Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, także pod względem jego odpowiedniego ogrzewania. Rozwiązań możliwych do zastosowania jest wiele, natomiast dzisiaj podpowiadamy, czym się kierować w wyborze grzejnika łazienkowego.
Co wpływa na poziom temperatury w łazience?
Jak wyliczyć, ile mocy grzejnika łazienkowego potrzebujemy?
Jaki grzejnik łazienkowy powinniśmy wybrać?
Co wpływa na poziom temperatury w łazience?
Na poziom temperatury w łazience wpływa wiele czynników. Nie jest to wyłącznie wielkość i moc grzejnika. Znaczenie ma m.in. to, czy zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe. Jaki materiał położony został na podłodze: czy były to płytki czy może jednak drewno lub wykładzina. Nie bez znaczenia dla temperatury, jak i poziomu wilgotności panującego w łazience pozostaje jakość wentylacji, ciągi wentylacyjne, kubatura samego pomieszczenia. Wszystkie te czynniki razem dają finalny efekt w postaci mniej lub bardziej sprzyjającego klimatu w łazience. Oczywiście nie da się ukryć, że moc cieplną grzejnika dla danego pomieszczenia ustala się przede wszystkim w odniesieniu do wielkości przestrzeni. Mniej znaczenia ma tutaj sama wielkość grzejnika, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Im większy rozmiar grzejnika, tym oczywiście większa moc, trzeba jednak zaznaczyć, że moc cieplna grzejników łazienkowych jest niższa od innych grzejników o podobnych rozmiarach. Grzejniki łazienkowe mają bowiem z reguły mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Z tego też względu kluczowym parametrem przy wyborze jest właśnie moc cieplna grzejników, a nie ich wielkość.Do określenia odpowiedniej mocy potrzebujemy trzech danych: temperatury zasilania i powrotu wody w instalacji c.o., wymaganej temperatury w pomieszczeniu oraz zapotrzebowania na ciepło w łazience. Wybór grzejnika o zbyt małej mocy może sprawić, że w pomieszczeniu nigdy nie będzie panowała optymalna temperatura.
Jak obliczyć moc grzejnika?
W ustaleniu mocy, jaką powinny mieć grzejniki łazienkowe, pomóc może oczywiście doświadczony hydraulik. W wielu przypadkach warto skorzystać z takiej usługi, aby nie popełnić błędu. Jest to szczególnie przydatne, kiedy nie jest do końca pewny swoich obliczeń. Warto bowiem podkreślić, że można te pożądane wartości obliczyć także samemu. Trzeba wtedy wykonać kilka kroków.
- Na początku zmierz długość, szerokość i wysokość pomieszczenia. Wymiary warto zdjąć bardzo dokładnie.
- Uzyskane wartości przemnóż tak, aby otrzymać objętość pomieszczenia. Uzyskane metry sześcienne będą bezcenną wskazówką, ile przestrzeni potrzebujesz ogrzać.
- Zalecana temperatura w łazience to 24 stopnie Celsjusza. Przyjmuje się, że na każdy metr sześcienny potrzebujesz 93 watów mocy grzejnika. Aby uzyskać pożądaną moc, musisz się liczbę metrów sześciennych pomnożyć przez 93.
- Pamiętaj, że starsze, nieizolowane, narożne pomieszczenia potrzebują większej mocy, aby uzyskać w nich tę samą temperaturę. Jeśli mieszkasz w nieizolowanym lub słabo izolowanym budynku, do wyniku dodaj jeszcze 15%, do pomieszczenia narożnego 10%. Jeśli mieszkasz w nowoczesnym budownictwie, możesz odjąć od podstawowego wyniku 10%.
Jaki grzejnik łazienkowy powinniśmy wybrać?
Przy ostatecznym wyborze grzejnika oprócz mocy trzeba wziąć pod uwagę wiele innych kwestii. Nie bez znaczenia będzie estetyka, która musi współgrać z całościową aranżacją łazienki. Najpopularniejszym rozwiązaniem konstrukcyjnym są modele drabinkowe, które służą jednocześnie jako suszarki na ręczniki. Tylko od ciebie zależy czy wykończenie będzie lakierowane, chromowane, metalizowane czy satynowane. Jeśli chodzi o zasilanie w ciepło, do wyboru masz grzejniki wodne lub wodno-elektryczne. Te drugie sprawdzają się szczególnie poza sezonem grzewczym, kiedy ogrzewanie w domu lub mieszkaniu jest wyłączone.