Czym pokryć dach?

Każdy inwestor pragnie, aby jego dom w przyszłości prezentował się okazale. Istotną częścią zewnętrznej części każdego budynku jest dach. Na rynku nie brakuje różnorodnych materiałów idealnie nadających się na pokrycie dachowe. Zatem jak dach wybrać dla swojego domu?

Czym kierować się podczas wyboru materiału na pokrycie dachowe?

Wybór materiałów służących do krycia dachów jest na rynku budowlanym ogromny. Nic zatem dziwnego, że wielu klientów nie może zdecydować się który produkt wybrać, aby dach jego domu był nie tylko trwały lecz także pięknie się prezentował. Zatem czym kierować się podczas wyboru dachu?
Istotnym czynnikiem jest kształt dachu oraz konstrukcja więźby. Jeżeli inwestor zastanawia się nad wyborem materiału na pokrycie dachu w fazie projektowania domu, wówczas jego wybór nie jest niczym ograniczony, bowiem każdy projekt można idealnie dopasować do rodzaju materiału.

Niektóre dostępne w sklepach materiały idealnie nadają się na dachy spadziste, a jeszcze inne na dachy płaskie. Warto pamiętać o tym, że dla bardziej fikuśnych i okazałych dachów trzeba zaprojektować znaczne mocniejszą konstrukcję więźby dachowej.
Osoby przeprowadzające remont starego pokrycia dachowego bez wymiany więźby dachowej są znacznie ograniczone warunkami konstrukcyjnymi, bowiem muszą one wybrać lekkie pokrycie dachowe.

Rodzaje pokryć dachowych

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów są dachówki bitumiczne, które to po ułożeniu na dachuprzypominają tradycyjne, płaskie dachówki. Ich dużą zaletą jest fakt, że są bardzo lekkie, gdyż 1 m2 waży od 8 do 15 kg.
Dachówki bitumiczne są bardzo miękkie, dzięki czemu można je w łatwy sposób wyginać oraz przycinać. Tego typu pokrycie dachowe można bez problemu układać na skomplikowanych dachach o różnym nachyleniu.

Innym sprawdzonym pokryciem dachowym jest papa asfaltowa, która służy niezawodnie do krycia płaskich dachów. Stosuje się ją bardzo często jako szczelną izolację przeciw wilgoci dachów oraz do wstępnego krycia dachów spadzistych z bardzo sztywnym poszyciem.
Na rynku są do wyboru papy wierzchniego krycia oraz podkładowe. Warstwa środkowa tego materiału, zwana osnową jest pokryta z obu stron asfaltem.
Jest ona wykonywana z włókniny poliestrowej, welonu lub tkaniny z włókien szklanych. Pokrycie z papy jest również bardzo lekkie, bowiem 1 m2 waży od 4 do 6 kilogramów.

Obecnie mnóstwo budynków jest kryte również blachą. Na rynku są dostępne tego typu materiały o różnie profilowanej powierzchni. Wśród wielu można wymienić blachy: płaskie, trapezowe oraz dachówkowe.
Blachy są sprzedawane w arkuszach lub w taśmach. Tego typu pokrycia dachowe najczęściej wykonywane są z wysokiej jakości stalowi ocynkowanej. Ponadto wielu producentów oferuje blachę miedzianą, cynkową oraz aluminiową. Jej zaletą jest lekkość, bowiem 1 m2 blachy waży od 2 do 15 kilogramów.

Dachówka ceramiczna i cementowa – trwałe i niezawodne pokrycie dachu

Wielu inwestorów decyduje się również na pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Dzięki niedużym wymiarom świetnie nadaje się ona do krycia dachów nie tylko prostych lecz także o bardziej skomplikowanych kształtach. Materiał ten potrafi służyć niezawodnie przez szereg długich lat, a podczas naprawy uszkodzonych fragmentów pokrycia można wymienić tylko pojedyncze elementy. Dachówki ceramiczne są dość ciężkie, bowiem 1 m2 waży od 47 do 75 kg.

Innym rodzajem pokrycia są dachówki cementowe, które to są wyglądem bardzo przypominają dachówki ceramiczne. Na rynku dostępne są dachówki cementowe esówki, karpiówki, rzymskie oraz wiele innych. Tego typu pokrycia są dość ciężkie, bowiem 1 m2 waży od 36 do 70 kg.

Wybór na rynku budowlanym jest ogromny, zatem każdy inwestor może wybrać pokrycie idealne dla swego wymarzonego domu.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Drewno we wnętrzarstwie. Zalety, gatunki i zastosowaniaDrewno we wnętrzarstwie. Zalety, gatunki i zastosowania Drewno to jeden z najstarszych materiałów stosowanych we wnętrzarstwie, a historia jego użycia ma już kilka tysięcy lat. Co więcej popularność wykonanych z niego elementów nie słabnie […]
  • Zastosowanie i zalety masy bitumicznejZastosowanie i zalety masy bitumicznej Asfalt jest stosowany w budownictwie drogowym ze względu na różne właściwości i zalety w porównaniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi nawierzchni. Asfalt jako surowiec w elastycznej […]
  • Toalety przenośne – zaplecze sanitarne o szerokim zastosowaniuToalety przenośne – zaplecze sanitarne o szerokim zastosowaniu Stworzenie odpowiedniego zaplecza sanitarnego nie musi wymagać podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Alternatywa to toalety przenośne.W wielu miejscach nie można wybudować […]
  • Co oznacza stan deweloperskiCo oznacza stan deweloperski Mając w planach zakup mieszkania, kupiec powinien zdawać sobie sprawę, co oznaczają niektóre aspekty w ofertach firm deweloperskich. Termin ,,stan deweloperski"? Co tak naprawdę obejmuje […]
  • Jakie rodzaje stropów są najpopularniejsze?Jakie rodzaje stropów są najpopularniejsze? Stropy są poziomymi przegrodami, które mają za zadanie dzielić kondygnacje budynku. Ponadto, stropy ułatwiają przenoszenie obciążeń, a także ścian działowych oraz warstw podłogowych. Na […]

Dodaj komentarz