Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko?

Często użytkowane żelazko z czasem ulega zabrudzeniu. Brud, który osadza się na stopce oraz w środku tego urządzenia może nie tylko zabrudzić tyle co wyprane ubrania, lecz także je uszkodzić. Warto zatem, zadbać o regularne czyszczenie żelazka, bowiem dzięki temu będzie ono nam służyło niezawodnie przez długie lata.Żelazko to urządzenie bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Prasowanie ubrań to ważna czynność z którą musi uporać się niemalże każdego dnia każda osoba dbająca o estetyczny wygląd.

Niemniej często zdarza się, ze podczas prasowania ubrań przypali się stopka. Aby nie zabrudzić ubrań, które zamierzamy wyprasować warto ją solidnie wyczyścić. Czynność tą należy zawsze rozpocząć wykonywać, gdy urządzenie ostygnie oraz zostanie odłączone od źródła prądu.

Jeśli mamy trudność z usunięciem przypalonego materiału z powierzchni żelazka w jednym kawałku, to wówczas warto użyć pęsety lub drewnianych pałeczek. Z pomocą tych narzędzi można bowiem skutecznie odkleić kawałki stopionego tworzywa. Warto pamiętać o tym, że jeżeli nie usuniemy solidnie wszystkich strzępków tkaniny, to wówczas nasze żelazko nie będzie sprawnie działać.

Ocet – skuteczny środek do czyszczenia żelazka

Roztwór octu z wodą, to sprawdzony domowy specyfik, który pozwala na solidne wyczyszczenie przypalonego żelazka. W tym celu należy przyrządzić roztwór z połowy szklanki octu oraz dwóch łyżeczek soli sody oczyszczonej podgrzanej do 70 stopni Celsjusza.

Kolejnym krokiem jest zanurzenie miękkiej ściereczki ub gąbki we wcześniej przygotowanym roztworze, a następnie delikatnie czyścić teflonową powierzchnię. Podczas wykonywania tej czynności zaleca się użycie wodoodpornych rękawic, które to skutecznie ochronią nasze dłonie przed kwasowym, gorącym roztworem.

Inne, skuteczne sposoby czyszczenia żelazka

W celu wyczyszczenia trudno dostępnych zakamarków tj. otwory parowe warto użyć patyczków higienicznych zakończonych wacikami, które to wcześniej należy zanurzyć w roztworze octu i soli. Nigdy nie należy wydobywać brudu z pomocą spinacza lub innego twardego, metalowego przedmiotu, bowiem może ono porysować delikatną, teflonową powłokę urządzenia.

Innym sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie stopki jest użycie roztworu sporządzonego z ciepłej wody oraz kilku kropel płynu do mycia naczyń. W tym celu wystarczy zanurzyć w przygotowanym roztworze bawełnianą ściereczkę, a następnie przetrzeć nią powierzchnię żelazka. Aby pozbyć się śladów mydlin, należy na koniec przetrzeć stopę żelazka wilgotną szmatką.

Niezawodna okazuje się również sól kuchenna. Wystarczy rozsypać ją na kartce papieru, a następnie rozpocząć jej prasowanie. Jeśli zabrudzenia nie są poważne, wówczas w taki oto prosty sposób można szybko przywrócić stopce czystość i blask.

Usuwanie z żelazka wosku i substancji oleistych

Tego typu zanieczyszczenia również nie są trudne do usunięcia. W celu usunięcia tłustych nieczystości należy rozłożyć gazetę na desce do prasowania, a następnie prasować ją rozgrzanym do maksimum żelazkiem, aż do momentu gdy zalegający wosk przyklei się do papieru.

Podczas prasowania gazety należy przez cały czas poruszać żelazkiem, bowiem dzięki temu można uniknąć przypalenia papieru oraz deski do prasowania.

Innym sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie stopki żelazka, na której zalega substancja oleista, jest przetarcie jej ściereczką namoczoną w amoniaku. Na koniec należy przetrzeć stopkę wilgotną szmatką z wodą.

Czyszczenie żelazka należy zawsze wykonywać z zachowaniem zasad BHP. Nigdy nie należy zostawiać rozgrzanego urządzenia bez nadzoru, nawet wówczas gdy na chwilę opuszczamy pomieszczenie. Regularne czyszczenie tego urządzenia pozwala na to, aby cieszyć się nim przez długie lata.

Podobne posty:

  • Jakie bramy garażowe sprawdzą się w garażach zbiorczych?Jakie bramy garażowe sprawdzą się w garażach zbiorczych? Bramy garażowe wybierane do garaży zbiorczych powinny charakteryzować się przede wszystkim dużą wytrzymałością ze względu na wysoką częstotliwość użytkowania. Nie bez znaczenia pozostaje […]
  • Czym są fotodiody?Czym są fotodiody? Fotodiody to urządzenia, które generują prąd pod wpływem światła. Nazywane są również fotodetektorami lub fotosensorami. Elementy te wykorzystywane są do budowania różnego rodzaju […]
  • Wykrywanie przecieków różnymi metodamiWykrywanie przecieków różnymi metodami Kiedy wystąpi uszkodzenie rurociągu, jest już za późno na jakiekolwiek działania zapobiegawcze. Wtedy należy działać jak najszybciej, aby zlokalizować miejsce występowania wycieku oraz […]
  • Meble do restauracji hotelowej mogą stworzyć wyjątkowy klimat we wnętrzuMeble do restauracji hotelowej mogą stworzyć wyjątkowy klimat we wnętrzu Dobór właściwych mebli przeznaczonych do hotelu ma duże znaczenie nie tylko w kontekście pokojów gości. Należy także zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego umeblowania do innych […]
  • Ile kosztuje remont łazienki?Ile kosztuje remont łazienki? Każdy właściciel mieszkania marzy o tym, aby posiadać nowoczesną, pięknie urządzoną łazienkę. Tymczasem remont tego pomieszczenia wiąże się z dość wysokimi kosztami. Zatem z jakimi pracami […]
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz