Pająki – nieproszeni mieszkańcy naszych domów

Pająki zdecydowanie nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach. Wbrew pozorom pojawiają się nie tylko w domach na wsi, ale także w miastach. Co ciekawe, wysokość nie jest dla nich żadną przeszkodą, dlatego równie często co w niskich domach spotykamy je także na ostatnich piętrach wieżowców. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości szybko i skutecznie?

Najczęściej spotykanym w naszych domach pająkiem jest nausznik trzęś, znacznie więcej emocji jednak wzbudzają kątniki domowe i kosarze, które w zasadzie nie są pająkami. Myślenie, że pojawiają się one tylko w domach zaniedbanych jest błędne. Prawdą natomiast jest to, że pająki wykluwają się wczesną wiosną i w bardzo krótkim czasie zaczynają szukać swoich partnerów. Wtedy najczęściej pojawiają się w naszych domach. Pozbyć się ich nie jest łatwo, jednak jest to możliwe.

Czystość przede wszystkim

Najważniejsza jest czystość w domu. Wszelkie pozostawione okruszki, resztki jedzenia, kurz powodują rozmnażanie się pająków, które żywią się innymi owadami. Pozastawianie resztek jedzenia powoduje pojawianie się much, które z kolei są smacznym kąskiem dla pająków. Jeśli pająk nie będzie znajdował w naszym domu pożywienia, z pewnością szybko poszuka sobie innego miejsca.

Jak pozbyć się nieproszonych gości?

Jeżeli pająki już się pojawią, można zastosować środki owadobójcze. Aby były one skuteczne, konieczne jest duże stężenie, a takie środki dostępne są tylko w sklepach wyspecjalizowanych w dezynfekcji i deratyzacji.
Oprócz środków chemicznych, skuteczne mogą okazać się także sposoby domowe. Wbrew pozorom, omiatanie pajęczyn nie jest skutecznym sposobem. Po krótkim czasie z pewnością pojawią się nowe.
Pomocne mogą okazać się moskitiery w oknach, przez które z pewnością nie przeciśnie się żaden pająk. Niestety jednak, pająki nie wchodzą do domu jedynie przez okna, ale także przez drzwi, dlatego ten sposób może nie być skuteczny w pełni.

Kasztany i żołędzie skuteczną bronią

Dobrym sposobem na pozbycie się pająków jest rozłożenie w domu kasztanów i żołędzi. Na pająki działają one odstraszająco, bo wydzielają zapach, którego pajęczaki nie akceptują. Podobnie działa także zapach mięty. Wystarczy tylko zastosować olejek miętowy, który należy nieco rozcieńczyć wodą. Pająki nie znoszą również zapachu cytryny, warto więc natrzeć jej plasterkiem miejsca, gdzie widzimy najczęściej pająki. Efekt może nas zaskoczyć.

A co, kiedy wszystkie sposoby zawiodą?

Jeśli sposoby chemiczne i domowe nie przyniosą skutku, warto zainwestować w… kota! Tak, to nie żarty. Koty świetnie wyłapują pająki, traktując to jako świetną rozrywkę. Brutalne, ale skuteczne.

Pająki to zdecydowanie najmniej lubiane żyjątka, które zauważamy w swoich domach. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że spotykane w mieszkaniach pająki nie są jadowite, nie musimy więc się ich bać. Oczywiście, powinniśmy je zwalczać. Zaprezentowane wyżej sposoby powinny przynieść dobre efekty jeśli tylko będziemy je stosować regularnie.

Dodaj komentarz

Informacja prawna