Ile kosztuje remont łazienki?

Każdy właściciel mieszkania marzy o tym, aby posiadać nowoczesną, pięknie urządzoną łazienkę. Tymczasem remont tego pomieszczenia wiąże się z dość wysokimi kosztami. Zatem z jakimi pracami wiąże się remont łazienki i ile kosztuje ta inwestycja?

Remont łazienki wiąże się z wykonaniem wielu istotnych czynności, zatem dobrze aby prace te wykonali doświadczeni fachowcy. Korzystając ze sprawdzonych usług można mieć pewność, że łazienka zostanie solidnie i pięknie odnowiona. Niemniej wielu właścicieli mieszkań posiadający niezbędne umiejętności w tym zakresie decyduje się na samodzielny remont łazienki.

Remont ścian i podłogi w łazience?

Pierwszym istotnym krokiem podczas wykonywania remontu łazienki jest skucie starej i wysłużonej glazury. Czynność ta należy wykonać przy użyciu ciężkiego młotka oraz stalowego przebijaka. Można też sięgnąć po młotowiertarkę pneumatyczną z funkcją kucia, bowiem wówczas prace te przebiegają znacznie szybciej oraz sprawniej.

Po pozbyciu się ze ścian starej glazury trzeba uporać się z gruzem. W tym celu
warto skorzystać z usług firmy zajmującej się wykonywaniem tego typu czynności. Ceny takiej usługi są różne, więc warto zawsze przejrzeć ofertę i skorzystać z takiej, która to jest najbardziej korzystna. W Warszawie za podstawienie na dobę kontenera na gruz o pojemności 5-7 m3 trzeba zapłacić od 400 do nawet 800 zł.

Jak odnowić ściany w łazience?

W wielu starych łazienkach ściany oraz podłogi są bardzo krzywe, zatem przed przystąpieniem do położenia nowych płytek należy je najpierw wyrównać.
Przed wyrównywaniem ścian konieczne jest zawsze ustalenie pionu i poziomu ścian za pomocą poziomnicy.

Istnieją kilka sprawdzonych metod wyrównania ścian. Aby móc cieszyć się prostymi ścianami pokrytymi pięknie położonymi płytkami trzeba je wyrównać poprzez naniesienie masy podkładowej, tynku cementowego lub tynku suchego.

Wybraną zaprawę po zmieszaniu z wodą, nakłada się na zagruntowane dzień wcześniej podłoże. Następnie przy pomocy dużej, stalowej łaty zbiera się nadmiar masy i wyrównuje całą powierzchnię. Po wykonaniu tych istotnych czynności można przystąpić do położenia nowych płytek.

Oprócz ścian należy zadbać również o podłogę. Pozbawione starej posadzki, oczyszczone i zagruntowane, o niedużych nierównościach podłoże najłatwiej jest wyrównać cementową masą samopoziomującą.

Z kolei z większymi, wynoszącymi od 2 do 5 cm nierównościami można poradzić sobie używając tradycyjnej zaprawy podkładowej lub przy pomocy podkładowej masy renowacyjnej. Z pomocą tej drugiej można doskonale wyrównać podłogę bez usuwania starych płytek.

Warto pamiętać o tym, że duże płytki o boku powyżej 50 cm, układa się najtrudniej. W tym przypadku trzeba zadbać o to, aby użyty klej szczelnie wypełniał całą przestrzeń. Na ściany warto zawsze wybrać klej o gęściejszej konsystencji, bowiem wówczas nie spływa on z pionowych powierzchni. Łączna grubość warstwy kleju nie powinna być mniejsza niż 5 mm.

Ile kosztuje remont łazienki?

Koszty związane z remontem łazienki w dużej mierze zależą od zakresu zmian, jakie zamierza się wprowadzić w tym pomieszczeniu. Szacuje się, że generalny remont łazienki może kosztować niespełna 10 tys. zł, ale pod warunkiem że zostanie ona wyposażona dość skromnie. Natomiast gdychcemy posiadać nowoczesną łazienkę o bardzo bogatym wyposażeniu, wówczas musimy się liczyć z wiele większym kosztem.

Poza kosztem materiałów niezwykle ważne są koszty robocizny. Praca fachowców stanowi zawsze bardzo dużą część wydatków związanych z remontem i dużej mierze zależy od tego z jakich usług skorzystamy. Wynajęcie renomowanej i doświadczonej firmy z dużego miasta zazwyczaj jest bardziej kosztowne.

Remont łazienki to spory wydatek, zatem przed jego rozpoczęciem warto sporządzić rzetelną kalkulację, która to pozwoli nam uniknąć niekomfortowych niespodzianek finansowych w trakcie wykonywania prac.

Dodaj komentarz

Informacja prawna