Zalana piwnica – co robić?

W wyniku pojawiającej się wilgoci czy też, co gorsza, stojącej wody w piwnicy, na ścianach może zacząć pojawiać się pleśń, grzyb, nieprzyjemne zapachy. W takich sytuacjach warto podjąć natychmiastowe kroki, aby szybko pozbyć się wody z piwnicy. O jakich metodach mowa?

Osuszanie piwnic – najskuteczniejsze sposoby

W związku z tym, że trudno jest wysuszyć dużą piwnicę za pomocą chemicznych środków, stosuje się skuteczniejsze rozwiązania, a mianowicie użycie specjalnych osuszaczy, aby skutecznie pozbyć się wilgoci i wody w tego typu pomieszczeniu. Urządzenia te pozwalają osuszyć pomieszczenie z wysoką jakością, a następnie utrzymać wskaźnik wilgotności na dopuszczalnym poziomie. Wilgotne powietrze w piwnicy to ogromny problem. Wilgoć zawsze skrapla się na zimnych powierzchniach, a piwnice należą właśnie do takich miejsc.

Jak działa osuszacz? Powietrze przechodzące przez sprzęt jest schładzane, a wilgoć osadza się w specjalnym zbiorniku, po czym ścieka do ociekacza. Osuszacze działają na zasadzie chłodzenia powietrza, a nie podgrzewania go. Osuszacz jest w stanie obniżyć poziom wilgoci, a także odciągnąć wilgoć nagromadzoną przez wiele lat ze ścian. Po zainstalowaniu takiego urządzenia w prywatnym domu można w łatwy sposób wysuszyć piwnicę, bez dodatkowych kosztów.

Innym sposobem na to, by szybko pozbyć się wilgoci z piwnicy będzie zastosowanie systemu odwadniającego – tzw. drenażu. W ten sposób kanały odwadniające zainstalowane wokół piwnicy będą w stanie wyeliminować główną przyczynę wilgoci w piwnicy – nadmiernego poziomu wód gruntowych. Jednak takie systemy mają również wady – nie każdy projekt piwnicy pozwoli na zainstalowanie systemu odwadniającego. Myśląc o tym, jak pozbyć się wody w piwnicy, należy zrozumieć, że nie da się jej pokonać, ale można ją przekierować. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z podtopieniami piwnic jest zewnętrzny system odwadniający. Konstrukcja tego systemu opiera się na idei przekierowania wód podpowierzchniowych na zewnątrz.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby zapewnienie systemu odwadniającego na etapie budowy. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów, jakie mogą pojawić się podczas długoletniego użytkowania obiektu budowlanego. Niemniej jednak jeśli nie zrobiło się tego wcześniej, zawsze istnieje możliwość wyposażenia piwnicy w system odwadniający. Można zająć się tym samodzielnie, ale z pewnością bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która posiada wykwalifikowany personel i jest wyposażona w odpowiedni sprzęt.

Informacja prawna