Kiedy i jak siać trawę?

Trawnik jest jednym z najbardziej efektownych elementów kompozycyjnych, które można podziwiać w wielu pięknych i zadbanych ogrodach. Jeśli jest on dobrze pielęgnowany, to wówczas staje się znakomitym tłem dla krzewów, kwiatów oraz drzew ozdobnych znajdujących się w ogrodzie. Zatem kiedy i jak siać trawę, aby mieć przed domem zieloną, dekoracyjną murawę?

Trawnik, a posiadanie pięknego ogrodu

Sianie trawy nie należy do trudnych zadań, więc czynność tą może wykonać samodzielnie nawet początkujący ogrodnik. Warto zdecydować się na ten krok, bowiem trawnik znacznie poprawia mikroklimat ogrodu delikatnie zwiększając wilgotność powietrza. Można go zastosować zarówno w małych jak i dużych aranżacjach każdego ogrodu.

Aby trawnik pięknie się prezentował nie wystarczy go tylko odpowiednio pielęgnować. Podczas zakładania trawnika niezwykle istotne jest poprawne wykonywanie poszczególnych czynności. Sukces można zwiększyć przez odpowiedni dobór terminu zakładania trawnika z siewu. Wbrew pozorom trawa posiada dość duże wymagania glebowe, pokarmowe oraz wodne.

Zasiana trawa dobrze wzrasta jeśli jest wolna od chorób oraz chwastów, zatem niezbędne jest zapewnienie jej właściwego podłoża. Zapewnia ono bowiem bardziej harmonijny rozwój, skuteczne pobieranie wody oraz dostarczanie niezbędnych składników pokarmowych.

Kiedy należy siać trawę?

Każdy doświadczony ogrodnik z pewnością wie, że trawę można siać przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wiosny, aż do późnej jesieni.
Podczas siewu letniego niezwykle istotny jest fakt, aby trawę regularnie nawadniać. Jeśli na dworze doskwierają upały, wówczas należy ją podlewać dwa razy dziennie – rani i wieczorem. Roślina ta bowiem, w początkowym okresie wzrostu jest bardzo wrażliwa na niedobór wody. W związku z tym siew letni zazwyczaj jest uciążliwy i nie zawsze jest dorodny.

Wygodniejszy jest siew jesienny, kiedy to na dworze występują umiarkowane temperatury. Najlepsze miesiące do tego siewu trawy to wrzesień oraz październik. Wówczas to bowiem podłoże nie jest zbyt suche, a trawa ma wystarczająco dużo czasu, aby mocno się rozkrzewić oraz zbudować odpowiedni system korzeniowy. Ponadto ma wystarczającą ilość czasu, aby przygotować się do nadejścia zimy. Warto pamiętać o tym, aby trawy nie siać zbyt późno, bowiem zwiększa się wówczas ryzyko przemarznięcia kęp.

Dobrą porą jest również wiosna. Siew wiosenny powinno przeprowadzić się w kwietniu lub w maju, bowiem wówczas istnieje optymalna wilgotność podłoża.
Siew nasion trawy powinien być zawsze przeprowadzony w bezwietrzne dni, bowiem wówczas nie traci się nasion. Niezwykle ważne jest, aby podłoże nie było zbyt mocno nasiąknięte wodą. W takich warunkach sianie trawy nie jest zbyt komfortowe, bowiem ziemia lepi się do narzędzi oraz obuwia. Podczas takiej pogody można zniszczyć strukturę gleby.

Jak przygotować podłoże pod siew trawy?

Jeżeli planujemy siew na wiosnę, to już jesienią należy oczyścić podłoże z chwastów, przekopać je oraz wymieszać z nawozem organicznym. Gdy w ogrodzie znajduje się ziemia kwaśna, to wówczas zalecane jest wapnowanie. Optymalne pH dla trawy powinno zawsze wynosić 5, 5-6, 5.

Trawnik lubi średnio żyzne oraz przepuszczalne podłoże. W związku z tym ciężkie, gliniaste gleby trzeba rozluźnić, poprzez wymieszanie z kompostem i piaskiem.

Z kolei podłoże piaszczyste należy wzbogacić nawozami organicznymi oraz żyzną ziemią. Po każdym z działań związanych z przygotowaniem podłoża należy wyrównać teren, a następnie go zwałować. Dzięki tym działaniom można posiadać w swym ogrodzie piękny i zadbany trawnik.

Dodaj komentarz

Informacja prawna