Różne zastosowania betonowych zbiorników

Jak się okazuje, istnieje wiele ciekawych zastosowań dla standardowych betonowych zbiorników monolitycznych, które zazwyczaj przeznaczone są na gromadzenie płynnych nieczystości – popularne szambo przydomowe.

Betonowe zbiorniki na szambo kojarzą się jednoznacznie z wygodnym sposobem na odprowadzanie nieczystości powstających w gospodarstwie domowym. Czy jednak jest to ich jedyne zastosowanie? A może to doskonały sposób, by skorzystać z gotowych technologii i niewielkim kosztem podnieść komfort użytkowania domu lub działki? Spójrzmy na szamba betonowe z zupełnie innej perspektywy.

Zbiornik betonowy – czy tylko na szambo?

Czym jest szambo betonowe? W praktyce to szczelny zbiornik o zdefiniowanej pojemności, często dostępny w różnych wersjach modelowych, różniących się proporcjami ścian. W ramach jednej pojemności możemy więc wybierać między wersjami niskimi lub wysokimi, dobierając odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb. Betonowe zbiorniki dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, standardowo sięgającej od 4 do 12 metrów sześciennych. Każdy ze zbiorników jest nie tylko szczelny, ale też posiada system wentylacyjny z wyprowadzeniem kominkowym, co otwiera szerokie pole do popisu dla właścicieli domków, działkowiczów, czy też rolników.

Ogrodowe piwniczki betonowe

Już najmniejsze zbiorniki o pojemności 4m3 mogą okazać się przydatnymi pomocnikami w każdym gospodarstwie domowym. Mogą one funkcjonować zarówno jako obiekty wolno stojące, jak i wkopane w ziemię. Procesy technologiczne wymagane przy produkcji szamb wymagają zachowania całkowitej szczelności oraz dużej wytrzymałości konstrukcji, nie ma więc miejsca na obawy o trwałość takiego rozwiązania. Wspomniany zbiornik o pojemności 4m3 ma wymiary 240 x 200 x 110 cm (dł. x szer. x wys.), doskonale więc sprawdzi się w roli podręcznej spiżarni, czy też przechowalni działkowych płodów rolnych (betonowa piwniczka do ogrodu). Miłośnicy domowych upraw z powodzeniem mogą wykorzystać go jako pojemnik na deszczówkę. 4 000 litrów dobrej i darmowej wody, to wartość nie do pogardzenia.

Zbiorniki betonowe na gnojówkę i gnojowicę

Jeśli jednak taka objętość to zbyt mało, do dyspozycji pozostają większe modele. Elastyczność ofert jest wysoka, w zależności od potrzeb możemy zakupić zbiorniki o pojemności 5, 6, 8, 10, a nawet 12 m3. Tak duże rozmiary otwierają przed użytkownikami zdecydowanie większe możliwości. W gospodarstwach rolnych pozwolą na wygodne i bezpieczne gromadzenie na przykład gnojowicy, ułatwią też gospodarkę wodną dzięki możliwości szybkiego tworzenia niewielkich zbiorników retencyjnych. W gospodarstwach domowych pozwolą na zgromadzenie i przechowanie w korzystnych warunkach zapasów, a koneserzy wykwintnych trunków z pewnością docenią możliwość łatwego zbudowania piwniczki na wino. Solidna budowa, stabilny, wentylowany mikroklimat i ogromna wytrzymałość sprawiają, że jedyną granicę w dziedzinie wykorzystania zbiorników betonowych stanowi wyobraźnia ich użytkowników.

Teoretycznie taki betonowy zbiornik możemy zbudować sami przy pomocy szalunków i betonu lub też korzystając z gotowych prefabrykatów, w postaci na przykład kręgów betonowych. To prawda, jednak korzystając z oferty renomowanych producentów szamb betonowych zyskujemy coś więcej. Producenci, walcząc o wysoką pozycję na trudnym i nasyconym konkurencją rynku, są zmuszeni nie tylko do optymalizacji kosztów wytworzenia, ale przede wszystkim muszą oferować produkty o najwyższej jakości. Wiodący dostawcy dysponują certyfikatami potwierdzającymi zarówno jakość produktów, jak i kategorię użytych podczas produkcji surowców. Korzystając z takiego źródła zyskujemy więc nie tylko dobrą cenę, ale też zapewnienie długiej i bezproblemowej eksploatacji poparte pisemną, wieloletnią gwarancją. Trwałe rozwiązanie nie musi być droższe od prowizorki, a przecież bezpieczeństwo i wygoda użytkowania szambo to wartości, które trudno przecenić.

Dodaj komentarz

Informacja prawna