Kabiny sanitarne stosowane są wszędzie tam, gdzie panuje wysoka wilgoć i woda. Głównym zadaniem kabin jest stworzenie w miarę prywatnej przestrzeni osobistej w warunkach społecznych. Szkoła jest jednym z tych miejsc, gdzie istnieje konieczność zastosowania kabin sanitarnych.
Nowoczesne kabiny
Kabiny sanitarne dla szkół powinny cechować się dużą wytrzymałością nie tylko na wilgoć, ale również na uszkodzenia mechaniczne jak zadrapania, uderzenia czy wgniecenia. Dodatkową zaletą kabin jest to, że są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. Kabiny posiadają wiele opcji kolorystycznych, dzięki czemu można odpowiednio dopasować ich wygląd do pomieszczenia, w którym będą się znajdowały. Dodatkowo w razie jakichkolwiek uszkodzeń można je w szybki sposób naprawić ogólnodostępnymi materiałami oraz przy użyciu standardowych narzędzi. Nie ma konieczności wzywania serwisu lub specjalisty. Przy wyborze materiałów na ścianki i drzwi, lepiej jest wybrać te, które posiadają gładką powierzchnię, ponieważ taka nie sprawia wielu kłopotów przy czyszczeniu z różnych substancji.
Bezpieczeństwo i solidność
Kabiny sanitarne przeznaczone dla placówek oświatowych powinny posiadać odpowiednie atesty oraz być wykonane z najlepszych jakościowo komponentów. Wszystkie komponenty, które zostały użyte do stworzenia kabin powinny być wytrzymale oraz co najważniejsze bezpieczne, ponieważ będą głównie użytkowane przez dzieci oraz młodzież. Solidność wykonania powinna być równie ważna, co komponenty. Kabina nie może posiadać żadnych wystających elementów oraz części, które potencjalnie mogą być źródłem zadrapań, uderzeń lub innych urazów. Każda kabina zaraz po zamontowaniu powinna przejść dokładną inspekcję przez komisję odbiorczą. Warto również wspomnieć o tym, że dzieci oraz młodzież należą do dosyć ekspresyjnej grupy społecznej, która potrafi działać destrukcyjnie na otaczające je urządzenia, więc każdy centymetr kabiny sanitarnej powinien być solidny i łatwy w utrzymaniu.
Kabiny sanitarne cena
Nie ma sztywnej ceny, która byłaby dopasowana do konkretnej kabiny. Cena poszczególnej kabiny sanitarnej będzie się różniła w zależności od ilości w jednym zamówieniu, użytych materiałów, wykonanych planów, indywidualizacji zamówienia oraz innych czynników. Żeby poznać dokładną cenę należy zwrócić się do producenta z zapytaniem i umieścić w nim jak najwięcej informacji, które mogą być przydatne w wykonaniu wyceny całościowego zamówienia. Koszt tej samej kabiny w różnych zamówieniach może różnić się nawet o kilkadziesiąt złotych.
Do wykonania wyceny brana jest również możliwość montażu kabin sanitarnych. Cena będzie niższa jeżeli cały montaż będzie wykonany przez stronę zamawiającą, jednak w takich przypadkach producent możne skrócić gwarancję na produkty lub zmienić jej warunki.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że kabiny stworzone z lepszych jakościowo materiałów będą służyły bezawaryjnie długie lata, a ich czyszczenie i konserwacja nie nastręczają wielu problemów. W przeciwieństwie do kabin, które zostały wykonane z bardziej ekonomicznych materiałów. Patrząc na to, że jest to wieloletnia inwestycja i będzie ona użytkowana głównie przez dzieci i młodzież, to powinno się wybierać te kabiny, które będą solidniejsze, a zarazem bezpieczniejsze.
Estetyka na długie lata
Kabiny sanitarne, których odbiorcą są szkoły powinny być elementem, który będzie służył bez jakichkolwiek awarii przez lata. Dodatkowo ich estetyka graficzna powinna być uniwersalna, a nie nastawiona na modę jednego lub dwóch sezonów. Placówki oświatowe zaliczają się do tak zwanych budżetówek, które posiadają jasno określone i w większości przypadków niskie fundusze, dlatego tak ważne jest, żeby kabiny sanitarne były możliwie solidne przy niskim koszcie.
Przy wybieraniu kabiny, warto zwrócić uwagę na szczeliny i inne otwory. Dzieci i młodzież potrzebują taj samo jak dorośli prywatności, dlatego pionowe szczeliny biegnące wzdłuż drzwi lub ścianek bocznych będą bardzo niepożądane.
W szkole obecnie swoją edukację rozpoczyna się w wieku siedmiu lat, a kończy w wieku 15, więc parametry uczniów, takie jak wzrost są bardzo rozbieżne. Konieczne jest więc dopasowanie elementów kabin do wszystkich uczniów. Wysokość umieszczenia klamki, wysokość oraz szerokość szczeliny dolnej. Wszystko powinno być stworzone w takich proporcjach, by każdy uczeń czuł się komfortowo wewnątrz kabiny.
Montaż
Montowanie kabin sanitarnych powinno się odbywać poza godzinami zajęć szkolnych. Najlepiej wybrać termin taki jak ferie czy wakacje, czyli wtedy, kiedy w szkole nie odbywają się żadne zajęcia dydaktyczne przez dłuższy okres. Przed przystąpieniem do montażu, konieczne jest dokładne zwymiarowanie pomieszczenia, w którym będą się znajdowały kabiny. Podczas tego kroku istotna jest ergonomia, ponieważ złe rozmieszczenie ścianek może doprowadzić do dyskomfortu podczas korzystania z sanitariatów wewnątrz kabin. Odpowiednio wykonany pomiar pozwoli na stworzenie planu, na którym będzie się opierał cały montaż kabin sanitarnych.
Indywidualność i planowanie
Wyposażenie w kabiny sanitarne średniej miejskiej szkoły to dosyć duży koszt. Wielu dyrektorów szkół idąc po linii najmniejszego oporu, wybiera te najtańsze kabiny. Jest to duży błąd, ponieważ nie można liczyć na wysoką jakość i trwałość, która jest wręcz konieczna w warunkach oświatowych! Z kabin będą głównie korzystały dzieci i młodzież, więc trzeba się liczyć z dużą eksploatacją w okresie zajęć dydaktycznych. Tańsze kabiny już po krótkim czasie mogą uleć zniszczeniu poprzez niekorzystne działania mechaniczne. A ich naprawy oraz części zamienne, takie jak zamki kosztują. Lepiej jest więc zdecydować się na solidniejsze, a tym samym droższe kabiny, wprawdzie koszt początkowy jest wyższy, jednak biorą pod uwagę kilka lat do przodu można nawet zaoszczędzić, ponieważ koszty naprawy i konserwacji się dosyć szybko zwrócą.
W celu dokładnej wyceny oraz narysowania planu ergonomicznego rozmieszczenia kabin, najlepiej jest zwrócić się bezpośrednio do producenta.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Alsanit, która oferuje kabiny sanitarne wysokiej jakości – https://www.alsanit.pl/oferta/kabiny