Wentylatory dachowe jako nowoczesne urządzenia wentylacyjne

Prawidłowa wentylacja to warunek konieczny komfortowego użytkowania pomieszczeń. Stąd też w nowoczesnych budynkach instaluje się wydajne systemy wentylacyjne. Często kluczowe role odgrywają w nich wentylatory dachowe. Warto bliżej zapoznać się z tym urządzeniem i przekonać się, czy wentylator na dachu to rzeczywiście dobry pomysł.

Wentylator dachowy jako część układu grawitacyjnego lub mechanicznego

Już na wstępie warto zauważyć, że wentylatory dachowe są bardzo różnorodne. Generalnie określa się w ten sposób urządzenia wentylacyjne, które instalowane są na dachu. Jednak budowa i funkcjonalność tych urządzeń mogą je znacznie od siebie odróżniać. W ten sposób wyróżnia się na przykład wentylator wyciągowy dachowy wspierający pracę systemu grawitacyjnego, jak również wentylator dachowy przeznaczony do systemu mechanicznego.

Wentylatory dachowe i ich działanie

Głównym, a często w zasadzie jedynym zadaniem wentylatora dachowego jest zapewnienie sprawnego wywiewu powietrza z budynku. Instalacja urządzenia na dachu przeważnie rozwiązuje problem powrotu zanieczyszczonego powietrza do pomieszczenia. Niemniej jednak jest to przynajmniej po części zależne od tego, w którym kierunku wywiewane jest powietrze. Rzecz w tym, iż wentylator na dachu może wyrzucać powietrze poziomo lub pionowo. Wywiew pionowy oznacza wyrzut na kilka metrów w górę, co oznacza mniejsze prawdopodobieństwo powrotu zanieczyszczonego powietrza do budynku.

Warto wspomnieć o tym, że każde urządzenie montowane na szczycie budynku, niezależnie czy to wentylator dachowy przemysłowy czy domowy, wyposażone jest w silnik wraz z wirnikiem. To dzięki temu wyciąg dachowy zapewnia odpowiednio sprawną cyrkulację powietrza. Wentylatory dachowe to metalowe konstrukcje o zwartej budowie.

Montaż wentylatora dachowego i jego konserwacja

Zasadniczo montaż wentylatora dachowego jest stosunkowo prostym zadaniem. Niemniej jednak ważne jest, aby został przeprowadzony profesjonalnie. Dzięki właściwemu montażowi wentylatory pracują wydajniej, wykorzystując do poprawy efektywności zjawiska atmosferyczne, takie jak choćby wiatr czy temperatura. Ważne jest również, aby wybrać odpowiednie wentylatory dachowe, które nie utrudniają konserwacji czy też wykonywania ewentualnych napraw. Za sprawą uchylnej obudowy, którą posiada wiele tego typu urządzeń, fachowiec nie musi nawet zdejmować wentylatora z dachu, aby wykonać odpowiednie czynności. Co więcej, naprawa czy konserwacja nie są uciążliwe dla użytkowników budynku, jeżeli wentylator nie znajduje się w środku, tylko na dachu.

Informacja prawna