Przypalony garnek – jak skutecznie go wyczyścić?

Przypalony garnek to problem, z którym choć raz spotkał się każdy z nas. Szczególnie jeśli lubimy eksperymentować w kuchni od czasu do czasu zdarzy nam się coś przypalić. Dlatego warto znać sprawdzone i skuteczne metody, które pozwolą nam na rozwiązanie problemu i doczyszczenie naczynia, tak aby ponownie nadawało się do użytku. Jak wyczyścić przypalony garnek?

Po pierwsze zalej naczynie wodą

Jeśli przytrafiła nam się mała, kuchenna katastrofa najlepiej działać szybko. Przypalony garnek należy zalać ciepłą lub wręcz gorąca wodą. Warto do niej dodać trochę płynu do mycia naczyń. Dzięki temu spalenizna będzie mogła odmiękać, czasami już sama ta metody wystarczy do jej skutecznego usunięcia. Jeśli nie należy wdrożyć kolejne kroki.

Garnek garnkowi nie równy

Podejmując akcję ratunkową przypalonego garnka należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. dzięki temu dobierzemy odpowiednią metodę czyszczenia naczynia. Bardzo ważną sprawą jest także nie podejmowanie prób usuwania przypalenizny niżem czy tez drutem. W ten sposób możemy podrapać dno naczynia i bezpowrotnie je zniszczyć.

Domowe sposoby

Jeśli przypalenia są nieco poważniejsze i samo odmaczanie nie pomogło. Można zastosować jeden ze sprawdzonych domowych sposobów. Substancje, które mogą okazać się przydatne każdy z nas ma w domu. To sól, soda, proszek do prania, ocet czy też kostka do zmywarki.

Jak wyczyścić przypalony garnek przy pomocy soli? Wystarczy wsypać do niego grubą warstwę soli i pozostawić ją na kilka godzin. Po tym czasie garnek myjemy przy pomocy gąbki. Możemy też wlać mocno osoloną wodę i pozostawić w garnku na kilkanaście godzin.

Ze spalenizną możemy zawalczyć także przy pomocy sody. Używamy jej podobnie jak soli. Ważna informację jest jednak to, aby nie stosować jej w przypadku garnków aluminiowych.

Proszek nie tylko do prania

Do usunięcia spalenizny świetnie nadaje się także proszek do prania. Wystarczy wsypać kilka łyżeczek proszku do garnka, zalać wodą i całość zagotować. Po chwili powinniśmy dostrzec pierwsze efekty tego zabiegu,. Bardziej intuicyjnym, ale również skuteczną metodą jest kostka do zmywarki, którą układamy w garnku zalewamy wodą i pozostawimy na całą noc. Rano spalenizna powinna domyć się bez problemu.

Z pomocą przyjdzie także ocet. Wlewamy go do garnka i gotujemy. nie stosujmy jednak tej metody w przypadku garnków emaliowanych, gdyż mogą stać się matowe i nieatrakcyjne estetycznie.

Nie tylko wnętrze

Problem przypalonego garnka może dotyczyć także jego zewnętrznej warstwy. Szczególnie jeśli używamy kuchni gazowej. Do jego wyczyszczenie potrzebna będzie soda oczyszczona. Roztwór z sody i wody pomoże uporać nam się z powierzchniowym zanieczyszczeniem. Możemy również wymoczyć garnek w zlewie z wcześniej przygotowanym roztworem sodowym.

Do oczyszczenia garnka możemy oczywiście również użyć sklepowych detergentów. Są skuteczne, ale z pewnością dużo droższe od zwykłej sody czy też octu oraz zawierają więcej substancji chemicznych, które mogą drażnić nasze drogi oddechowe i skórę.

Dodaj komentarz

Informacja prawna