Liliowce – uprawa tych pięknych bylin ozdobnych

liliowce

Liliowce to jedne z najbardziej popularnych roślin ogrodowych. Ceni się je za to, że są łatwe w uprawie, mogą rosnąć przez długi czas w jednym miejscu, a także nie wymagają żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak zatem uprawiać rośliny, aby przez długi czas zdobiły ogród? Sprawdź poniżej.

Liliowce – gdzie i kiedy sadzić?

Aby liliowce kwitły jak najlepiej, warto zapewnić im żyzną glebę o odpowiedniej wilgoci. W tym celu przed posadzeniem warto dodać do gleby kompost lub też żyzną, próchniczą ziemię. Nie ma znaczenia, czy rośliny będą rosły w słońcu, czy też w lekkim półcieniu, przy czym w tym pierwszym przypadku dają więcej kwiatów, natomiast w drugim – ich liście są zdrowsze oraz bardziej okazałe.

Liliowce powinno się sadzić na wiosnę lub na przełomie sierpnia oraz września, kiedy występuje okres ich rozmnażania. Kwiaty szybko rozrastają się, dlatego posadzić po 2-3 rośliny na jeden metr kwadratowy. Co ważne, liliowców nie trzeba corocznie przesadzać, a przy odpowiednich warunkach mogą być w jednym miejscu nawet od 20 do 30 lat.

Liliowce miniaturowe

Warto wiedzieć, że na rynku występują także miniaturowe odmiany liliowców, takie jak:

  • Mini Stella,
  • Longsfield Pearl,
  • Roswitha,
  • Little Grapette.

Mogą one rosnąć w doniczkach lub innych pojemnikach, bowiem osiągają do 40 centymetrów wysokości. Dzięki temu rośliny mogą zdobić także taras lub balkon. Miniaturowe odmiany potrzebują jednak regularnego podlewania. Kwitną natomiast w tym samym okresie, co liliowce ogrodowe, czyli w okresie od czerwca do września.

Jak pielęgnować liliowce?

Jak wskazano powyżej, liliowce powinny mieć zapewniony odpowiedni poziom wilgoci. Te z nich, które rosną już jakiś czas, mają bardziej rozbudowany oraz głęboki system korzeniowy i prawdopodobnie poradzą sobie pomimo braku wody, jednak liliowce dopiero posadzone mogą zwyczajnie uschnąć. Dlatego też należy pamiętać o ich obfitym podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy. Podlewanie powinno być intensywne, zwłaszcza jeżeli kwiaty rosną w mocnym słońcu, jednak należy pamiętać, aby podlewana gleba znajdowała się wokół kęp liści.

Liliowce nie wymagają, aby często je nawozić, jeżeli rosną na żyznej glebie. Jeżeli jednak umiejscowione są na glebie lekkiej i ubogiej w składniki odżywcze, warto zastosować nawóz dwuskładnikowy dwa razy w ciągu roku (wiosną – nawóz z większą ilością azotu, latem – z większą ilością potasu oraz fosforu).

Okres kwitnienia liliowców przypada na czas od czerwca do września. Warto pamiętać, że kwiaty będą bardziej okazałe, jeżeli będzie dostarczana im odpowiednia ilość słońca. A co z pielęgnacją po przekwitnięciu roślin? Przede wszystkim należy dość szybko usunąć z roślin pędy kwiatostanowe. Można także podzielić kępy roślin na dwie lub trzy części, aby doprowadzić do ich wegetatywnego rozmnażania. Zabieg ten zazwyczaj przeprowadza się we wrześniu.

Jeżeli chodzi o zimowanie, to liliowce przetrzymują nawet dość mroźne zimy. Jeżeli jednak uprawiamy wrażliwe odmiany, warto zabezpieczyć je przed ujemnymi temperaturami, np. usypując kopczyk z torfu czy liści.

Jak widać, uprawa liliowców nie jest mocno wymagająca. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że mają one piękne kwiaty, a także, że nie trzeba ich co kilka lat przesadzać, warto zdecydować się na te rośliny jako ozdoba do ogrodu.

Podobne posty:

  • Suporeks – materiał do budowaniaSuporeks – materiał do budowania Wśród materiałów murowych stosowanych w polskim budownictwie na uwagę zasługuje beton komórkowy. Badania statystyczne przeprowadzone przez GUS w 2018 roku pokazały, że blisko połowa […]
  • Jak wybrać wieszak do przedpokoju?Jak wybrać wieszak do przedpokoju? Dla funkcjonalności przedpokoju kluczowe znaczenie ma usytuowanie w nim szafy lub wieszaka na ubrania oraz szafki na buty. To od odpowiedniego rozplanowania tych elementów zależy, czy […]
  • Zalety i cena wykończenia mieszkania pod kluczZalety i cena wykończenia mieszkania pod klucz Z pewnością każdy, kto miał do czynienia z budową domu, czy nawet remontem mieszkania w bloku, wie jak wiele zachodu i cierpliwości wymaga ten proces. Setki spraw do załatwienia, kilka […]
  • Głębokość szafy: na co wpływa i jak ma się do funkcjonalności?Głębokość szafy: na co wpływa i jak ma się do funkcjonalności? Głębokość szafy może wielu osobom wydawać się zbyt banalne, aby poświęcać czas na jego objaśnienia. Okazuje się jednak, że różne jego rozumienie przez producentów mebli na wymiar i […]
  • Wykrywanie przecieków różnymi metodamiWykrywanie przecieków różnymi metodami Kiedy wystąpi uszkodzenie rurociągu, jest już za późno na jakiekolwiek działania zapobiegawcze. Wtedy należy działać jak najszybciej, aby zlokalizować miejsce występowania wycieku oraz […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]