Koparka, jej historia i szerokie zastosowanie

Koparka to urządzenie wykorzystywane do robót ziemnych, prac przeładunkowych, także w górnictwie. Składa się z łyżki albo czerpaka, kabiny operatora umieszczonej na obracającej się platformie, bazie. Platforma osadzona jest na podwoziu gąsienicowym albo kołowym. Nieskomplikowana budowa koparki stanowi o wielozadaniowości tego urządzenia. Katalog usług koparkowych jest więc bogaty.

Historia koparki

Pierwsze koparki wykorzystywały kable albo łańcuchy to wydobywania materiału, przenoszenia ładunku. Ta prymitywna pierwsza technologia nie była ani bezpieczna, ani efektywna i często zawodziła, gdyż łancuchy często niszczyły się i zrywały zwłaszcza, że koparki były masowo wykorzystywane podczas różnych prac przemysłowych w intensywnie rozwijającej się Anglii końca XIX wieku.
Wprowadzenie czterech cylindrów parowych do mechanizmu koparki zrewolucjonizowało usługi koparką. Tak powstała pierwsza koparka hydrauliczna. Technologia tej nowej wówczas koparki była wielokrotnie zmieniana i ulepszana. Jedno pozostało niezmienne, prosta budowa urządzenia, co zapewnia jego szerokie zastosowanie.

Rodzaje koparek

Koparki zasadniczo dzieli się na dwie główne kategorie:
• Jednonaczyniowe
• Wielonaczyniowe.
Koparka jednonaczyniowa to najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane urządzenie. Ten rodzaj koparki pracuje w tzw. cyklu przerywanym, to znaczy, że napełniony czerpak przenoszony jest w inne miejsce, opróżniany, by następnie zacząć kolejny cykl pracy.
Wielonaczyniowe koparki pracują w trybie ciągłym. Taka koparka wyposażona jest w wiele naczyń kopiących, dzięki czemu może pracować bez przerw. To wielkie maszyny, które pracują głównie w górnictwie odkrywkowym. Popularne koparki jednonaczyniowe, choć mniej wydajne, mają znacznie szerszy zakres zastosowania i oferują szeroki zakres usług.

Do jakich prac można wykorzystać koparkę

Koparka zatrudniana jest typowo to realizacji prac ziemnych takich jak wykopy czy pogłębianie co zweryfikujecie na https://slktransport.pl/oferta/uslugi-koparko-ladowarka/. Lecz dzięki zamontowaniu dodatkowego osprzętu, usługi koparką jednonaczyniową zamawiane są dziś także do realizacji wielu innych zadań. Dzięki osprzętowi dźwigowemu, koparka może służyć do przenoszenia, podnoszenia ładunku. Z osprzętem ładowarkowym, koparka zmienia się w ładowarkę. Zaś wyposażona w osprzęt kafarowy, będzie pracowała jako kafar.

Dodaj komentarz

Informacja prawna