Wydawać by się mogło, że koparka i koparko-ładowarka to nazwa jednej maszyny. Jednak w rzeczywistości wszystko wygląda zupełnie inaczej, a co za tym idzie, mamy do czynienia z dwoma różnymi sprzętami. Czym się od siebie różnią? Jakie są różnice między koparką a koparko-ładowarką?
Koparka a koparko-ładowarka – budowa
Koparka jest urządzeniem do robót ziemnych wyposażonym w wysięgnik, na którego końcu najczęściej umiejscowiona jest łyżka. Jednak nie musi to stanowić reguły, ponieważ znajdować się może również coś innego, w tym na przykład młot wyburzeniowy, frezarka, rozdrabniacz, czy chwytak. Koparki najczęściej są jednonaczyniowe, co oznacza, że posiadają tylko jedno naczynie.
Koparko-ładowarka to połączenie dwóch urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z połączeniem koparki oraz ładowarki. Ta maszyna wyposażona jest w dwa wysięgniki, a na jednym z nich znajduje się kolejna, znacznie pojemniejsza łyżka. Całość oparta jest najczęściej na konstrukcji traktora o napędzie kołowym, choć zdarzają się także o napędzie gąsienicowym.
Koparka a koparko-ładowarka – zastosowanie
Koparki dostępne są w wielu różnych rodzajach. Do naszej dyspozycji pozostają podsiębierne, przedsiębierne, chwytakowe, zbierakowe oraz minikoparki. Każda z nich ma bardzo szerokie zastosowanie w różnego typu przemysłach, jak i w handlu. Z ich pomocą można wykonywać różnego typu wykopy pod drogi, budowle, czy instalacje. Świetnie sprawdzają się w pogłębianiu rzek, sprzątaniu lasów, sortowaniu gleby dla projektantów krajobrazu.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ koparki idealnie sprawdzają się w każdych warunkach. Mogą pracować jednakowo na terenach podmokłych, terenach piaszczystych, jak i tych trudno dostępnych. Można je wykorzystać do prac naziemnych, wykopów, w tym również tych bardzo głębokich, więc trudno o inne tak dobre maszyny.
W przypadku koparko-ładowarki także nie ma powodów do narzekań, ponieważ może wykonać praktycznie dokładnie to samo co koparka, a nawet więcej, ponieważ została wyposażona w ładowarkę. Dzięki temu maszyny te stały się jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń, które mają zastosowanie w przemyśle. Najczęściej wykorzystywane są w budownictwie, jak również w drogownictwie.
Koparko-ładowarki sprawdzają się w takich zadaniach, jak załadunek, wykonywanie odwiertów, frezowanie terenu, czy kopanie rowu. To jednak nie wszystko, ponieważ maszyny te można także wykorzystać przy odśnieżaniu, czy zamiataniu. Sprawdzą się także przy budowaniu dróg, chodników i różnego typu budynków.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Günstig – koparko ładowarki Rzeszów.