Balustrady całoszklane – czy to rozwiązanie się opłaca?

Wraz z rozwojem technologii zmieniły się również trendy i rozwiązania stosowane w wystroju wnętrz. Jedną z nowinek stosowanych w domach piętrowych są balustrady całoszklane, czyli ogromne płyty ze szkła, które gwarantują bezpieczeństwo na schodach. Ponadto, balustrady ze szkła pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też estetyczną. To rozwiązanie doskonale odnajdzie się więc w pomieszczeniach, w których króluje minimalizm i nowoczesność. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na balustrady całoszklane? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? 

Jak wykonuje się balustrady całoszklane?

Balustrady całoszklane wykonuje się w specjalistycznych zakładach, gdzie przy użyciu maszyn dostosowanych do pracy ze szkłem, materiał poddaje się specjalnej obróbce. Obróbka CNCbo o niej mowa, pozwala dowolnie manipulować właściwościami szkła, aby przystosować materiał do potrzeb danego klienta. W przypadku balustrad całoszklanych nie można stosować zwykłego szkła, które rozpada się na drobne kawałki, gdyż takie rozwiązanie byłoby mocno niebezpieczne. Dlatego właśnie w zakładach zajmujących się obróbką szkło poddaje się procesom hartowania, dzięki którym po rozbiciu nie rozpada się ono na ostre odłamki małej wielkości. Ponadto zahartowany materiał jest bardziej odporny na uszkodzenia czy zarysowania niż zwykłe szkło. Płyty szkła dostosowuje się również do wielkości otworów w balustradzie, aby jak najdokładniej zabudować wolne przestrzenie. Szkło przycina się więc za pomocą lasera czy innego urządzenia i w ten sposób powstaje gotowy produkt, który można zamontować w domu klienta. W przypadku szklanych płyt całkowicie zbędne jest więc spawanie robotem i inne procesy obróbki fizycznej, które mogłyby uszkodzić materiał lub negatywnie wpłynąć na jego właściwości.

Czy balustrady całoszklane są w pełni bezpieczne?

W ostatnich latach balustrady szklane stały się niezwykle popularne i są widywane w coraz większej ilości domów urządzonych w nowoczesnej stylistyce. Niektórzy jednak obawiają się, czy zastosowanie tak dużej ilości szkła jako barierki przy schodach jest na pewno bezpieczne. Większość producentów, którzy oferują balustrady całoszklane Kraków, w Warszawie i innych miastach w Polsce gwarantuje jednak pełne bezpieczeństwo swoich produktów. Firmy te poddają bowiem szkło licznym procesom hartowania i utwardzania, dzięki czemu jest ono bardziej odporne na uszkodzenia i bardziej wytrzymałe. Dodatkowo szkło hartowane stosowane w balustradach po rozbiciu nie rozpada się na drobne kawałki o ostrych krawędziach, dzięki czemu ryzyko zranienia jest wręcz minimalne. Ponadto, balustrady wykonane ze szkła prezentują się niezwykle nowocześnie i elegancko, dlatego mogą nadać wyjątkowego charakteru do każdego wnętrza.

Informacja prawna