Czym pokryć dach?

Każdy inwestor pragnie, aby jego dom w przyszłości prezentował się okazale. Istotną częścią zewnętrznej części każdego budynku jest dach. Na rynku nie brakuje różnorodnych materiałów idealnie nadających się na pokrycie dachowe. Zatem jak dach wybrać dla swojego domu?

Czym kierować się podczas wyboru materiału na pokrycie dachowe?

Wybór materiałów służących do krycia dachów jest na rynku budowlanym ogromny. Nic zatem dziwnego, że wielu klientów nie może zdecydować się który produkt wybrać, aby dach jego domu był nie tylko trwały lecz także pięknie się prezentował. Zatem czym kierować się podczas wyboru dachu?
Istotnym czynnikiem jest kształt dachu oraz konstrukcja więźby. Jeżeli inwestor zastanawia się nad wyborem materiału na pokrycie dachu w fazie projektowania domu, wówczas jego wybór nie jest niczym ograniczony, bowiem każdy projekt można idealnie dopasować do rodzaju materiału.

Niektóre dostępne w sklepach materiały idealnie nadają się na dachy spadziste, a jeszcze inne na dachy płaskie. Warto pamiętać o tym, że dla bardziej fikuśnych i okazałych dachów trzeba zaprojektować znaczne mocniejszą konstrukcję więźby dachowej.
Osoby przeprowadzające remont starego pokrycia dachowego bez wymiany więźby dachowej są znacznie ograniczone warunkami konstrukcyjnymi, bowiem muszą one wybrać lekkie pokrycie dachowe.

Rodzaje pokryć dachowych

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów są dachówki bitumiczne, które to po ułożeniu na dachuprzypominają tradycyjne, płaskie dachówki. Ich dużą zaletą jest fakt, że są bardzo lekkie, gdyż 1 m2 waży od 8 do 15 kg.
Dachówki bitumiczne są bardzo miękkie, dzięki czemu można je w łatwy sposób wyginać oraz przycinać. Tego typu pokrycie dachowe można bez problemu układać na skomplikowanych dachach o różnym nachyleniu.

Innym sprawdzonym pokryciem dachowym jest papa asfaltowa, która służy niezawodnie do krycia płaskich dachów. Stosuje się ją bardzo często jako szczelną izolację przeciw wilgoci dachów oraz do wstępnego krycia dachów spadzistych z bardzo sztywnym poszyciem.
Na rynku są do wyboru papy wierzchniego krycia oraz podkładowe. Warstwa środkowa tego materiału, zwana osnową jest pokryta z obu stron asfaltem.
Jest ona wykonywana z włókniny poliestrowej, welonu lub tkaniny z włókien szklanych. Pokrycie z papy jest również bardzo lekkie, bowiem 1 m2 waży od 4 do 6 kilogramów.

Obecnie mnóstwo budynków jest kryte również blachą. Na rynku są dostępne tego typu materiały o różnie profilowanej powierzchni. Wśród wielu można wymienić blachy: płaskie, trapezowe oraz dachówkowe.
Blachy są sprzedawane w arkuszach lub w taśmach. Tego typu pokrycia dachowe najczęściej wykonywane są z wysokiej jakości stalowi ocynkowanej. Ponadto wielu producentów oferuje blachę miedzianą, cynkową oraz aluminiową. Jej zaletą jest lekkość, bowiem 1 m2 blachy waży od 2 do 15 kilogramów.

Dachówka ceramiczna i cementowa – trwałe i niezawodne pokrycie dachu

Wielu inwestorów decyduje się również na pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Dzięki niedużym wymiarom świetnie nadaje się ona do krycia dachów nie tylko prostych lecz także o bardziej skomplikowanych kształtach. Materiał ten potrafi służyć niezawodnie przez szereg długich lat, a podczas naprawy uszkodzonych fragmentów pokrycia można wymienić tylko pojedyncze elementy. Dachówki ceramiczne są dość ciężkie, bowiem 1 m2 waży od 47 do 75 kg.

Innym rodzajem pokrycia są dachówki cementowe, które to są wyglądem bardzo przypominają dachówki ceramiczne. Na rynku dostępne są dachówki cementowe esówki, karpiówki, rzymskie oraz wiele innych. Tego typu pokrycia są dość ciężkie, bowiem 1 m2 waży od 36 do 70 kg.

Wybór na rynku budowlanym jest ogromny, zatem każdy inwestor może wybrać pokrycie idealne dla swego wymarzonego domu.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu? Pozwolenie na budowę domu nie jest zwykłym, nic niewnoszącym papierkiem, czy formalnością. Jest to dokument potwierdzający pełne sprawdzenie, czy w danym miejscu można wybudować konkretną […]
  • Wybór okien – nie łatwa sprawaWybór okien – nie łatwa sprawa Każdy z nas chce mieć w domu ciepło i przyjemnie. Mnóstwo z naszych czytelników ma świadomość, że nadchodząca jesień i zima w obecnym klimacie nie służy do najlżejszych, co powoduje, że […]
  • Budowa domu krok po krokuBudowa domu krok po kroku Własny dom to marzenie wielu Polaków. Niestety inwestycja ta wiąże się z potrzebą dużego nakładu finansowego. Natomiast, gdy ktoś ma wybudowania swoich własnych kątów, to niestety spotyka […]
  • Dachówkę czy blachodachówkę – jakie pokrycie dachowe wybrać?Dachówkę czy blachodachówkę – jakie pokrycie dachowe wybrać? Budowa to ogromne wyzwanie dla każdego inwestora. Każdy marzy bowiem o tym, aby posiadać piękny, starannie wykończony dom. Jego istotną część stanowi wygląd zewnętrzny, a w szczególności […]
  • Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?Dachówka czy blachodachówka – co wybrać? Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Dlatego wybór pokrycia dachowego jest bardzo istotny. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. A […]

Dodaj komentarz