Stropy są poziomymi przegrodami, które mają za zadanie dzielić kondygnacje budynku. Ponadto, stropy ułatwiają przenoszenie obciążeń, a także ścian działowych oraz warstw podłogowych. Na jaki rodzaj stropu postawić w przypadku budowy domu? Jakie rodzaje stropów cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku? Czym odznaczają się poszczególne modele stropów?
Strop monolityczny
Stropy monolityczne są płaskimi płytami z żelbetu, które wykonuje się całkowicie na miejscu budowy. Powinny zostać podparte na szalunku, jakim może być gotowy szalunek wielokrotnego użytku lub tradycyjne deskowanie z drewna. Tego rodzaju stropy są projektowane indywidualnie do każdego z budynków, natomiast konstruktor określa grubość, sposób zbrojenia oraz klasę wytrzymałości betonu. Są to niezwykle ważne aspekty, od których zależy wytrzymałość konstrukcji oraz bezpieczeństwo w trakcie budowy.
Strop gęstożebrowy
Kolejnym popularnym rodzajem stropu jest strop gęstożebrowy, który bazuje na rozmieszczeniu w określonej odległości belek stalowo-betonowych, którymi układa się pustaki z lekkiego betonu, z ceramiki, czy też styropianu. Cały strop pokrywa się kilkucentymetrową warstwą betonu, którego grubość oraz klasa zależne są od danego projektu oraz obciążeń. Warto zauważyć, że ten rodzaj stropów jest aktualnie najbardziej popularny w budownictwie jednorodzinnym. Cechuje się łatwym montażem oraz użyciem powszechnie dostępnych prefabrykatów.
Strop typu filigran
Stropy typu filigran są pewną odmianą stropów monolitycznych – konstrukcję wykonuje się ze zbrojonej płyty prefabrykowanej o grubości ok. 5-7 cm, na którą następnie układa się dodatkowe zbrojenie i zalewa warstwą nadbetonu. W tym przypadku nie trzeba korzystać z deskowania, gdyż funkcję szalunku pełni płyta prefabrykowana. Przegrody filigran odznaczają się niewielką grubością oraz dowolnością w kształtowaniu. Ponadto, bazują na wysokiej izolacyjności akustycznej i stosunkowo łatwym montażu, jednakże wymagają używania dźwigu. Warto podkreślić, że ten rodzaj stropowania wiązać się może ze sporymi kosztami inwestycji.
Strop z płyt prefabrykowanych
Jednorodzinne budownictwo bardzo często opiera się na żelbetonowych płytach kanałowych okrągłootworowych, które mają różne grubości (zazwyczaj 24 cm), szerokości (od 60 do 149 cm) i długości (do 600 cm). Strop z płyt prefabrykowanych opiera się w sposób bezpośredni na nośnych ścianach i podciągach z użyciem dźwigu, natomiast połączenia i wieniec zalewany jest betonem.
Zamontowanie tego rodzaju stropu trwa jedynie kilka godzin i zazwyczaj nie wymaga korzystania z ciężkiego sprzętu – do wąskich płyt używać można lekki dźwig. Nie trzeba dodatkowo stosować stempli i deskowania, a strop można obciążać od razu po ułożeniu. Jednakże z budowaniem kolejnej kondygnacji najlepiej zaczekać, aż wieniec stropowy osiągnie stosowną wytrzymałość. Technologia tego typu również cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku budowniczym, gdyż jest funkcjonalna i sprawna.
Wybór najlepszego rozwiązania zależy od własnych oczekiwań oraz możliwości finansowych.