Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny?

montaż okapu

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie kuchni bez okapu. Nie tylko spełnia on w pewnym sensie funkcje estetyczną, stanowiąc idealne uzupełnienie rządu szafek i zdobiąc przestrzeń nad kuchenką, ale spełnia on również niezwykle istotną rolę, która jest pochłanianie zapachów. Dzięki okapowi, opary i aromaty nie wychodzą poza pomieszczenie kuchenne i nie roznoszą się po całym domu. Również dzięki okapowi kuchennemu, nasza kuchnia nie pogrąża się w kłębach dymu i zapachów. Co więcej, dzięki niemu zyskujemy również dodatkową przestrzeń na ustawienie przypraw lub innych kuchennych drobiazgów. Jednak na jakiej wysokości należy go zamontować?

Jak powinno się poprawnie zamontować okap nad kuchenką?

Odległość na której powinien zostać zamontowany okap kuchenny od kuchenki, jest jedną z najistotniejszych kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Należy wobec tego pamiętać o kilku zasadach montażu okapu kuchennego, dzięki którym zapewnimy nie tylko estetyczny wygląd przestrzeni nad kuchenką, ale równocześnie zapewnimy naszemu urządzeniu długą, cichą i wydajną pracę. Do tego typu zasad zaliczamy:

  • zamontowanie okapu na solidnej i stabilnej ścianie
  • zastosowanie odpowiedniej odległości w zależności od rodzaju okapu i kuchenki
  • dokładne i staranne podłączenie okapu do wentylacji zewnętrznej
  • zastosowanie odpowiedniej jakości rur – gładkich i okrągłych
  • zniwelowanie ostrych zakrętów przy prowadzeniu rur i redukcji kolanek bezpośrednio przy wylocie okapu.

Odległości okapów od kuchenek gazowych

Nie da się ukryć, że kuchenki gazowe wciąż są popularne i można śmiało powiedzieć, że nigdy nie wyjdą z mody. Stosujemy je głównie ze względu na ich walory estetyczne, a także możliwość dopasowywania pod względem aranżacji. Jakie więc powinna być odległość okapu od kuchenki gazowej?

Odległość okapu przyściennego lub skośnego od kuchenki gazowej

Okapy przyścienne i skośne są jednymi z najbardziej popularnymi na rynku. Zwykle montujemy je pomiędzy między rzędem szafek, na ścianie nad kuchenką. Dzięki ich uchylnemu i estetycznemu charakterowi, są one niezwykle wygodne w obsłudze, a także są one niezwykle doceniane ze względu na swoje parametry techniczne. W jakiej odległości od kuchenki powinny być one zamontowane? Przyjmuje się, że odległość takiego okapu do kuchenki gazowej powinna wynosić około 40 do 50 centymetrów.

Odległość okapu kuchennego do zabudowy od kuchenki gazowej

Kolejnymi rodzajami okapów, które są niezwykle popularne w naszych kuchniach to okapy do zabudowy. Dzielimy je zarówno na wkłady do zabudowy jak i okapy teleskopowe. W pierwszym przypadku, by włączyć okap wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, który znajduje się na panelu sterującym, w przypadku okapów teleskopowych, wystarczy jedynie wysunąć listwę, zamontowaną na dwóch prowadnicach. Niemniej jednak oba rodzaje okapów, powinny zostać zamontowane na szafce, która charakteryzuje się odpowiednimi parametrami, a przede wszystkim odpowiednim rozmiarem. Ile jednak powinna wynosić odległość tego typu okapu od kuchenki gazowej? Otóż przyjmuje się, że zarówno w przypadku wkładu do zabudowy, tak samo jak i w przypadku okapu teleskopowego, odległość od kuchenki gazowej powinny wynosić nie mniej niż 60 centymetrów.

Informacja prawna