Mieszkania „pod klucz” czy w stanie deweloperskim – co się bardziej opłaca?

Kupno od dewelopera wymarzonego mieszkania to zawsze wielka radość, ale także spory wydatek. Wiele firm oferuje lokale wykończone w standardzie deweloperskim albo „pod klucz”. Poziom wykończenia takich mieszkań bardzo się od siebie różni, w pierwszym przypadku nabywca musi samodzielnie zadbać o niektóre elementy, a w drugim większość rzeczy potrzebnych do tego, by się wprowadzić będzie już przygotowana.

Jak może być wykończone mieszkanie kupowane od dewelopera?

„Mieszkanie kupowane od dewelopera może być wykończone w różnym standardzie, w zależności od treści zawartej z klientem umowy. Najpopularniejszymi stosowanymi poziomami wykończenia są tzw. stan deweloperski oraz „wykończenie pod klucz”. Mieszkania oddawane przez deweloperów mogą się więc znacznie od siebie różnić, a klient zwykle ma możliwość wyboru i dokładnego sprecyzowania, jak ma wyglądać przekazywany lokal i jego wykończenie. O ile jednak często istnieje możliwość powiększenia standardu, o tyle ciężko spotkać propozycję sprzedaży mieszkania wykonanego poniżej określanego poziomu dla całej inwestycji” – wyjaśnia przedstawiciel firmy Eko-Bud, która zajmuje się budową mieszkań.

Stan deweloperski jest najczęściej definiowany w proponowanych klientom umowach jako mieszkanie z położonymi tynkami, wstawionymi drzwiami wejściowymi oraz przygotowanymi wylewkami. W lokalu jest również wykonana zgodnie z planami instalacja elektryczna, a także przyłącza wodno-kanalizacyjne w kuchni i łazience. Jeśli przewiduje to projekt, w mieszkanie jest zamontowana instalacja gazowa z przynależnym licznikiem. Lokal jest też wyposażony w instalację rozprowadzającą ciepło, najczęściej w postaci grzejników. W mieszkaniu są również najczęściej założone parapety wewnętrzne.

Standard wykończenia „pod klucz” może obejmować dowolne elementy, na jakie zdecyduje się nabywca mieszkania. W wielu przypadkach deweloperzy przedstawiają gotowe pakiety obejmujące rozmaite element. Często jest to wykończenie podłóg panelami albo terakotą, ułożenie okładzin ceramicznych w łazience, wykonanie białego montaż, a także montaż drzwi wewnętrznych oraz malowanie wnętrza. Zdarzają się również oferty obejmujące wykonanie szaf wnękowych oraz układanie kafelków w kuchni.

Wady i zalety różnych poziomów wykończenia mieszkania

Stan deweloperski jest ofertą, która cieszy się wśród klientów największą popularnością. Zainteresowanie wykończeniem „pod klucz” bywa tak małe, że przy wielu inwestycjach deweloperzy nawet nie przygotowują takiej osobnej oferty. Przyczyn takiego stanu jest kilka, najbardziej istotne są związane z wyższymi kosztami zakupu mieszkania wykończonego pod klucz, dłuższym czasem, w jakim trzeba będzie czekać na odbiór lokalu, a często także tym, że klienci wolą przeprowadzić konieczne prace we własnym zakresie lub zatrudnić do nich wybranych przez siebie wykonawców.

Odbiór mieszkania w standardzie deweloperskim oznacza, że przyszły właściciel może w pełni przystosować je do swoich wymagań. Zainstalowane przez wykonawcę wyposażenie podnosiłoby koszt zakupu takiego mieszkania, jednak jego użyteczność byłaby dla nabywcy praktycznie żadna, skoro i tak pierwszymi wykonywanymi czynnościami byłby jego demontaż.

Warto także pamiętać, że przygotowanie aranżacji lokalu jest sprawą bardzo indywidualną. Projekty tworzone przez dewelopera z konieczności mocno ujednolicone, nie mogłyby trafiać w gust większości nabywców.

Kolejną przyczyną, dla której standard deweloperski cieszy się tak dużą popularnością, jest niezwykle szeroka oferta materiałów wykończeniowych, dzięki którym można zrealizować wszystkie oczekiwania przyszłych mieszkańców. O ile jednak ustalenie szczegółów z wybraną ekipą wykańczającą wnętrza jest dość łatwe, o tyle przygotowanie podobnej, sformalizowanej umowy z deweloperem, tak by uwzględniała ona wszystkie życzenia klienta, byłoby niezwykle trudne.

Zakup mieszkania wykończonego „pod klucz” w zdecydowanej większości przypadków będzie nie tylko nieopłacalny, ale również zupełnie niepraktyczny. Na mieszkanie tego rodzaju mogą się natomiast zdecydować osoby, dla których priorytetem jest maksymalne ograniczenie ilości niezbędnych do zamieszkania czynności.

Informacja prawna