Wybieramy fotel wypoczynkowy do salonu

Fotel wypoczynkowy to element, którego nie może zabraknąć w żadnym salonie. To w nim najczęściej odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy, czytamy książkę czy słuchamy muzyki. Jaki fotel wybrać, aby spełniał on swoją role jak najlepiej?

  • Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?
  • Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Rodzaje foteli
  • Jakie wymiary powinien mieć fotel?
  • Fotel do salonu – jaki materiał obicia wybrać?
  • Na jaki fotel się zdecydować – tradycyjny czy nowoczesny?

Historia fotela pokazuje, że już od czasów starożytnych był to mebel szczególnie ceniony, na którym przez setki lat zasiadali jedynie najzamożniejsi władcy. Od czasu świetności faraonów fotel przebył długą drogę i przeobraził się, aby dzisiaj stanowić jeden z najważniejszych elementów wyposażenia salonów na całym świecie.

Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?

Wybór idealnego fotela wypoczynkowego nie jest łatwy. Producenci oferują szeroką gamę foteli, począwszy od modeli niewielkich z niskim oparciem, aż po duże i masywne fotele z rozkładanym podnóżkiem. Chcąc wybrać model idealny dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiar, styl wykończenia i funkcjonalność. Pierwsza cecha jest bardzo ważna, ponieważ determinuje to, kto będzie mógł wygodnie siedzieć w fotelu. Dla aranżacji salonu bardzo ważne są styl wykonania, zastosowane materiały i wykończenie. Nie mniej istotna jest funkcjonalność – wiele foteli posiada dodatkowe wyposażenia, np. regulowany podnóżek lub zagłówek czy wysuwaną z podłokietnika niewielką półeczkę. Zaawansowane modele to specjalistyczne fotele masujące, wyposażone w skomplikowaną instalację oraz pilota, którym można regulować wysokość poszczególnych elementów fotela oraz intensywność masażu. Podczas wyboru modelu idealnego trzeba więc zwrócić uwagę na swoje własne preferencje oraz określić budżet, jaki można przeznaczyć na zakup fotela.

Fotel uszak, kubełkowy, a może bujany? Rodzaje foteli

Wybierając fotel, początkowo zwracamy uwagę głównie na jego kształt. To od niego w dużej mierze zależy, czy fotel będzie pasował do innych mebli w salonie. Na szczególną uwagę zasługują głównie trzy rodzaje foteli. Uszak to fotel, osłaniający całą sylwetkę, łącznie z głową. Charakterystyczne są dla niego boczne elementy, których końce kierują się nieco do środka. To właśnie od nich wzięła się nazwa tego fotela, ponieważ oparcia te przypominają kształt uszu. Równie popularne są fotele kubełkowe, które kształtem i funkcjonalnością przypominają fotele w sportowych samochodach. Ten model fotela niejako „otula” użytkownika, ponieważ wszystkie jego elementy są wyprofilowane tak, aby siedzenie w fotelu było jak najbardziej wygodne. Konkurencją dla tych modeli jest fotel bujany, czyli fotel umieszczony na łukowatych płozach, który umożliwia swobodne bujanie się w przód i w tył. Szeroki wybór wszystkich rodzajów foteli można znaleźć na https://www.wonder.pl/c/fotele.

Jakie wymiary powinien mieć fotel?

Idealne wymiary fotela to takie, które umożliwiają wygodny wypoczynek. Na ten aspekt mebla powinny zwrócić uwagę głównie osoby wysokie, dla których standardowe wymiary mogą okazać się niewystarczające. Co do zasady, minimalna głębokość siedziska to 40 cm, chociaż za wartość optymalną uznaje się przedział od 50 do 60 cm. Przy zachowaniu co najmniej 50 cm szerokości, takie wymiary dają optymalne możliwości wypoczynku na fotelu i jednocześnie właściwe podparcie ciała, dzięki któremu można odciążyć kręgosłup. W przypadku oparcia uznaje się, że im jest ono wyższe, tym lepiej dla mięśni karku, ponieważ uzyskują one dobre podparcie. Za optymalną wysokość oparcia uważa się 70 cm. Podstawowe wymiary mają mniejsze znaczenie w przypadku foteli regulowanych, w których każdy z użytkowników może dostosować wysokość poszczególnych elementów do własnych preferencji.

Fotel do salonu – jaki materiał obicia wybrać?

Dla wygody wypoczynku w fotelu duże znaczenie ma rodzaj obicia zastosowanego do wykończenia tego mebla. Bardzo popularne jest obicie ze skóry, jednak wymaga ono specjalnej pielęgnacji i pasuje do zaledwie niewielu stylów wnętrzarskich. Znacznie funkcjonalniejsze wydają się być fotele tapicerowane, obite materiałami odpornymi na mechacenie się. Stosunkowo łatwo jest je wyczyścić i zapewniają odpowiednią wentylację, dzięki czemu siedząc na fotelu, nie pocimy się. W salonach pojawiają się również fotele drewniane i wiklinowe – popularnie szczególnie w wersji bujanej.

Na jaki fotel się zdecydować – tradycyjny czy nowoczesny?

Wybór rodzaju wykończenia fotela zależy od osobistych preferencji oraz stylu aranżacyjnego wykorzystanego w całym pomieszczeniu. Tradycyjny fotel sprawdzi się w większości salonów, głównie tych w stylu skandynawskim lub śródziemnomorskim. Fotele nowoczesne, o awangardowych kształtach lub wyposażone w dodatkowe udogodnienia, to domena salonów minimalistycznych, w których fotel stanowi główną dekorację, rustykalnych i modernistycznych. Tego typu fotele pojawiają się też w pomieszczeniach w stylu loftowym. Fotel zwykle rzuca się w oczy, dlatego warto szczególnie zadbać o jego dopasowanie do wybranego stylu aranżacyjnego.

Informacja prawna