Domy zbudowane z keramzytu stały się hitem ostatnich lat. Są tanie, trwałe i niezwykle szybko się je buduje. Keramzyt to w pełni naturalne kruszywo ceramiczne. Powstaje na skutek wypalania w temperaturze ponad tysiąca stopni Celsjusza pęczniejącej gliny. Jest trwały, obojętny chemicznie i dużo bardziej odporny na wilgoć niż tradycyjne materiały budowlane. Przy jego produkcji nie produkuje się odpadów, co sprawia, że zyskuje na popularności. Warto przyjrzeć się najważniejszym aspektom dotyczącym budowy domów z keramzytu, by móc świadomie podjąć decyzję o tym, czy właśnie tak chcemy zbudować dom naszych marzeń.
Dlaczego domy z keramzytu buduje się szybciej?
Sposób powstawania keramzytu umożliwia tworzenie go w postaci dowolnych form. Dzięki temu powstają gotowe prefabrykaty, które wystarczy odpowiednio połączyć, by zbudować dom. Keramzyt, jako materiał budowlany, jest niezwykle trwały i lekki, dzięki czemu jest łatwy w transporcie. Czas wykonania domu jest zależny od jego wielkości i ilości pracujących ludzi i jest to zazwyczaj kilka tygodni. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe komponenty wyprodukowane zgodnie z projektem danego domu, co niezwykle skraca czas jego budowy.
Projekt domu z keramzytu
Stworzenie odpowiedniego projektu domu to etap, przez który budowa często opóźnia się nawet o kilka lat. Wybranie firmy projektowej, a potem dopracowywanie szczegółów zajmuje mnóstwo czasu. W domach z keramzytu sprawa jest dużo łatwiejsza. Decydując się na konkretnego wykonawcę, otrzymujemy kilka, a nawet kilkanaście gotowych projektów, spośród których możemy wybrać ten, który najbardziej nam się podoba. Oczywiście możemy zbudować dom z własnego projektu, jednak to bardzo podraża koszty i nie koniecznie będzie lepszą dla nas opcją. Gotowe projekty uwzględniają najważniejsze potrzeby domowników, są stworzone tak, by były wygodne, funkcjonalne i ładne.
Ile kosztuje budowa domu z keramzytu?
Przy założeniach, że dom ma powierzchnię 50 metrów kwadratowych, całkowity koszt wykonania do stanu surowego, zamkniętego wyniesie nieco ponad sto tysięcy złotych, a budowa zajmie około siedmiu tygodni. Oto poszczególne etapy budowy i ich wycena:
1. Budowa fundamentów płytowych – 31 tysięcy złotych. Na prace wykonane w tej cenie składają się: przygotowanie ziemi pod fundamenty, wykopy, wszelkie czynności doprowadzające do powstania płyty fundamentu, wstępne utworzenie najważniejszych instalacji, wprowadzenie wody do budynku, początek budowy części kanalizacji, izolacja powstałych fundamentów.
2. Budowa wewnętrznych i zewnętrznych ścian – 36 tysięcy złotych. Cena ta zawiera koszty: transportu gotowych ścian, ich montaż, szpachlowanie, łączenie.
3. Wykonanie dachu. 38 tysięcy złotych. Cena zawiera: wykonanie drewnianych stropów, wykonanie obicia płytami OSB, koszt konstrukcji dachu, zamontowanie rynien oraz wykonanie wentylacji i kominów.
4. Schody wewnętrzne prowadzące na strych. Koszt 5 tysięcy złotych.
Cena domu z keramzytu – wykończenie z zewnątrz
Wykończenie domu z zewnątrz to przede wszystkim wykonanie ocieplenia, czyli położenie styropianu. Następnie dom trzeba otynkować, na wcześniej przygotowanej powierzchni za pomocą podkładu podtynkowego. Oprócz zastosowania tynku akrylowego należy użyć też tynku mozaikowego, w takich miejscach jak cokoły.
Następnie należy wykonać podbitki, czyli drewniane wykończenia pod dachem, a potem zaimpregnować drewno.
Potem pozostaną do wykonania już tylko parapety zewnętrzne. W zależności od ilości parapetów cena będzie się różniła, ale zwykle wynosi około dwóch tysięcy złotych przy zastosowaniu materiałów takich jak: gięta blacha i PCV do wykonania zaślepek.
Całkowity koszt tych wszystkich zabiegów wynosi oko dziewiętnastu – dwudziestu tysięcy złotych.
Cena wykończenie wewnątrz
Na cenę wykończenia wnętrza domu z keramzytu składają się przede wszystkim różnego rodzaju instalacje:
1. Instalacja elektryczna. Tu ważnym jest zamontowanie skrzynki posiadającej bezpieczniki, wszystkich wyjść na gniazdka, całego okablowania. Koszt to nie całe dziesięć tysięcy złotych.
2. Instalacja/sieć wodno – kanalizacyjna. W domu o powierzchni 50 metrów kwadratowych z piętrem może znajdować się około dwudziestu miejsc instalacyjnych, których montaż wyniesie nas około siedmiu tysięcy złotych.
3. Instalacja grzewcza. Na cenę ogrzewania składa się zakup i instalacja grzejników oraz kotła gazowego. Całkowity koszt montażu i zakupu tych urządzeń wynosi około trzydziestu tysięcy złotych.
Ważnym aspektem wykończenia jest wykonanie ocieplenia od wewnątrz, czyli zastosowanie wełny mineralnej na poddaszu, płyt kartonowo – gipsowych oraz folii izolacyjnej. Tego typu prace i materiały kosztują około sześciu tysięcy złotych.
Całkowity koszt zakupu i montaży okien powinien wynieść około ośmiu – dziewięciu tysięcy złotych przy założeniu, że zamontujemy łącznie około dwudziestu metrów kwadratowych okien. Decydując się na okna energooszczędna, będziemy musieli zapłacić około dwudziestu pięciu tysięcy złotych.
Można dodatkowo otynkować ściany wewnątrz, jednak w przypadku ścian z keramzytu nie jest to konieczne. Niektórzy klienci decydują się na powleczenie ścian warstwą gładzi gipsowej, co stanowi dodatkowy koszt w wysokości około siedmiu tysięcy złotych.
Końcowym etapem wykańczania jest zamontowanie drzwi zewnętrznych. Zwykle dobrej jakości stalowe drzwi antywłamaniowe kosztują około dwóch tysięcy złotych.
Podsumowując wszystkie koszty wykończenia wnętrz do stanu deweloperskiego, przy założeniu, że nie założymy okien energooszczędnych, wyniosą nas około 66 tysięcy złotych.
Keramzyt – specyfikacja materiału w kontekście budowy domu
1. Jest dwukrotnie lżejszy, niż tradycyjne materiały stosowane przy budowie domów.
2. Grubość ścian z keramzytu jest dosyć mała – około 36 cm.
3. Izolacyjność termiczna, czyli współczynnik przenikania ciepła średnio wynosi 0, 3 W/ (m2*K)
4. Ściany z keramzytu mają jednolitą fakturę.
Czy dom z keramzytu może postawić każdy?
O ile zdarza się, że domy murowane stawiają firmy bez doświadczenia, o tyle domy z keramzytu powinny być zawsze stawiane przez firmę, która specjalizuje się w tego typu działalności.
Podsumowanie: dom z keramzytu – czy warto?
Ostateczna cena wykończenia budowy i wykończenia do stanu deweloperskiego domu z keramzytu, to około 200 tysięcy złotych, co daje nam cenę 2 tysiące złotych za metr kwadratowy powierzchni zdatnej do użytku. Termin wykonania to minimum trzynaście tygodni. Niska cena, dobra jakość i krótki czas powstania domu jednoznacznie obrazują, że to opłacalna inwestycja.