Lustro łazienkowe – jak je wybrać, by zaspokajało potrzeby domowników?

Wbrew pozorom, zakup lustra łazienkowego wcale nie należy do najprostszych. Wynika to bowiem z faktu, iż każdy z domowników posiada różne potrzeby i różne oczekiwania nie tylko względem samego lustra, ale całej łazienki.

W konsekwencji przy wyborze mebli łazienkowych i urządzania całego wnętrza, najlepszym pomysłem zawsze jest studio projektowe wnętrz, do którego można zwrócić się po pomoc. Jeśli jednak wolicie wszystko urządzić od a do zet sami, podpowiemy czym kierować się przy wyborze jednego z najważniejszych elementów każdej łazienki i każdego salonu kąpielowego, jakim jest oczywiście lustro łazienkowe.

Podstawowe funkcje lustra łazienkowego

Zanim przejdziemy do sedna, warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje spełnia (czy też jakie powinno spełniać) w każdej łazience lustro. Choć wiele osób odpowie, że ma ono funkcję dekoracyjną, to w przypadku łazienki nie jest to wcale tak oczywiste. Zdecydowanie ważniejsze są w tym przypadku inne funkcje, jakie może wnieść ze sobą lustro. Po pierwsze służy ono do dbania o urodę domowników – to wpatrując się w swoje lustrzane odbicie w łazience większość osób wykonuje podstawowe zabiegi pielęgnacyjno-kosmetyczne. Po drugie lustro jest w stanie doświetlić wnętrze, a nawet optycznie je powiększyć, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich powierzchni. Po trzecie, to sposób na dopełnienie stylu wnętrza i sprawienie, by łazienka wyglądała wyjątkowo stylowo.

Detale o niemałym znaczeniu

Zanim rozpoczniecie poszukiwania lustra łazienkowego o konkretnym kształcie, czy wielkości, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad rodzajem materiału, z którego powinno być ono wykonane. To ważne, bo do łazienki potrzebować będziemy przede wszystkim produktu, który wykonany jest z materiałów odpornych na wilgoć, tak by lustro nie wypaczyło się, czy nie zardzewiało już po krótkim okresie użytkowania. Dobrze jest unikać luster z drewnianymi ramami, a wybierać takie, które zostały zabezpieczone przed wilgocią (np. warstwą teflonu).

Dobrą praktyką jest też wybór nie jednego, a co najmniej dwóch luster łazienkowych, co pozwoli kobietom na wykonanie precyzyjnego makijażu. To niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli w łazience jest możliwość zastosowania takiego właśnie rozwiązania. W takim przypadku świetnie sprawdza się duże lustro nad umywalką oraz dodatkowe, które zamieścić można na półce i przestawić w dowolne miejsce w razie potrzeby, lub też lustro na składanym uchwycie, które zamontować można w dobrze oświetlonym miejscu w łazience, w wygodnym do wykonania makijażu miejscu.

Kształt lustra i jego wykończenie

Jak już zostało zaznaczone, wykończenie lustra ma szalenie istotne znaczenie, gdy chodzi o lustra łazienkowe. Jeśli bierze się pod uwagę kwestię odporności na wilgoć, warto zrezygnować z lustra z ramami, decydując się na zakup prostej tafli. Ciekawy efekt mogą dać delikatne frezy wokół ram, na lustrze montowanym bezpośrednio na ścianie. W przypadku osób, które preferują lustra z ramami, warto wybierać je do dużych łazienek, w których będą stanowić piękne dopełnienie stylu wnętrza.

Kształt lustra łazienkowego nie powinien stanowić przypadku. Dobrze jest rozważyć go jeszcze przed wybraniem się na zakupy. Z reguły najlepiej wypadają lustra o tradycyjnym, prostokątnym kształcie – zarówno poziome, jak i pionowe. Najważniejsze, by były na tyle duże, aby w dostateczny sposób zapewnić pole widzenia. Jeśli lustro prostokątne nie jest szczytem waszych marzeń, można wybrać lustra o kształtach mniej typowych, tj. łezki, lustro okrągłe, czy fala. Te o nietypowych kształtach będą prezentować się świetnie zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Do łazienek klasycznych najbardziej pasować będą tradycyjne lustra prostokątne.

Photo by Random Sky

Informacja prawna