Prace budowlane wymagają zatrudniania dobrych specjalistów, wszak dzięki temu zyskuje się pewność, że są dobrze wykonane. Jednak każdy, nawet największy laik powinien co nieco wiedzieć na temat tego jak postępuje budowa jego domu. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam wszystko co musicie wiedzieć na temat wykończenia stanu surowego.
Od czego zależą koszty wykończenia domu stanu surowego?
Koszty budowy domu są bardzo różne i często okazuje się, że domy o podobnym metrażu, a nawet standardzie nie muszą mieć podobnej ceny. Oczywiście wszystko zależy od sposobu jakim jest budowany dom. Jeżeli zajmuje się tym firma, która wykonuje prace od A do Z, koszty będą znacząco wyższe niż w przypadku jeżeli dom budowany jest w systemie gospodarczym i część prac wykonujecie samodzielnie. Ale największe różnice jednak występują w przypadku używania różnych materiałów. Jeżeli stawia się na te tanie, choćby cienki styropian, to owszem pozornie zaoszczędzicie, ale na samym końcu okaże się, że same koszty eksploatacji będą już zdecydowanie wyższe. Tak samo wygląda sytuacji jeżeli kupicie okna dwuszybowe, a nie trzyszybowe. Także zatrudniając firmę warto wybrać renomowaną, a więc zasada „nie jesteśmy tani, ale za to najlepsi” jest bardzo słuszna.
A gdy stan surowy już mamy…
Wielu osobom wydaje się, że najtrudniejszy jest sam etap budowy murów, ale nic bardziej mylnego. Sama wylewka, stawianie murów, prace na rusztowaniach, a nawet zadaszenia nie trwają długo. Czasochłonne prace dopiero zaczynają się przy wykończeniu stanu surowego. Owszem w przypadku budowy murów efekty są szybko widoczne, a już w przypadku prac wykończeniowych potrzeba sporo czasu by rzeczywiście zauważyć efekty. Jednak najbardziej intensywne prace dopiero się rozpoczynają, choć oczywiście jednym w najważniejszych etapów jest właśnie budowa domu do zamkniętego stanu surowego, co notabene najbardziej ekscytuje inwestora. Ale potem trzeba jeszcze wykonać szereg prac, gdzie jedną z najważniejszych jest wylanie posadzki, choć tutaj coraz częściej stosuje się tę samopoziomującą, dzięki temu praca jest wykonane szybciej. Ale już samo tynkowanie wymaga nakładu pracy, podobnie jak ułożenie podłóg, pomalowanie ścian czy sufitów. Na tym etapie bardzo często wykonuje si wykończenie schodów, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by ten etap wykonać na samym końcu.
Czas na montaż instalacji grzewczej – jaką wybrać?
Każdy inwestor stanie w końcu przed dylematem jaki sposób ogrzewania wybrać. Otóż z jednej strony zależy im na komforcie, ale i cena ma duże znaczenie, nie wspominając już o samej ekologii. Aktualnie coraz mniej osób decyduje się na ogrzewanie domu węglem, pomimo tego, że są piece ekologiczne. Za to popularnością cieszy się ogrzewanie domu pelletem, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że pellet nie jest tani, a i z niego jest trochę brudu. Na pewno najwygodniejszą formą ogrzewania jest ogrzewanie gazem, ale koszty nie zawsze są niskie. Choć znacząco można je obniżyć jeżeli wybierze się piec gazowy z odzyskiem ciepła, mowa tutaj o piecu kondensacyjnym, wtedy koszty mogą obniżyć się nawet o 20%. Jednak same koszty takiego pieca są wyższe i trzeba za niego zapłacić około 10000 złotych. Można też zainwestować w pompę ciepła. Ale i ona ma swoich przeciwników, którzy twierdzą, że kiedy zaczęli z niej korzystać, rachunki za prąd wzrosły znacząco.
Jakich prac nie wykonywać zimą?
Nawet prowadzenie prac wykończeniowych zimą nie jest polecane, ale nie oznacza to, że nie można ich robić, jednak jeżeli zdecydujecie się na nie, to musicie pamiętać o ogrzewaniu domu. Po malowaniu ściany muszą wyschnąć, podobnie jak musi być w miarę ciepło, by klej do płytek dobrze się związał, dlatego też konieczne jest włączenie ogrzewania. Z kolei prac zewnętrznych zasadniczo nie powinno się wykonywać zimą, szczególnie, że wiele firm w zimowym czasie dopiero zaczyna robić konserwację rusztowań, a przedsiębiorstwa zajmują się produkowaniem rusztowań i przyjmują zamówienia na nowe. Ponadto zimą przepisy bhp jasno określają, że pewnych prac nie można wykonywać.
Połową sukcesu dla każdego inwestora jest znalezienie dobrej firmy budowlanej, co wcale nie jest łatwe. Ale jeżeli uda Wam się takową znaleźć, to możecie liczyć nie tylko na świetnie wykonane prace, lecz także na doradztwo na najwyższym poziomie.