Wiosenne prace w ogrodzie – sprawdź, od czego zacząć

Coraz więcej osób próbuje swoich sił w ogrodnictwie. Uprawianie własnych warzyw i owoców, ziół i kwiatów, to teraz modny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jeżeli tylko posiada się kawałek ziemi, warto przystąpić do dzieła. Wiosna to ten czas, gdy pracy nie brakuje, ale dzięki temu można później zbierać jej obfite i bardzo satysfakcjonujące owoce.

Wiosna w ogrodzie

Od czego rozpocząć prace w ogrodzie wiosną? Najczęściej od porządków. Niestety bardzo często jest tak, że jesienią nie zdąży się ze wszystkimi pracami, które potrzebne są do tego, aby wiosną siać kwiaty, warzywa, sadzić drzewka owocowe. Dlatego właśnie w marcu lub kwietniu jest ten moment, w którym możemy nadrobić wszystkie działania. Warto przekopać grządki, usunąć stare korzenie, tak by ziemia była spulchniona i gotowa do przyjęcia ziaren. Trzeba zająć się też przycięciem krzewów i drzewek. Czasami wystarczą do tego zwykłe nożyce, czasami trzeba wyposażyć się w sekatory akumulatorowe, szczególnie wtedy, gdy sad wokół domu jest już rozległy. Przycięcie krzewów i drzewek to bardzo istotny etap. Właśnie w ten sposób trzeba postępować z różami, hortensjami, magnolią, a także drzewkami dającymi owoce.

Przygotowanie miejsca pod uprawę

Gdy prace porządkowe są już za nami, trzeba wziąć się działania związane z przygotowaniem miejsca pod uprawę. To dobry moment, aby zastosować nawóz, na przykład obornik. Jeżeli nie zrobiło się tego jesienią, można wyłożyć go właśnie wczesną wiosną. Marzec i początek kwietnia jest idealnym czasem, by zaplanować rozkład swoich grządek. Warto rozrysować sobie plan na kartce papieru, uwzględniając na przykład to, które odmiany warzyw lubią rosnąć obok siebie. To również świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat uprawy warzyw. Niektóre odmiany można wysiewać prosto do gruntu, inne potrzebują wcześniejszego kiełkowania w domowych warunkach, a następnie wsadzenia rozsad bezpośrednio na grządki. W marcu można wysiewać już pomidory, papryki, bakłażany. Jeżeli pragnie się mieć je z własnej uprawy, trzeba zabrać się za to znacznie wcześniej. Gotowe sadzonki można później kupić również w sklepach ogrodniczych. Dotyczy to nie tylko warzyw, ale też kwiatów ozdobnych.

Moc inspiracji

Prace w ogrodzie bywają wyczerpujące, ale jednocześnie dają też bardzo dużo satysfakcji i radości. Jeżeli ogród warzywny lub kwiatowy to za dużo, zawsze można rozpocząć po prostu od uprawy ziół. Warto szukać inspiracji w Internecie, ponieważ coraz więcej osób dzieli się swoją pasją związaną z ogrodnictwem, na przykład na bezpłatnych blogach lub kanałach YouTube.

Szeroki wybór sekatorów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Stiga

Informacja prawna