Choroby liści – rodzaje i sposoby leczenia. Nic Ciebie nie zaskoczy!

Właściciele przydomowych ogrodów, w których uprawiane są warzywa i owoce często zmagają się ze szkodnikami. Równie poważnym zagrożeniem są jednak choroby liści. Oto przykłady najczęściej występujących dolegliwości oraz skuteczne sposoby ich zwalczania. Dowiedz się, jak ochronić tegoroczne zbiory, zanim będzie za późno!

Brunatna plamistość liści pomidora

Brunatna plamistość liści pomidora dotyczy przede wszystkim upraw szklarniowych. Jak w przypadku większości podobnych chorób, za plamistość odpowiada grzyb Cladosporium fulvum, który zimuje w podłożu. Pierwsze symptomy choroby zauważysz na dolnych liściach w postaci żółtych plamek o średnicy jednego centymetra. Później plamki atakują całą roślinę, powiększają się i ciemnieją. Na spodniej stronie liści z pewnością zauważysz zarodniki grzybów w formie białego nalotu. Aby poradzić sobie z tą kłopotliwa chorobą, musisz usunąć wszystkie porażone rośliny, a następnie przeprowadzić oprysk dedykowanym preparatem. Używane narzędzia i donice wymagają dezynfekcji.

Parch jabłoni i gruszy

Ta choroba atakująca grusze i jabłonie również jest wywoływana przez grzyby. Problem rozpoznasz po ciemnych plamach pojawiających się na liściach – one następnie zaczną wysychać. Innym ważnym symptomem są przedwcześnie opadające blaszki liści. Choroba sprawia, że owoce ulegają deformacji. Do jej zwalczania stosuje się opryski. Ponadto w pobliżu jabłoni i gruszy nie powinno się sadzić jałowca, ponieważ odgrywa rolę żywiciela pośredniego.

Rak bakteryjny drzew pestkowych

Ta dolegliwość dotykająca wiśni i czereśni ma podłoże bakteryjne. Pierwsze objawy nie dotyczą liści, a kwiatów, które z powodu infekcji nabierają brunatnej barwy i wysychają. Następnie patogeny atakują pędy i owoce. Z kolei na liściach pojawiają się charakterystyczne wodniste plamy, które po pewnym czasie przeradzają się w dziurki. Bakterie zimują w miejscach po opadających liściach. Sposobem na zwalczanie choroby jest wycinanie zaatakowanych pędów. Najmocniej zaś porażone drzewa wymagają niestety usunięcia.

Kędzierzawość liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini to kolejna choroba, za którą odpowiadają grzyby. Pierwsze objawy możesz zaobserwować już wiosną w postaci nabrzmiałych pąków. Sprzyja temu deszczowa pogoda. Liście zaatakowane przez tę chorobę ulegają zniekształceniu – są zwinięte, pofałdowane i zgrubiałe. Jeśli zaobserwujesz symptomy kędzierzawości liści brzoskwini, jest już za późno na opryski, dlatego tak bardzo liczą się działania prewencyjne. Więcej na ich temat przeczytasz na stronie:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-zwalczyc-kedzierzawosc-lisci-brzoskwini.

Informacja prawna