Przewaga domu z bali nad konwencjonalnym budownictwem

dom z bala

Czy kiedykolwiek marzyłeś o przytulnej chacie w górach lub nad jeziorem w otoczeniu pięknej zielonej przyrody? Chcesz jednocześnie posiadać wszystkie udogodnienia technologiczne, a jednocześnie poczuć zapach drewna i przypomnieć sobie ten wewnętrzny spokój, który miałeś w dzieciństwie? Jeśli tak, to dom z bali jest właśnie dla Ciebie.

Dlaczego warto budować domy z bali?

Nowoczesne domy z bali różnią się zasadniczo od tych, które pamiętamy z dawnych czasów.  Łącza one innowacyjne projekty i luksusowy charakter z tradycją i swojskością. Dzisiejsze domy z bali w większości posiadają katedralne sufity, nadające im przestronności i otwartego charakteru, jak również piękne kamienne kominki i nowoczesne kuchnie.  Wszystko to sprawia, że posiadają one niesamowity urok i estetykę, zachęcając coraz więcej ludzi do projektowania i budowy pięknych i przestronnych domów z bali. Podobnie jak budynek murowany, można go wyposażyć we wszelkie udogodnienia współczesnego życia – od wszelkich instalacji wodno- kanalizacyjnych, po piękny dach i wysokiej jakości okna. Oprócz wygody i komfortu, budując drewniany dom zyskujemy także zdrowie. Drewno to materiał naturalny, który pozytywnie wpływa na nasz organizm, kojąc nasz system nerwowy i stwarzając idealne warunki do relaksu. Dzięki elektrostatycznym właściwościom drewna, kurz nie unosi się w powietrzu, zmniejszając prawdopodobieństwo występowania alergii. Tak więc dom z bala z poddaszem jest doskonałym miejscem do życia codziennego, a nie tylko letnią odskocznią.

Korzyści wynikające z drewnianego domu.

– Energooszczędność

W domu z bali nie ma potrzeby instalacji skomplikowanego systemu ogrzewania, gdyż drewno zapewnia wysoką izolację termiczną. Dobrze obrobione i wysuszone drewno, zapewni ciepło nawet w czasie srogiej zimy. Drewniane ściany magazynują ciepło i rozprowadzają je równomiernie w przestrzeni wewnętrznej. Dodatkowo domy z bali szybko się nagrzewają i długo utrzymują wysoką temperaturę.

– Długa żywotność

Odpowiednio pielęgnowane drewniane domy, mogą służyć przez nawet 200 lat, a proces pielęgnacji jest łatwiejszy niż w domu murowanym. Na bale wpływają promienie słoneczne i wszelkie warunki atmosferyczne, ale wystarczy raz na około 3 lata pomalować ściany zewnętrzne, aby cieszyć się długą żywotnością domu.

– System wentylacji

Dom z bali nie wymaga żadnego systemu wentylacji czy klimatyzacji, gdyż drewno „oddycha” naturalnie. W pomieszczeniach nigdy nie powstanie zbyt suche lub wilgotne powietrze. Drewno gwarantuje równowagę wilgoci w domu – gdy wilgoć wzrasta, jej nadmiar zostaje pochłonięta przez drewno, a zwracana gdy powietrze staje się zbyt suche.

– Zapewnia spokój i ciszę

Drewno ma właściwości wyciszające, dlatego zapewnia większe tłumienie dźwięków niż domy murowane.

– Są bardziej zrównoważone

Domy z bali są lepsze dla środowiska i nie wyczerpują zasobów naturalnych. Powstają z drzew, które są zasobem odnawialnym i które można posadzić w miejsce ściętych. Dodatkowo, budowa domu z bali zużywa mniej energii w porównaniu do murowanego. Pozyskanie drewna wymaga także mniej energii niż produkcja materiałów budowlanych, co przenosi się na mniejszą emisje gazów cieplarnianych.

Oprócz korzyści środowiskowych i zdrowotnych, budowa domu z bali jest także łatwa i szybka. Warto jednak pamiętać, że aby cieszyć się solidnym i trwałym domem z bali niezbędne jest  wykorzystanie tylko wysokiej jakości materiałów oraz zlecenie jego budowy doświadczonym fachowcom.

Informacja prawna