Podstawowe rodzaje nakrętek

Nakrętki to jedne z podstawowych łączników w połączeniach śrubowych.

Podstawowe rodzaje nakrętek

Wyróżniają się dość specyficzną budową. Na całej długości otworu posiadają pierścień z gwintem. Dzięki obecności gwintu można wkręcić na śrubę i tym samym stworzyć stałe połączenie.

Jak klasyfikujemy nakrętki?

Pierwszym i zarazem najbardziej podstawowym kryterium klasyfikacji nakrętek jest ich kształt. Pod tym względem wyróżniamy nakrętki sześciokątne, niskie, zwykłe, długie samozabezpieczające czy też nakrętki z kołnierzem stożkowym. Warto jeszcze wspomnieć o innych nakrętkach, takich jak np. nakrętki ślepe, radełkowe, kwadratowe, złączne, nakrętki z uchem czy nakrętki wieńcowe.

Jakie jest zastosowanie nakrętek?

Nakrętki stosuje się głównie do połączeń śrubowych, tak aby zespolić nimi dwa elementy. Jeśli chcemy stworzyć bezpieczne połączenie, to w takim przypadku warto sięgnąć po nakrętki samozabezpieczające. Taka nakrętka posiada specjalną poliamidową wkładkę, która zabezpiecza przed przypadkowym i mimowolnym wykręceniem się elementu. Najczęściej stosowanymi nakrętkami w branży motoryzacyjnej są natomiast nakrętki kołpakowe, których używa się przy łożyskach i kołach. Jednymi z najprostszych nakrętek w montażu są natomiast nakrętki skrzydełkowe, które można skręcać ręcznie i nie trzeba używać w tym calu żadnych specjalistycznych narzędzi. W branży transportowej stosuje się natomiast nakrętki z uchem.

Bez względu na to, na jaki typ nakrętki się zdecydujemy, trzeba zwrócić uwagę, na jeszcze jedną istotną sprawę, mianowicie jej gwint. Trzeba upewnić się, czy jest gwint metryczny, czy calowy, a także zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych zwojów. Pod tym względem możemy wyróżnić gwinty normalne, grubo i drobnozwojowe. Jeszcze jedną istotną kwestią jest pochylenie gwintu nakrętki. Może być ono walcowe, trapezowe lub stożkowe.

ELGO to lider rynku śrub i elementów złącznych w naszym kraju, który na swoją pozycję i renomę pracuje już od dobrych kilkunastu lat. Stawiając na produkty tej firmy, mamy gwarancję ich najwyższej jakości. Wszystkie elementy dostępne w ofercie tego polskiego producenta są wytwarzane z najwyższą starannością, z zachowaniem wszelkich standardów. Warto dodać, że przed dokonaniem zamówienia istnieje możliwość konsultacji z wykwalifikowanymi pracownikami firmy, którzy służą pomocą przy wyborze śrub i innych elementów.

Informacja prawna