczył. Osiąga się to dzięki ochronie systemu korzeniowego i gruntu, w którym murawa jest osadzona. Trawnik z kratką jest w stanie rosnąć przez wiele lat nawet w miejscach, w których panuje bardzo duże natężenie ruchu. Ponadto dzięki temu, że punktowy nacisk na grunt rozkłada się na dużą powierzchnie, trawnik z wykorzystaniem kratki praktycznie przez cały okres użytkowania pozostaje idealnie równy. Oznacza to, że nawet przy budowie z niego podjazdów i parkingów nie tworzą się koleiny, które są nieuniknione, gdy trawnik osadzony jest na zwykłym gruncie bez podbudowy.

Zastosowanie kratki jest wskazane zwłaszcza w miejscach, w których grunt jest dość miękki, co sprzyja powstawaniu kolein. Poza ochroną gruntu taka trawa jest także o wiele łatwiejsza w pielęgnowaniu. Sam proces koszenia jest o wiele wygodniejszy. Zastosowanie kratki daje także możliwości tworzenia ładnych trawników na skarpach i podjazdach, na których w normalnych warunkach ziemia osuwałaby się i niszczyła murawę.

Informacja prawna