Remont łazienki – krok po kroku. 7 rzeczy, o których nie wolno Ci zapomnieć przy remoncie łazienki.

Remont łazienki to jedno z najpoważniejszych przedsięwzięć w mieszkaniu. Wymaga dobrego rozplanowania, jeżeli chodzi o czas, budżet czy też kolejność prac. Jak to zrobić, by popełnić jak najmniej błędów i oszczędzić sobie stresu? O czym trzeba pamiętać?

Krok 1. Przekształć wizję nowej łazienki w rzeczywisty projekt

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, na jakim wyglądzie oraz funkcjonalnościach nam zależy. Jeżeli mamy pewną wizję stylistyki, ale nie potrafimy tego przełożyć na praktyczne rozwiązania, najlepiej będzie zatrudnić fachowca, który stworzy projekt konkretnego wyglądu łazienki razem z detalami. W tej chwili jest też czas na ustalenie budżetu, ponieważ od tego będzie zależał wybór materiałów, sprzętów oraz fachowca.

Krok 2. Wybierz sprawdzoną i sprytną ekipę remontową

Kolejny krok to właśnie zatrudnienie osoby do remontu. Najlepiej, gdyby jedna osoba lub ekipa zajęła się kompleksowo wszystkimi czynnościami od elektryki aż po fugowanie i malowanie. Z fachowcami trzeba omówić całą wizję, oczekiwania, a także kwestie finansowe. Dobrze jest też zaplanować prace w takim czasie, kiedy na przykład wyjeżdżamy na urlop, wtedy po powrocie zostanie jedynie posprzątanie i udekorowanie łazienki.

Krok 3. Przygotuj listę rzeczy do kupienia. Walcz o rabaty

Najwyższa pora na wyruszenie do sklepu po to, co trzeba zakupić. Robi się to już po akceptacji projektu i ustaleniach z robotnikami, ponieważ jeżeli jeszcze nie wiemy, jak ma wyglądać łazienka, nie ma sensu oglądać akcesoriów. Najlepiej pojechać do 2- 3 sklepów i wybrać konkretnie pasujące do danej wizji rozwiązania, trzymając się oczywiście budżetu. Warto kupować w miejscach, gdzie towar można zwrócić. Sprzęty, takie jak pralka czy meble do łazienki można także kupić przez internet, gdzie z pewnością cena będzie niższa. Polecanym i chętnie wybieranym sklepem internetowym jest tanialazienka.com

Krok 4. Zaufaj fachowcom, ale kontroluj postępy i jakość pracy

Dobra, sprawdzona ekipa remontowa zdecydowanie zdejmie wiele stresu z pleców. Wiele osób zastanawia się, czy może nie oszczędzić na robociźnie poprzez samodzielnie wykonanie prac. Jeżeli jednak nie mamy do tego kwalifikacji, naprawdę nie warto rozpoczynać takiego przedsięwzięcia. Trzeba pamiętać, że łazienka musi być wykonana fachowo i estetycznie. Nie jest to łatwe i wymaga precyzji oraz znajomości pewnych technik pracy oraz oczywiście narzędzi.

Krok 5. Zadbaj o formalności. Uwzględnij termin zakończenia remontu łazienki

Ile będzie trwał remont łazienki? To zależy od jej metrażu i zakresu prac. Najlepiej ustalić termin zakończenia działań i wpisać go do umowy z około tygodniowym zapasem, ponieważ po drodze mogę zdarzyć się różne nieprzewidziane rzeczy, jak przestój z powodu zbyt małej ilości płytek czy farby.

Krok 6. Nie podążaj ślepo za chwilową modą. Wybieraj ponadczasowe style

Nie zawsze warto kierować się tym, co modne, ale należy zwracać też uwagę na względy funkcjonalne. Na przykład białe czy czarne płytki na podłodze będą niepraktyczne. Podobnie nie sprawdzi się wanna, jeżeli mieszkańcy nie mają czasu na długie kąpiele, zaś preferują szybki prysznic. Trzeba też pamiętać o ustawieniach sprzętu oraz jego oddaleniu od siebie w takiej odległości, by korzystanie z łazienki było wygodne.

Krok 7. Uniwersalna łazienka pozwoli szybko ją odświeżyć i przearanżować niewielkim kosztem

Jaka stylistyka będzie najbardziej funkcjonalna? Najczęściej ta prosta, ponieważ pozwala na zmianę dodatków w taki sposób, by szybko odmienić pomieszczenie bez dodatkowych kosztów. Na przykład łazienkę w kolorach bieli, czerni i szarości można szybko zamienić w pomieszczenie glamour, etno czy też pełne zielonej roślinności. Dzięki temu pomieszczenie nie znudzi się przez kilkanaście lat, aż do kolejnego remontu i będzie zawsze modne.

Informacja prawna