Dach, ściana, a może kamper? Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych jest uzależnione m.in. od dostępnej powierzchni, kształtu dachówki kąta nachylenia połaci dachowej, miejsca naziemnego i braku przeszkód, które ze względu na swoją wysokość mogłyby zacieniać, czyli osłabiać moc całej instalacji. W jakich miejscach można montować panele fotowoltaiczne, by pobierać energię z promieniowania słonecznego i wykorzystywać ją na własny użytek?

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Planujesz zakup własnego systemu fotowoltaicznego, ale nie wiesz gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu, ścianie budynku czy gruncie działa w taki sam sposób. Ogniwa fotowoltaiczne w modułach pobierają energię słoneczną, którą falownik przekształca na prąd stały i zasila domowe gniazdka elektryczne. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że  miejsce montażu ma wpływ na efektywność pracy całego systemu instalacji.

Montaż fotowoltaiki powinien być najpierw poprzedzony analizą dostępnego miejsca na danym terenie. Jeśli jesteś właścicielem dużej posesji i nie występują żadne elementy, które mogłyby zacieniać instalację, to warto rozważyć montaż paneli na gruncie.

Takie rozwiązanie sprawdza się w dwóch przypadkach. Wtedy, gdy kąt nachylenia połaci jest niewystarczający, by zapewnić najbardziej optymalne warunki efektywności instalacji lub kiedy powierzchnia dachu jest zbyt mała w stosunku do planowanej wielkości instalacji. Taki sposób instalowania ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych korzyści jest to, że panele fotowoltaiczne można ustawić w dowolny sposób, a Ty jako właściciel instalacji masz do niej zapewniony łatwiejszy dostęp niż w przypadku montażu na dachu czy elewacji. Dzięki temu możesz całą instalację ustawić pod najbardziej optymalnym kątem, co wywiera ogromny wpływ na jej wydajność.

Gdzie zamontować fotowoltaikę, jeśli nie na gruncie? Kolejnym rozwiązaniem, które jest bardzo popularne to montaż fotowoltaiki na dachu domu, który może być płaski lub pokryty papą. Jeśli dach nie ma balastu, to panele fotowoltaiczne montuje się na specjalnej ramie. Podczas wybierania miejsca odpowiedniego na montaż instalacji należy pamiętać o tym, że każde z nich wymaga zastosowania innych mocowań.

Gdzie jeszcze można zamontować własny system fotowoltaiczny? Kolejnym miejscem jest elewacja budynku. To rozwiązanie, z którego korzystają głównie właściciele firm, którym zależy na maksymalnej ekspozycji paneli na promieniowanie słoneczne i jak najlepszej wydajności instalacji i w celu zwiększenia estetyczności budynku. Montaż fotowoltaiki na elewacji firmowego budynku wiążę się również z korzyściami wizerunkowymi dla właściciela przedsiębiorstwa. Jedną z zalet takiego montażu jest to, że system fotowoltaiczny jest bardziej wydajny w sezonie zimowym, a Ty jako jego użytkownik masz łatwiejszy dostęp do całej instalacji.

Co musisz wiedzieć o montażu fotowoltaiki?

Montaż fotowoltaiki na dachu jest dość popularnym rozwiązaniem zarówno w przypadku właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Warto jednak pamiętać o tym, że instalacja powinna być zamontowana w taki sposób, aby panele były skierowane w stronę południową, dzięki czemu pobiorą jak najwięcej energii z promieniowania słonecznego. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak podłączyć panele fotowoltaiczne na dachu, to warto sprawdzić tutaj: https://suncurrent.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-na-papie-lub-dachu-plaskim-jak-przebiega/.

Jeśli należysz do osób, które dużo podróżują kamperem po Polsce lub Europie i cenią taki styl życia, to warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie kampera. Wystarczy jeden panel o mocy do 150 Wp i dwa akumulatory 90 Ah, aby zyskać niezależność energetyczną w kamperze w nawet najbardziej odludnym miejscu! Ilość paneli fotowoltaicznych jest oczywiście uzależniona przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego i ich mocy znamionowej. Plusy takiego rozwiązania to fakt, że instalacja pozwoli Ci na pełną niezależność energetyczną niezależnie od celu Twojej podróży.

Jak przebiega montaż fotowoltaiki?

Zastanawiasz się, jak podłączyć panele fotowoltaiczne? Tę kwestię najlepiej zostawić doświadczonym specjalistom, którzy mają niezbędne uprawnienia do instalowania takich systemów. Montaż fotowoltaiki jest możliwy również na urządzeniach mobilnych, czyli kamperze lub Twoim własnym samochodzie. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź: https://suncurrent.pl/urzadzenia-mobilne/.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Aby instalacja działała w efektywny sposób, istotny jest prawidłowy montaż fotowoltaiki, kąt nachylenia czy tzw. moc znamionowa paneli. Przyjmuje się założenie, że najwięcej energii słonecznej panele fotowoltaiczne pobierają ze słońca wtedy, gdy są nachylone pod kątem 35 stopni i ukierunkowane w południową stronę świata.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup własnego systemu fotowoltaicznego?

Własny system fotowoltaiczny odpowiednio zamontowany w wybranym miejscu pozwoli na pełną niezależność energetyczną, znaczącą i odczuwalną oszczędność na rachunkach za użytkowanie energii i możliwość wykorzystania jej na wiele sposobów. Montaż systemu fotowoltaicznego na ścianie kampera to m.in. długoletnia gwarancja, niezależne i własne źródło zasilania energii elektrycznej w każdej sytuacji i wysoka jakość usług montażowych.

Informacja prawna