Jak uprawiać i dbać o pelargonie?

Kolorowe kwiaty pelargonii pięknie zdobią tarasy i balkony ich właścicieli. Wymagają odpowiednich warunków, aby mogły kwitnąć i odmieniać wygląd przestrzeni, w której się znajdują. W tym artykule przeczytasz o tym, jak uprawiać pelargonie i je podlewać, w jakim klimacie najlepiej rosną oraz jaką glebę i donicę wybrać.

Pelargonie – w jakim klimacie najlepiej rosną?

Pelargonie najlepiej rosną w klimacie ciepłym, na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Jeśli jednak nie masz możliwości umieszczenia ich w takim miejscu, możesz w ostateczności wybrać półcień. Pelargonie dobrze jest zatem umieścić na balkonie lub tarasie usytuowanych w stronę południa. Wiatry nie wpływają dobrze na rozkwitanie tych roślin. Dobrze jest więc zabezpieczać pelargonie przed mocnymi podmuchami. W przeciwnym razie mogą one zostać uszkodzone. W przypadku wiatru należy zabezpieczyć przede wszystkim łodygi, tak aby nie zostały one złamane.

Gleba pod uprawę pelargonii

Pod uprawę pelargonii najlepiej wybrać glebę wysoko przypuszczalną i próchniczą lub torf o tych samych cechach. Taki rodzaj podłoża zapewni roślinie dużo miejsca do rozrastania się, a woda nie będzie magazynowana. Dzięki temu roślina nie będzie gniła. Ph w przedziale 6,2-7,2 będzie odpowiednim wyborem. Wybór gleby jest bardzo ważnym elementem w trakcie uprawy każdej rośliny, w przypadku pelargonii należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Jaką wielkość donicy wybrać?

Pelargonie to rośliny, które potrzebują dużo miejsca w doniczce. Aby mogły wypuszczać pokaźne i bujne kwiaty, powinny mieć dużo miejsca na rozrost korzeni. Właśnie dlatego dobrze jest wybierać donice bądź skrzynki o średnicy wielkości przynajmniej 20-25 cm. No Istotną cechą do nic pod uprawę pelargonii powinny być dziury na jej podstawie. To nimi będzie odprowadzana woda, a korzenie rośliny nie będą zbyt wilgotne.

Jak prawidłowo podlewać pelargonię?

Pelargonia musi mieć stale wilgotne podłoże. Jeśli nie będzie się dbało o ten aspekt, roślina może zwiędnąć lub też wypuszczać suche i pomarszczone kwiaty. W upalne dni należy zadbać o ich podlewanie rano i wieczorem. W chłodniejsze wystarczy raz dziennie. Należy pamiętać o tym, że pelargonia nie jest rośliną samowystarczalną i należy szczególnie o nią zadbać.

Informacja prawna