Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?

Pozwolenie na budowę domu nie jest zwykłym, nic niewnoszącym papierkiem, czy formalnością. Jest to dokument potwierdzający pełne sprawdzenie, czy w danym miejscu można wybudować konkretną nieruchomość. Gdy mamy już projekt budowy domu i konkretną działkę, na której chcemy go postawić, możemy wystosować wniosek, o pozwolenie na budowę domu. Musimy zawrzeć w nim szereg ważnych informacji, by został przyjęty i pozytywnie rozpatrzony.

Co należy napisać we wniosku o pozwolenie na budowę domu?

Formalny wniosek powinien być składany na specjalnym urzędowym formularzu, który można pobrać ze stron internetowych.
Wypełniając go, należy podać wszelkie dane dotyczące, mającego powstać domu takie jak: adres, jaki to konkretnie rodzaj inwestycji, dane inwestora.
Ważne też, by do wniosku dołączyć wszelkiego rodzaju dokumentację taką jak: projekt budowy (wraz z pozwoleniami, uzgodnieniami, opiniami itp.), oświadczenie inwestora (ma ono dotyczyć prawa do dyspozycji nieruchomością stricte na cele budowlane), zaświadczenie izby samorządu zawodowego.
Czasem wymagana jest pełniejsza dokumentacja, gdy konkretna sytuacja nas do tego zmusza. Dlatego warto dowiedzieć się dokładnie jakie dokumenty są wymagane w naszej sytuacji, by niczego nie pominąć.
Warto wspomnieć, że w internecie na stronie: www.wyszukiwarka.gunb.gov.pl można znaleźć rejestr wniosków. Można tam łatwo sprawdzić, jaki status ma nasz wniosek.

Ile czeka się na rozpatrzenie wniosku?

Jeśli wszystkie dokumenty zostały poprawnie złożone, można spodziewać się rozpatrzenia wniosku, w przeciągu jednego miesiąca. Zwykle rozpatrzenie trwa dwa miesiące, jeśli dokumentacja jest niekompletna i trzeba ją uzupełniać. Urzędy zmuszone są rozpatrzyć wniosek do maksymalnie 65 dni od daty złożenia. Po upływie tego terminu zostaje naliczona kara 500 złotych na każdy dzień zwłoki. Po otrzymaniu pozwolenia uprawomocnia się ono, po czternastu dniach, o ile nikt nie zgłosi przeciwko niemu sprzeciwu. Gdy minie czternaście dni pozwolenie jest ważne przez równo trzy lata. W tym czasie należy rozpocząć budowę domu i nie przerywać jej na dłużej niż trzy lata, bo wówczas pozwolenie zostanie cofnięte.

Ile kosztuje uzyskanie pozwolenia na budowę domu?

Na cenę uzyskania pozwolenia na budowę domu składa się przede wszystkim koszt pozyskania wszystkich niezbędnych dokumentów.
1. Badanie geodezyjne gruntu – koszt to około tysiąc do tysiąca pięciuset złotych.
2. Projekt domu. Ten trzeba składać w czterech egzemplarzach dołączonych do wniosku. Koszt może wahać się od około dwóch tysięcy złotych (gdy korzystamy z gotowych projektów) do parunastu tysięcy złotych, gdy chcemy mieć projekt przygotowany specjalnie dla nas.
3. Różnego rodzaju załączniki do wniosku, takie jak mapy, wypisy, wyrysy z Planu Zagospodarowania przestrzennego.

Całkowity koszt pozyskania wszelkiego rodzaju dokumentacji przy budowie domu można określić, że średnio wychodzi około siedmiu do dziesięciu tysięcy złotych.

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje pozwolenie na budowę domu, można śmiało powiedzieć, że nic. Jest zupełnie darmowe (może poza drobną opłatą za znaczek skarbowy, który czasem jest wymagany). Jednak skompletowanie wszelkiego rodzaju dokumentacji upoważniającej nas do pozyskania tego pozwolenia może obciążyć nasz budżet o około dziesięć tysięcy złotych.

Przeczytaj  także artykuł: Kto wydaje pozwolenie na budowę?

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Czym pokryć dach?Czym pokryć dach? Każdy inwestor pragnie, aby jego dom w przyszłości prezentował się okazale. Istotną częścią zewnętrznej części każdego budynku jest dach. Na rynku nie brakuje różnorodnych materiałów […]
  • Bloczki fundamentowe – wszystko co musisz wiedzieć o ich wymiarach oraz cenieBloczki fundamentowe – wszystko co musisz wiedzieć o ich wymiarach oraz cenie Fundamenty, są tak naprawdę jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. To właśnie na fundamentach opiera i rozkłada się ciężar całej budowli, dlatego też do budowy fundamentów […]
  • Ile trwa budowa domu?Ile trwa budowa domu? Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Osoby, które znajdują się dopiero na początku tej trudnej drogi często zadają sobie pytanie, jak długo to potrwa. Ile tak naprawdę trwa budowa domu […]
  • Domy z kreramzytu – ile kosztują i jak są budowane?Domy z kreramzytu – ile kosztują i jak są budowane? Domy zbudowane z keramzytu stały się hitem ostatnich lat. Są tanie, trwałe i niezwykle szybko się je buduje. Keramzyt to w pełni naturalne kruszywo ceramiczne. Powstaje na skutek wypalania […]
  • Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?Dachówka czy blachodachówka – co wybrać? Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Dlatego wybór pokrycia dachowego jest bardzo istotny. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. A […]

Dodaj komentarz