Kiedy i jak sadzić tuje?

Tuje to rośliny które potrafią w piękny sposób zdobić wiele miejsc. Ze względu na łatwość pielęgnacji i dużą mrozoodporność ich popularność wciąż wzrasta. Jak oraz kiedy należy sadzić tuje?

Tuje – piękne i odporne rośliny zdobiące wiele miejsc

Te piękne rośliny, zwane inaczej żywotnikami można spotkać w wielu ogrodach, na prywatnych posesjach, w parkach oraz przed wieloma budynkami użyteczności publicznej. Bardzo często są one wykorzystywane do tworzenia zwartych żywopłotów osłaniających przed wiatrem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Z kolei karłowate tuje o rozłożystych gałęziach pięknie zdobią skalniaki.

Rośliny te są cenione, dzięki zwartej budowie, różnorodnym formom oraz ciekawemu ubarwieniu. Najbardziej znane odmiany to: brabant, columna, yellow, szmaragd, ribbon, spiralis i wiele innych.

Kiedy sadzić żywotniki?

Krzewy, których bryła korzeniowa znajduje się w donicy z ziemią mogą być sadzone przez cały rok, począwszy od wiosny, aż do jesieni. Nieco inaczej postępuje się z żywotnikami, które to mają nieosłoniętą bryłę korzeniową. Takie rośliny najlepiej sadzić do gruntu, zanim na gałązkach pojawią się nowe pąki, a więc wczesną wiosną lub gdy zakończy się okres intensywnego wzrostu, czyli jesienią.

W obu przypadkach warto przestrzegać granicznego terminu, który to jest wyznaczony na koniec października. Wówczas to rośliny mają możliwość przed wystąpieniem pierwszych mrozów wytworzyć w ziemi nowe korzenie.

W jakich miejscach sadzić tuje?

Dzięki temu, że tuje są dość łatwe w uprawie można je sadzić niemalże w każdych warunkach oraz na większości typów podłoża. Niemniej, jeśli zależy nam, aby krzew był gęsty, szybko rósł oraz był ładnie wybarwiony, wówczas warto posadzić go w słonecznym lub lekko zaciemnionym miejscu. Warto pamiętać o tym, że jeśli odmiany o żółtych łuskach zostaną posadzone w cieniu to wówczas nie uzyskają idealnej barwy.

Najlepiej jeśli ziemia w której posadzimy tuje była żyzna, próchnicza oraz lekko wilgotna, bowiem wówczas rośliny te najlepiej rosną. Tuje zasadzone w suchej i jałowej ziemi szybko marnieją i często nie są zbyt okazałe.

W jakich odległościach należy sadzić tuje?

Odległość pomiędzy poszczególnymi żywotnikami powinna być zawsze uzależniona od ich odmiany. Inne bowiem odległości stosuje się tworząc zwarty żywopłot, a jeszcze gdy chcemy, aby krzewy były ozdobą ogrodu. Właściciele posesji, którzy to chcą uzyskać jednolity, zielony płot, powinni sadzić roślinki w niewielkiej odległości, niemniej powinna ona być wystarczająca, aby krzew miał możliwość rozrośnięcia się na boki.

I tak odmiany szmaragdowe powinny być sadzone w odległości ok. 50-60 cm. Natomiast chcąc stworzyć zwarty mur z odmiany brabant, która to znacznie mocniej się rozrasta, odległość powinna wynosić ok. 70-80 cm. Z kolei chcąc mieć bardziej przerzedzony żywopłot optymalna odległość przy tujach płożących powinna wynosić od 1 do 3 metrów.

W jaki sposób sadzić tuje?

Aby tuje pięknie i estetycznie się prezentowały, warto przed ich posadzeniem dokładnie oczyścić podłoże z chwastów. Czynność tą należy wykonać na szerokość dwukrotnie większą od średnicy bryły korzeniowej. Kolejną czynnością jest wykopanie dziury o głębokości dwóch szpadli oraz szerokości dwa razy większej od średnicy poszczególnych brył korzeniowych. Wykonany otwór należy wypełnić do połowy żyzną ziemią, a następnie umieścić w nim tuje.

W celu łatwiejszego wyciągnięcia rośliny z donicy należy wcześniej polać ją wodą. Kolejnym krokiem jest ustawienie rośliny w taki sposób, aby stała pionowo, a bryła korzeniowa znajdowała się na takiej głębokości, na jakiej była ona wcześniej umieszczona w ziemi.
Końcowym etapem jest zasypanie korzeni oraz udeptywanie ziemi w taki sposób, aby uformować dookoła krzewu zagłębienie, w które to należy wlać wodę. Na wierzch warto wysypać odrobinę kory czy torfu, bowiem wówczas roślina pięknie się prezentuje.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Kiedy i jak siać trawę?Kiedy i jak siać trawę? Trawnik jest jednym z najbardziej efektownych elementów kompozycyjnych, które można podziwiać w wielu pięknych i zadbanych ogrodach. Jeśli jest on dobrze pielęgnowany, to wówczas staje się […]
  • Zanim rozpoczniesz budowę oczka wodnego w swoim ogrodzieZanim rozpoczniesz budowę oczka wodnego w swoim ogrodzie Projektowanie oczek wodnych i sadzawek Zastanawiając się nad urządzeniem w ogrodzie oczka wodnego, bądź sadzawki każdy z nas ma pewne wyobrażenia, jak zrealizować swój pomysł. Bywa […]
  • Jak zrobić kompostownik? Poznaj najprostszy sposób…Jak zrobić kompostownik? Poznaj najprostszy sposób… Dobrze przefermentowany kompost jest jednym z najcenniejszych nawozów naturalnych dla roślin. Budowa kompostownika to idealny sposób na zagospodarowanie wielu resztek roślinnych. Dzięki […]
  • Nowoczesne ogrodzenia domówNowoczesne ogrodzenia domów Ogrodzenie to nie tylko element na działce, który ma zabezpieczyć nasz dom przed wejściem niepożądanych osób, ale również element ozdobny, który będzie zwracał uwagę. Wybór materiałów jest […]
  • Czy warto stosować siatkę ogrodzeniową?Czy warto stosować siatkę ogrodzeniową? Siatka ogrodzeniowa z roku na rok zyskuje na popularności. Wykorzystana może być, na przykład, do ogrodzenia posesji, działki, ogródka działkowego czy placu budowy, z tego rozwiązania […]

Dodaj komentarz