Ogrody wertykalne – aranżacyjny hit 2022 roku

Polacy wykazują coraz większe zainteresowanie zielonymi akcentami w mieszkaniach i przestrzeniach biurowych. Rośliny we wnętrzu powodują, że prezentuje się ono bardziej przytulnie i ma unikalny, oryginalny charakter. Jakie są najpopularniejsze zastosowania ogrodów wertykalnych i dlaczego warto dekorować nimi wnętrza?

Ogród wertykalny w domu – nietuzinkowa ozdoba dla wielbicieli natury

Jednym z najpopularniejszych nurtów aranżacyjnych w Polsce już od kilku lat jest styl skandynawski. Cechuje się on prostotą, swego rodzaju surowością, a także licznymi odwołaniami do natury. Połączenie drewnianych elementów, dyskretnej szarości tapicerek i bieli ścian z soczystą zielenią naturalnej roślinności to coś, co można uznać zarówno za stylowe, jak i ponadczasowe. Ogrody wertykalne w skandynawskich wnętrzach są więc jak najbardziej na miejscu. Można je zaprojektować w taki sposób, by kompozycja roślinna, z której się składają, kojarzyła się z syberyjską tajgą i norweskimi pejzażami. Ogród wertykalny jest ciekawą ozdobą salonu w stylu skandynawskim – ożywia wnętrze i poprawia jego mikroklimat. Rośliny polepszają jakość powietrza w pomieszczeniach, ale nie tylko. Pozytywnie też wpływają na samopoczucie domowników. Ogród wertykalny to dobra propozycja do pokoju dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy ma ono problemy z koncentracją. Roślinne motywy w pokoju koją nerwy i pomagają skoncentrować się na zadaniach, działają też relaksująco.

Należy podkreślić, że ogrody wertykalne to propozycja nie tylko do pomieszczeń utrzymanych w stylu skandynawskim. Zieleń roślin jest uniwersalna i pasuje zarówno do mieszkań i domów urządzonych w stylistyce klasycznej, rustykalnej, a nawet industrialnej. Łatwo sobie wyobrazić surową, czerwoną cegłę pięknie kontrastującą z zielenią roślin pionowego ogrodu. Takie połączenie jest zarezerwowane dla wielbicieli wyrazistych i odważnych zestawień. Może ono ozdobić dowolne pomieszczenie w domu – z pomocą doświadczonej firmy projektującej ogrody wertykalne dobór odpowiednich roślin do stopnia nasłonecznienia i wilgotności lokalu nie stanowi żadnego problemu.

Ogród wertykalny w firmie – sposób na poprawę samopoczucia zespołu

Nowoczesny przedsiębiorca doskonale rozumie, jak ważną rolę odgrywa dobra atmosfera w firmie. Inwestuje więc w odpowiedni wystrój lokalu, tak aby zarówno klienci, jak i pracownicy przedsiębiorstwa czuli się w nim komfortowo. Jednym ze sposobów na stworzenie unikalnej i przyjaznej atmosfery w firmie są kwiaty do biura i ogrody wertykalne, dzięki którym wnętrza nabierają bardziej indywidualnego charakteru, stają się mniej techniczne i zimne. To ważne, zwłaszcza dla kadry pracowniczej, która spędza w tym miejscu znaczną część swojej doby. Rośliny w biurze wpływają dodatnio na wydajność pracowników, stanowią też miły akcent wizualny.

Ogrody wertykalne doskonale sprawdzą się zarówno w międzynarodowych korporacjach, jak i w małych, lokalnych firmach, takich jak np. kawiarnie, salony kosmetyczne lub gabinety psychoterapii. Unikalny wygląd takiej instalacji przyciąga uwagę przechodniów, kompozycja roślinna sprawdzi się więc również w tych firmach, które dysponują dużą witryną. Rośliny wchodzące w skład kompozycji są dobierane w ten sposób, aby nie wymagały intensywnej pielęgnacji i jednocześnie nie były bardzo wymagające pod względem zakresu temperatur panujących w pomieszczeniu i docierającego do niego światła słonecznego. Przedsiębiorca nie musi się więc obawiać, że inwestując w ogrody wertykalne dostarczy obsłudze dużo dodatkowej pracy.

Informacja prawna