Napęd do bramy. Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Kiedy decydujemy się na bramę, chcemy, aby służyła nam ona bezawaryjnie przez długie lata. Na żywotność bramy nie wpływa jedynie materiał, z jakiego została wykonana, ale sprawność jej napędu. Jaki napęd do bramy wybrać?

Napęd do bramy garażowej: jaki wybrać?

Jeśli potrzebujemy napędu do bramy garażowej musimy pamiętać, aby był on adekwatny do ciężaru i rodzaju bramy oraz częstotliwości jej użytkowania. Źle dobrana siła napędu może skutkować awarią i uszkodzeniu automatyki do bramy. Z tego względu przy wyborze odpowiedniego dla naszych potrzeb modelu najlepiej kierować się określonym przez producenta ciężarem lub wymiarem bram.

W przypadku małej i lekkiej bramy garażowej właściwy będzie napęd z mniejszą mocą. Dla dużej i ciężkiej bramy – większa moc. Gdy te parametry są graniczne, producenci automatyki do bram rekomendują wybór silnika o większej mocy, przez co unikniemy przeciążenia silnika w napędzie.

Rodzaj bramy garażowej a napęd

Tradycyjne napędy sprawdzą się w przypadku bramy garażowej uchylnej. Do bramy uchylnej dwuskrzydłowej jest możliwość zastosowania dwóch napędów o zsynchronizowanej sile (na osobne skrzydła). Do napędu bramy garażowej rozwieranej mocuje się ramiona, które ciągną lub pchają skrzydła bramy. Natomiast do bramy segmentowej będzie pasował niemal każdy napęd. Wystarczy, że sprawdzimy jaka będzie jego całkowita długość i czy zmieści się w naszym garażu.

Wybór napędu do bramy garażowej wymaga pomocy fachowca. Z tego powodu warto skonsultować się z doradcą technicznym firmy produkującej lub sprzedającej napędy.

Posesja i wybór bramy wjazdowej

Podczas wyboru bramy wjazdowej musimy wziąć pod uwagę wielkość, kształt i usytuowanie naszej posesji. W przypadku bramy skrzydłowej podjazd musi być odpowiednio długi, by skrzydła o długości 1,5 m mogły się otwierać i zamykać po wjeździe na posesję. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto rozważyć montaż bramy przesuwnej, która chowa się po wewnętrznej stronie ogrodzenia. To rozwiązanie zaoszczędzi miejsce na posesji, jednak musimy mieć miejsce na przesuwne skrzydło.

Szerokość bramy a odpowiedni napęd

Brama powinna być szeroka na ok. 2,4 m w świetle wjazdu na posesję. Szerszy podjazd pozwala zachować większe bezpieczeństwo i komfort wjazdu i wyjazdu z posesji. Ze względu na ciężar i wielkość bramy dobieramy odpowiedni napęd do jej otwierania i zamykania. Im brama jest cięższa i większa, tym napęd będzie musiał mieć silniejszą moc. Producenci zaznaczają przy każdym modelu automatu, jaki jest udźwig siłownika. Wybierajmy taki automat, który zapewni nam zapas ok. 20-25% mocy, co sprawi, że będzie nam on służył bezawaryjnie i długo.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Wybierając automatykę, zwróćmy uwagę na to, jak często otwieramy i zamykamy bramę. Do użytku domowego przeznaczone są automaty wykonujące do 50 cykli na dobę, natomiast bramy montowane np. na osiedlach wykonują ich znacznie więcej. Do montażu automatyki niezbędna jest pomoc fachowca z odpowiednim uprawnieniem a także odpowiednio przeprowadzony prąd pod naszą posesją. To pozwoli na podłączenie napędu i odpowiednich akcesoriów (https://bonmario.com/napedy-do-bram/akcesoria-do-bram.html) do bram. Jeśli na etapie budowy zostało to zaplanowane, nie powinno być żadnego problemu z podłączeniem.

Informacja prawna