Kiedy i jak sadzić tuje?

Tuje to rośliny które potrafią w piękny sposób zdobić wiele miejsc. Ze względu na łatwość pielęgnacji i dużą mrozoodporność ich popularność wciąż wzrasta. Jak oraz kiedy należy sadzić tuje?

Tuje – piękne i odporne rośliny zdobiące wiele miejsc

Te piękne rośliny, zwane inaczej żywotnikami można spotkać w wielu ogrodach, na prywatnych posesjach, w parkach oraz przed wieloma budynkami użyteczności publicznej. Bardzo często są one wykorzystywane do tworzenia zwartych żywopłotów osłaniających przed wiatrem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Z kolei karłowate tuje o rozłożystych gałęziach pięknie zdobią skalniaki.

Rośliny te są cenione, dzięki zwartej budowie, różnorodnym formom oraz ciekawemu ubarwieniu. Najbardziej znane odmiany to: brabant, columna, yellow, szmaragd, ribbon, spiralis i wiele innych.

Kiedy sadzić żywotniki?

Krzewy, których bryła korzeniowa znajduje się w donicy z ziemią mogą być sadzone przez cały rok, począwszy od wiosny, aż do jesieni. Nieco inaczej postępuje się z żywotnikami, które to mają nieosłoniętą bryłę korzeniową. Takie rośliny najlepiej sadzić do gruntu, zanim na gałązkach pojawią się nowe pąki, a więc wczesną wiosną lub gdy zakończy się okres intensywnego wzrostu, czyli jesienią.

W obu przypadkach warto przestrzegać granicznego terminu, który to jest wyznaczony na koniec października. Wówczas to rośliny mają możliwość przed wystąpieniem pierwszych mrozów wytworzyć w ziemi nowe korzenie.

W jakich miejscach sadzić tuje?

Dzięki temu, że tuje są dość łatwe w uprawie można je sadzić niemalże w każdych warunkach oraz na większości typów podłoża. Niemniej, jeśli zależy nam, aby krzew był gęsty, szybko rósł oraz był ładnie wybarwiony, wówczas warto posadzić go w słonecznym lub lekko zaciemnionym miejscu. Warto pamiętać o tym, że jeśli odmiany o żółtych łuskach zostaną posadzone w cieniu to wówczas nie uzyskają idealnej barwy.

Najlepiej jeśli ziemia w której posadzimy tuje była żyzna, próchnicza oraz lekko wilgotna, bowiem wówczas rośliny te najlepiej rosną. Tuje zasadzone w suchej i jałowej ziemi szybko marnieją i często nie są zbyt okazałe.

W jakich odległościach należy sadzić tuje?

Odległość pomiędzy poszczególnymi żywotnikami powinna być zawsze uzależniona od ich odmiany. Inne bowiem odległości stosuje się tworząc zwarty żywopłot, a jeszcze gdy chcemy, aby krzewy były ozdobą ogrodu. Właściciele posesji, którzy to chcą uzyskać jednolity, zielony płot, powinni sadzić roślinki w niewielkiej odległości, niemniej powinna ona być wystarczająca, aby krzew miał możliwość rozrośnięcia się na boki.

I tak odmiany szmaragdowe powinny być sadzone w odległości ok. 50-60 cm. Natomiast chcąc stworzyć zwarty mur z odmiany brabant, która to znacznie mocniej się rozrasta, odległość powinna wynosić ok. 70-80 cm. Z kolei chcąc mieć bardziej przerzedzony żywopłot optymalna odległość przy tujach płożących powinna wynosić od 1 do 3 metrów.

W jaki sposób sadzić tuje?

Aby tuje pięknie i estetycznie się prezentowały, warto przed ich posadzeniem dokładnie oczyścić podłoże z chwastów. Czynność tą należy wykonać na szerokość dwukrotnie większą od średnicy bryły korzeniowej. Kolejną czynnością jest wykopanie dziury o głębokości dwóch szpadli oraz szerokości dwa razy większej od średnicy poszczególnych brył korzeniowych. Wykonany otwór należy wypełnić do połowy żyzną ziemią, a następnie umieścić w nim tuje.

W celu łatwiejszego wyciągnięcia rośliny z donicy należy wcześniej polać ją wodą. Kolejnym krokiem jest ustawienie rośliny w taki sposób, aby stała pionowo, a bryła korzeniowa znajdowała się na takiej głębokości, na jakiej była ona wcześniej umieszczona w ziemi.
Końcowym etapem jest zasypanie korzeni oraz udeptywanie ziemi w taki sposób, aby uformować dookoła krzewu zagłębienie, w które to należy wlać wodę. Na wierzch warto wysypać odrobinę kory czy torfu, bowiem wówczas roślina pięknie się prezentuje.

Dodaj komentarz

Informacja prawna