Samodzielnie kładziesz glazurę? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Układanie glazury to czynność, którą z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak do tego w odpowiedni sposób się przygotować. Kafelkowanie wymaga przygotowania podłoża, ale i zakupu wielu niezbędnych akcesoriów, nie tylko płytek. Co trzeba wiedzieć o samodzielnym układaniu glazury?

Układanie płytek – od czego zacząć?

W internecie nie brakuje wskazówek na temat kafelkowania. Są one dostępne zarówno w wersji wizualnej, jak i tekstowej. Porady dotyczące kładzenia glazury na www.glazurnik-katowice.pl wskażą, jak ułożyć płytki w sposób artystyczny, kiedy lepiej skorzystać z pomocy glazurnika itp. Wszelkie prace związane z kafelkowaniem należy rozpocząć od zakupów. Potrzebne będą nie tylko płytki, ale i mnóstwo innych akcesoriów. Co trzeba kupić przed kafelkowaniem?

Układanie płytek – co jest niezbędne?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, należy udać się na zakupy do marketu budowlanego. Potrzebna będzie emulsja do gruntowania, klej, zaprawa, fuga, paca, młotek gumowy, sznur pomiarowy, krzyżyki dystansowe, a na tym nie koniec. Podczas kafelkowania przyda się także maszynka do cięcia płytek, poziomica, a nawet linijka i ołówek. Dopiero po nabyciu tych akcesoriów, można przystąpić do właściwej pracy.

Przygotowanie podłoża do kafelkowania

Chcąc położyć płytki, należy na początku skoncentrować się na pracach przygotowawczych. Jeśli na ścianie są stare kafelki, trzeba zacząć od ich skucia. Do tego przyda się pneumatyczna wiertarka z funkcją kucia lub młotek i stalowy przebijak. Pierwszy sposób jest bardziej efektywny, jednak nie każdy dysponuje takim sprzętem. Druga metoda wymaga natomiast sporego wysiłku i jest czasochłonna.

Powierzchnia, na której układane będą płytki, powinna być czysta i sucha. Nie można zapominać też o usunięciu kurzu. Na tak przygotowaną ścianę można położyć podkład. Bywa, że konieczna będzie wylewka samopoziomująca, niektóre ściany mogą być w blokach krzywe. Później konieczne będzie zagruntowanie i osuszenie. Dopiero po takim przygotowaniu można przystąpić do kafelkowania.

Kafelkowanie – o czym pamiętać?

Samo układanie płytek nie jest trudne, choć zależy to od sposobu kafelkowania. Płytki można układać klasycznie, ale i w karo, czy w jodełkę. Decydując się na skomplikowaną technikę, warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty, który ma wprawę w kafelkowaniu w niestandardowy sposób.

Kiedy już mamy przygotowane podłoże, przystępujemy do układania. Klej można nanieść od razu na ścianę i do niej dociskać i poziomować płytki. Możliwe jest także pokrycie klejem powierzchni i kafelków. Najważniejsze, by zaprawa była dokładnie rozprowadzona i utrzymała montowane płytki. Podczas kafelkowania nie można zapominać o stosowaniu krzyżyków dystansowych. Kiedy klej już wyschnie, a płytki dobrze się trzymają, przystępuje się do fugowania. Taką zaprawę nanosi się gumową szpachelką lub pacą filcową. Należy rozsmarować ją na powierzchni kafelków, wypełniając dokładnie przestrzenie pomiędzy płytkami. Nadmiar fugi można usunąć za pomocą ściągacza. Na końcu płytki warto przetrzeć mokrą gąbką lub ściereczką.

Informacja prawna