Czas pandemii pokazał, że warto być zabezpieczonym przed pogorszeniem się sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie. Mowa tu o wszystkich aspektach życia, w tym również o podstawowych potrzebach. Jedną z nich jest komfort cieplny i możliwość ogrzewania swojego domu. Nowoczesne systemy grzewcze są bardzo wydajne, ale posiadają wady. Jedną z nich jest zależność od dostępności paliwa (m.in. gazu czy też prądu). W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się nowoczesne kominki, które są swoistym zabezpieczeniem energetycznym budynku. Nic, więc dziwnego, że rozwiązania te zyskują bardzo dużą popularność. Kominek w domu daje wiele możliwości. Obecnie to nie tylko wystrój wnętrza, ale również efektywne, dodatkowe źródło ciepła. Ogrzewanie domu przez kominek może być realizowane za pomocą płaszcza wodnego lub systemu dystrybucji gorącego powietrza. Kominek można nazwać urządzeniem, które realizuje zadania grzewcze, kiedy korzystanie z głównego źródła ciepła (np. kocioł) jest ograniczane lub nieopłacalne.
Dostępność materiału
Dlaczego kominek jest zabezpieczeniem energetycznym domu? Wynika to głównie z samego paliwa. Drewno, które jest najczęściej wykorzystywane w tych urządzeniach, cechuje się wysoką dostępnością. Ponadto, jego cena nie waha się tak bardzo jak w przypadku gazu czy też prądu. Nawet, jeśli mamy do czynienia z przerwą w dostawie energii elektrycznej. Kominek ogrzeje pomieszczenie, w którym się znajduje. Ciepło powoli rozprzestrzeni się na sąsiednie pokoje, gwarantując utrzymanie komfortowej temperatury.
Oszczędzanie
Jakie zadania realizuje kominek w normalnych warunkach? Jednym z nich jest generowanie oszczędności. Sprawdza się to szczególnie w okresach przejściowych. Na jesień czy też wiosnę, temperatury zewnętrzne rzadko spadają poniżej zera. Dlatego też, moc grzewcza kominka jest w zupełności wystarczająca do tego, aby efektywnie ogrzać budynek. Tutaj warto zaznaczyć, że ogrzewanie domu za pomocą drewna kosztuje około 0,1 zł za 1 kWh energii cieplnej. Jest to kilkukrotnie niższa wartość niż w przypadku kotłów gazowych lub zasilanych paliwem stałym.
Jak oszczędzać za pomocą kominka? Pierwszym sposobem jest kominek z płaszczem wodnym. Jest on połączony z instalacją centralnego ogrzewania, rozprowadzoną po budynku. W oda jest ogrzewana w płaszczu, który okala palenisko, po czym jest dystrybuowana do grzejników bądź ogrzewania podłogowego. Kominek z płaszczem wodnym może uczestniczyć także w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Druga opcją na efektywne ogrzewanie budynku za pomocą kominka jest system dystrybucji gorącego powietrza. Jest sieć kanałów rozprowadzona do poszczególnych pomieszczeń. Za pomocą kratek nawiewnych, powietrze ogrzane przez kominek jest dostarczane do pokoju, salonu, łazienki oraz kuchni. Niestety, system dystrybucji gorącego powietrza nie może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Estetyka
Nie można oczywiście zapominać o walorach estetycznych kominka. Jest to urządzenie, które w prosty sposób stworzy niepowtarzalny nastrój w długi zimowy wieczór. W ostatnich miesiącach dużą popularność zyskały kominki narożne Defrohome, które doskonale komponują się, jako łącznik dwóch pomieszczeń. Ciekawą propozycją są również kominki wolnostojące.
Kominki to wyjątkowe urządzenia, które łączą efektywność z estetyką. Gwarantują bezpieczeństwo energetyczne i generowanie oszczędności. Zróżnicowane warianty kominków (np. wkłady kominkowe Defrohome), które są dostępne na rynku sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.