Ubrania ochronne na placu budowy – co się przyda?

Praca na placu budowy nie należy do tych najprostszych. Ponadto, jeśli nie przestrzega się pewnych zasad, może być również niebezpieczna. W celu zapobiegania niebezpieczeństwu stosuje się ubrania ochronne. O jakich ubraniach mowa? Czym tak właściwie są ubrania ochronne?

Czym są ubrania ochronne?

Warto zacząć od wyjaśnienia, co to takiego ubrania ochronne. Często bywają one mylone z ubraniami roboczymi. Natomiast odzieżą roboczą określa się wszystkie ubrania, które wykorzystuje się do pracy. Nie muszą one posiadać żadnych cech szczególnych ani wyjątkowych funkcjonalności. Co innego z odzieżą ochronną. Aby móc określić ubrania w ten sposób, muszą one posiadać pewne określone cechy. Mowa bowiem o ubiorze stanowiącym zabezpieczenie dla ciała użytkownika. Jakiego rodzaju jest to zabezpieczenie? To już zależy od tego, o jakim rodzaju ubrań ochronnych mowa i do czego są one przeznaczone.

Do kategorii ubrań określanych jako ochronne zalicza się rozmaite części garderoby. Znajdują się tutaj zarówno bluzy, jak i kurtki, fartuchy, spodnie, buty, nakrycia głowy i wiele więcej. Które z nich przydadzą się na budowie? O tym w dalszej części tekstu.

Ubrania ochronne Poznań – na budowie

Oczywiście na budowie nie każdy wykonuje taką samą pracę. Zagrożenia dla poszczególnych osób są zatem zróżnicowane. Można jednak z całą pewnością powiedzieć, że ubrania w postaci nakryć głowy nie są przeznaczone dla budowlańców, ponieważ ich obowiązkiem jest zakładanie kasków ochronnych.

Niemniej na budowie w zasadzie zawsze przydają się wzmacniane bluzy czy spodnie. Mowa o solidnych ubraniach z różnego rodzaju wzmocnieniami chroniącymi przed uszkodzeniem mechanicznym. Natomiast materiały, z których wykonuje się tego typu ubrania, chronią przed uszkodzeniami chemicznymi czy poparzeniami. Osoby, które wykonują na budowie prace fizyczne, powinny mieć zawsze założone rękawice ochronne. Przydają się też kominiarki chroniące szyję. Jeśli budowa jest prowadzona w okolicy jezdni, a także w kilku innych przypadkach, zaleca się zakładanie przez budowlańców kamizelek odblaskowych.

Informacja prawna