Budowa domu krok po kroku

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Niestety inwestycja ta wiąże się z potrzebą dużego nakładu finansowego. Natomiast, gdy ktoś ma wybudowania swoich własnych kątów, to niestety spotyka się z szeregiem formalności, które niekiedy mogą okazać się bardzo męczące.

Chęć budowy domu – ale co najpierw?

W pierwszej kolejności należy dopełnić formalności związanymi z dokumentacją budowlaną, do której należy zaliczyć:

  • wpis oraz zarys planu miejscowego
  • decyzję o warunkach zabudowy
  • decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej
  • pozwolenie na budowę, bądź zgłoszenie budowy
  • oświadczenie kierownika budowy
  • zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych

Jaka jest różnica między „pozwoleniem na budowę”, a „zgłoszeniem budowy”?

Zgłoszenie budowy charakteryzuje się krótszą procedurą. Rozpoczęcie budowy jest możliwe, gdy nie zostanie wniesiony sprzeciw od planowanej budowy. Organ ma prawo wniesienia sprzeciwu w terminie do 30 dni od momentu doręczenia zgłoszenia. W zgłoszeniu budowy powinny zostać zawarte takie elementy jak: imię i nazwisko lub nazwa inwestora budowy, opis projektowanej budowy. Organ może wnieść sprzeciw w sytuacji, gdy: wymagane jest uzyskanie pozwoleni na budowę, wniosek jest niekompletny i zawiera błędy. Z kolei pozwolenie na budowę charakteryzuje się tym, że jego procedura jest uzależniona od zakresu oddziaływania planowanej budowy. Zarówno zgłoszenie budowy, jak również pozwolenie na budowę są wydawane na takiej zasadzie, że mogą stracić swoją ważność, gdy planowana budowa nie nastąpi w ciągu 3 lat od wydania decyzji przez organ.

Budowa

Na samym początku przystąpienia do budowy domu rozpoczyna się od ogrodzenia całego placu budowy. W następnej kolejności należy wyznaczyć dokładną lokalizację domu. Gdy dokładna lokalizacja domu zostanie już wytyczona to następnie należy wyrównać działkę pod budowę oraz postawić fundamenty. Jest to tak zwany stan zerowy budowy. Ku zdziwieniu wielu osób ten etap zazwyczaj pochłania największą ilość pieniędzy i czasu. W następnej kolejności trzeba dokonać instalacji elektrycznych, doprowadzić gaz oraz kanalizację, jak również zamontować drzwi oraz okna. Kończąc ten etap przychodzi czas na wykonanie tynków oraz zamontowanie ogrodzenia. W obecnych czasach wiele osób korzysta z usług projektantów, którzy mają w swojej ofercie gotowe propozycje domów. Jest to dużym ułatwieniem dla osób budujących dom, ponieważ wiedzą jaki będzie efekt finalny. W związku z tym, wiąże się to z mniejszą ilością stresu. Bowiem projektanci służą pomocą na każdym etapie budowy.

Informacja prawna