Wbrew pozorom nietoperze to bardzo miłe i pożyteczne zwierzęta. I choć niesłusznie się ich boimy to warto zaprosić je do swojego ogrodu. Z łatwością można zrobić to za pomocą budki dla nietoperzy, którą możesz zawiesić na działkowym drzewie. Dzięki nim ssaki te będą mogły schronić się w ciągu dnia, a nawet wychowywać młode osobniki.
Domki dla nietoperzy – sojuszników w walce z komarami
Zapewnienie schronienia dla nietoperzy powinno być kluczowe dla tych osób, które walczą z prawdziwą plagą komarów w swoim ogrodzie. To niewielkie zwierzątko potrafi zjeść ich nawet 2000 w ciągu dnia! Zaledwie kilka nietoperzy potrafi rozwiązać problem tych uporczywych insektów. Nie tylko dlatego warto wieszać budki dla nietoperzy – zapraszając ich do swojego ogrodu przyczynisz się także do zwiększenia ich populacji.
Najbardziej lubią one stare drzewa, a także wszystkie ciasne i ciepłe miejsca. Budka dla nietoperzy powinna imitować przestrzeń między korą a pniem drzewa. To miłe dla nich schronienie będzie doskonałymi warunkami do rozmnażania. W czerwcu i lipcu, kiedy to potrzebują miejsca do wylęgu bardzo często zajmują one domki przeznaczone dla ptaków. Nie jest to jednak dobre schronienie dla nich – zbyt duże otwory pozwalają drapieżnikom na ich łatwe schwytanie. Na ratunek przychodzi specjalna budka dla nietoperzy, która zapewni im odpowiednie warunki mieszkaniowe.
Budka dla nietoperzy i jej budowa
Choć zrobienie domku dla nietoperzy nie wymaga specjalnego nakładu pracy to jego produkcję warto zostawić w rękach specjalistów, którzy:
- wybiorą odpowiednio miękkie i nieheblowane drewno, aby mali lokatorzy mogli wczepić w nie swoje pazurki,
- zadbają o to, aby wewnętrzna część tylnej ściany była poziomo ponacinana, co sprawi, że nietoperze będą miały ułatwione wejście i zaczepienie,
- będą pamiętać o tym, aby przednia ściana była kilka centymetrów krótsza, a także przymocowana względem tylnej w odpowiednim odstępie.
Budki dla nietoperzy – gdzie umieścić
Najwygodniejszym stanowiskiem, gdzie można zainstalować budki dla nietoperzy są słupy, drzewa lub ściany budynku. Warto wiedzieć, aby miejsce to było osłonięte od wiatru i deszczu. Wybierz też takie, aby było możliwie jak najbardziej nasłonecznione – najlepsza zatem będzie strona południowa. Można wieszać po kilka sztuk w niezbyt dużej odległości od siebie na ok. 3-5 metrów nad powierzchnią ziemi. Zadbaj także o swobodny wlot do budki lęgowej dla nietoperzy.
Aby sprawdzić, czy schron został już zamieszkany obserwuj, czy nie pojawiły się pod nim odchody. Ich pojawienie się jednoznacznie będzie oznaczało, że nietoperze na dobre zasiedliły się w nowym miejscu. Pamiętaj przy tym, aby pod budką nie stały rzeczy, które będą narażone na odchody nietoperzy. Możesz wykorzystać je jako nawóz. Nie zaglądaj tam również, bo możesz je przestraszyć.
Jednak, gdy Twoja budka dla nietoperzy nie została szybko zasiedlona to nie przejmuj się zbytnio. Jej atrakcyjność z czasem będzie wzrastać, ponieważ nietoperze wolą miejsca starsze, pozbawione zapachu drewna.