Bojler to powszechnie użytkowane urządzenie elektryczne, dzięki któremu można w szybki sposób podgrzać wodę. Można go spotkać nie tylko w wielu prywatnych mieszkaniach, lecz także w domkach letniskowych. Gdy nadchodzi zima w budynkach wzniesionych w ogródkach działkowych trzeba spuścić wodę z bojlera, bowiem w przeciwnym razie zamarznie. Jak opróżnić bojler na zimę?
Budowa bojlera, a spuszczanie wody
Dostępne na rynku bojlery mają różną budowę, więc spuszczenie wody może być bardziej lub też mniej skomplikowane. Decydując się na wykonanie tej czynności należy zwrócić szczególną uwagę na na zawór bezpieczeństwa. W większości bojlerów jest on umieszczony w dolnej części, dzięki czemu można w łatwy sposób się do niego dostać.
Ponadto urządzenia te są zawsze wyposażone w dwie rurki. Jedna z nich odprowadza wodę ciepłą, a druga zimną. Zazwyczaj ciepła woda znajduje się na górze podgrzewacza, a zimna na dole, ale zdarza się, że bywa różnie, zwłaszcza w przypadku urządzeń poziomych. O tym jak rozkładają się poszczególne przyłączenia informuje zawsze schemat zawarty w instrukcji obsługi tego urządzenia.
Jak spuścić wodę z bojlera elektrycznego?
Decydując się na spuszczenie wody należy zawsze pamiętać o zamknięciu zaworu głównego, bowiem wówczas zimna woda nie będzie napływała do bojlera. Ponadto podgrzewacz należy odłączyć od źródła prądu.
Pierwszym istotnym krokiem podczas opróżniania bojlera z wody jest wykręcenie zaworu bezpieczeństwa lub odkręcenie specjalnej śrubki, która to służy do odprowadzenia wody. Czynność tą należy wykonywać stopniowo, bowiem jeśli wykręcimy od razu cały zawór, to wówczas woda wypłynie błyskawicznie pod bardzo dużym ciśnieniem. Wówczas to można nie tylko zmoczyć ubrania, lecz także nie nadążać umieszczać szybko cieknącej wody we wcześniej przygotowanych do tego celu pojemnikach. Podczas opróżniania bojlera z wody trzeba wykazać się ogromną cierpliwością, bowiem czynność ta może potrwać nawet ponad godzinę.
Czasem może się zdarzyć, że po odkręceniu zaworu woda nie chce płynąć. Wówczas to konieczny jest demontaż wężyka odprowadzającego ciepłą wodę z góry. Po wykonaniu tej czynności ciecz powinna bez większego problemu spłynąć do podstawionego pojemnika.
Wymiana bojlera, a napełnianie go wodą
Spuszczanie wody z podgrzewacza jest konieczne nie tylko na zimę, lecz także w momencie, kiedy zamierzamy wymienić go na nowy model.
Wymiana bojlera nie należy do trudnych zadań. Co prawda często zajmują się nią specjaliści – hydraulicy z firmy sprzedającej bojlery, ale czynność tą można również wykonać samodzielnie. Wystarczy tylko dokładnie połączyć wszystkie przewody oraz rurki, a następnie skalibrować wyświetlacz elektryczny, kierując się wskazówkami udzielonymi z instrukcji obsługi.
Wymiana bojlera zawsze wiąże się z napełnieniem go wodą. Wówczas to wiele osób obawia się, że podczas wlewania wody urządzenie się zapowietrzy. Na szczęście usterka ta zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli strumień wody jest silny, a pojemnik napełni się w krótkim czasie, to wówczas nie ma żadnych powodów do zmartwień, bowiem ryzyko zapowietrzenia bojlera jest bardzo małe. Jeśli natomiast woda sączy bardzo wolno, to wówczas faktycznie w bojlerze mogło pozostać powietrze.
Warto zawsze pamiętać o tym, aby po sezonie spuścić wodę z bojlera, bowiem w przeciwnym razie jego użytkownik powinien na wiosnę liczyć się z remontem tego urządzenia. A wymiana całego systemu wodno-kanalizacyjnego nie należy do tanich inwestycji.