Głębokość szafy może wielu osobom wydawać się zbyt banalne, aby poświęcać czas na jego objaśnienia. Okazuje się jednak, że różne jego rozumienie przez producentów mebli na wymiar i klientów jest przyczyną wielu nieporozumień. Jak zatem powinniśmy mierzyć głębokość szafy, aby ich uniknąć?
Podanie wymiarów szafy, takich jak szerokość czy wysokość raczej nie przysparza nikomu żadnych trudności. Zgoła inaczej ta kwestia wygląda w przypadku głębokości szafy. Wynika to z faktu, iż pojęcie to jest zupełnie różnie interpretowane. Za punkt odniesienia możemy wziąć sobie bowiem wnętrze szafy lub ścianę boczną. Ponadto, niektóre elementy konstrukcji mogą wpłynąć na jej głębokość. Jak więc ostatecznie rozumieć pojęcie głębokości szafy? Co ma na nią wpływ? Ile powinna wynosić i na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
Pojęcie głębokości szafy: jak powinniśmy je rozumieć?
Kiedy nawiązujemy kontakt z firmą projektującą meble na wymiar – jak chociażby Komandor: https://www.komandor.pl – musimy wszelkie wymiary podać możliwie jak najdokładniej. Ma to bowiem kolosalne znaczenie dla funkcjonalności mebla. Nie po to przecież zamawiamy szafę na wymiar, żeby nie mieściła się ona we wnęce – prawda?
Pojęcie głębokości można rozumieć na dwa sposoby:
- Jako głębokość wewnętrzna mebla, czyli innymi słowy – przestrzeń, którą będziemy dysponować przy przechowywaniu
- Wymiar całego mebla, który mierzymy przykładając metrówkę lub centymetr do ścianki bocznej szafy
Poprawną definicją pojęcia głębokości szafy będzie ta druga wersja. Producentowi powinniśmy więc podawać ten wymiar mierzony przy ściance bocznej. Pierwsza definicja tak naprawdę określa głębokość wewnętrzną szafy – która jest zgoła odmiennym pojęciem od głębokości ogólnej. Warto pamiętać, że w związku z powyższym głębokość wewnętrzna zawsze musi być mniejsza od ogólnej głębokości szafy – jeśli jest inaczej, to znaczy że najprawdopodobniej je ze sobą pomyliliśmy.
Jaki wpływ na głębokość szafy ma jej konstrukcja? Drzwi uchylne i przesuwne.
Oprócz metody pomiaru, na jego poprawność mają wpływ również inne kwestie. Najważniejszą z nich jest rodzaj drzwi użytych w szafie. Na rynku możemy się spotkać z dwoma typami takich konstrukcji:
- Drzwi uchylne
- Drzwi przesuwne
W zależności od tego, z jakim mechanizmem mamy do czynienia, będziemy musieli od całkowitej głębokości mebla odjąć kilka centymetrów – uzyskamy w ten sposób rzeczywistą głębokość wewnętrzną. Wydaje się to niewiele – jednak jak już wspomnieliśmy, w przypadku mebli na wymiar nawet najmniejsze różnice w pomiarze mają kolosalne znaczenie. Wewnętrzna głębokość szafy pozwala określić jakie akcesoria możemy w niej zamontować i jak powinniśmy to zrobić.
Wartość, jaką powinniśmy odjąć po zmierzeniu ogólnej głębokości szafy wynosi około 2 centymetrów w przypadku szaf z drzwiami uchylnymi i około 8-9 centymetrów dla szaf z drzwiami przesuwnymi. Konieczne jest bowiem w ich przypadku zamontowanie szyny, która zabiera nieco miejsca.
Odpowiednia głębokość szafy: minimalna, maksymalna, optymalna.
Głębokość szafy bezpośrednio przekłada się na jej funkcjonalność. W zależności od naszych potrzeb i preferencji, zalecane będą nieco inne wymiary. Podczas wyboru głębokości szafy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii:
- Co będziemy w niej przechowywać?
- Jakim celom będzie ona służyć?
- Ile miejsca mamy do zagospodarowania w domu?
- Który typ drzwi jest dla nas bardziej komfortowy?
Meble na wymiar posiadają bowiem tę zaletę, iż możemy je dostosować niemalże perfekcyjnie do swojego mieszkania – uwzględniając nawet wszelkiego rodzaju niewymiarowe miejsca czy pochyłości.
Jeśli nie planujemy przechowywać w szafie wieszaków ani żadnych większych przedmiotów, minimalna głębokość szafy będzie wynosić od 30 do 35 centymetrów. Jeśli zaś chodzi o wartość maksymalną – jest ona dowolna. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekt funkcjonalny – czyli łatwość sięgania w głąb szafy. Nie zaleca się projektowania szafy, która byłaby głębsza niż około 70 centymetrów.
Wiemy już, jak ważna jest głębokość szafy. Warto zaznaczyć, że optymalną wartością, która zalecana jest zasadniczo w każdym przypadku (oprócz na przykład szaf na pralki) jest 55-60 centymetrów. Taki wymiar zapewnia pełną funkcjonalność mebla i możliwość użycia różnego rodzaju akcesoriów, takich jak na przykład wieszaki.
Szafa na wieszaki, a na ubrania: czy ich głębokości się od siebie różnią?
Przechowywanie ubrań i innych elementów garderoby w orientacji wiszącej jest bardzo optymalnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy zamontować w szafie wieszaki, wymaga to odpowiedniej głębokości. Wartością minimalną w tym przypadku jest 55-60 centymetrów. Dzięki takiemu wymiarowi wieszaki nie będą ocierały się, ani haczyły o ścianki szafy.
Głębokość szafy: podsumowanie.
Jak widzimy, głębokość szafy okazuje się znacznie istotniejsza, niż moglibyśmy się spodziewać. Wpływa ona nie tylko na możliwość umiejscowienia jej w przestrzeni domowej, ale również funkcjonalność. Pamiętajmy o przeanalizowaniu najważniejszych kwestii związanych z szafą – co będziemy przechowywać i ile możemy przeznaczyć na nią miejsca. Uwzględnijmy również to, czy zamierzamy używać wieszaków, czy nie – w zależności od tego zalecane wymiary będą się od siebie różnić.