Malowanie fug – jak się do tego zabrać i jakiej farby użyć?

Malowanie fug

Fugi po upływie czasu zawsze tracą na swoim wyglądzie. Dziś jednak nie ma już konieczności ich wymiany na nowe. Wystarczy je pomalować. To sprawdzony sposób na stare, przebarwione, zabrudzone, czy wyblakłe spoiny. Co więcej, odnowienie fug przeprowadzić można samodzielnie. Oczywiście wiedzieć trzeba jak to zrobić właściwie i jaką farbę do tego dobrać. Zatem, jak i czym pomalować fugi?

Czym pomalować fugi?

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że do malowania fug zawsze stosować należy takie farby, które są do tego celu specjalnie przeznaczone. Muszą być to preparaty produkowane na bazie wysokiej jakości spoiwa polimerowego oraz dodatkowo wzbogacone o wypełniacze lub środki modyfikujące. Dlatego właśnie takie farby sprawdzą się najlepiej w przypadku malowania fug? Wynika to z tego, że charakteryzują się one bardzo wysokim stopniem krycia i znakomitą przyczepnością do podłoża. Poza tym dobrej jakości farba do fug musi być odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, w tym przede wszystkim na ścieranie. Warto podkreślić, czy farby do fug pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i ochronną. Skutecznie wnikają bowiem w wierzchnią warstwę spoiny i świetnie kryją dotychczasową powierzchnię. Dzięki temu spoiny są bardzo dobrze zaimpregnowane. Co ważne, farby do fug dostępne są dziś na rynku pod różnymi postaciami. Wskazać można tu między innymi na marker do fug, farbę w pojemniku z pędzelkiem, farbę w butelce z dozownikiem, a także na pisak do fug. Wspomnieć jeszcze trzeba, że wybierając konkretną farbę do fug, wcześniej sprawdzić należy, czy nie będzie odbarwiać płytek.

Jak pomalować fugę?

Wiedząc już, czym pomalować fugę, przejść można to tego, jak to zrobić krok po kroku. Cały proces rozpocząć należy od dokładnego umycia starych fug. Dodatkowo należy je dokładnie oczyścić z wykwitów oraz odtłuścić. Następnie należy zaczekać, aż fugi po myciu wyschną i przygotować farbę. Do butelki z farbą dodać należy odpowiednią ilość pigmentu i potrząsać przez około minutę. Ważne jest, aby wszystkie składniki dokładnie się ze sobą wymieszały, w efekcie czego otrzyma się jednolity kolor farby. To, w jaki sposób farba do malowania fug będzie nakładana, zależy od rodzaju wybranej farby. Jeśli jest to preparat z pędzelkiem, wówczas to właśnie niego używamy do nałożenia farby. W przypadku farby z dozownikiem to gąbkę przyłożyć należy do fugi i delikatnie naciskać buteleczkę przesuwając ją w dół. Pamiętać trzeba, aby farbę zawsze nakładać zgodnie z zaleceniami jej producenta. Istotny jest tu przede wszystkim czas, po którym powinno się usuwać farbę z płytę. Jeśli będzie się z tym zbyt długo czekało, wówczas może być to już dość trudne i czasochłonne.

Jak przyciemnić kolor fugi?

Jeśli fuga jest zbyt jasna, jej kolor można przyciemnić, za pomogą farby do fug. W tym przypadku konieczne jednak może być nałożenie dwóch warstw preparatu. Zanim jednak przystąpić się do malowania wszystkich fug, warto wcześniej wykonać próbę. Dzięki temu uniknie się ryzyka, że kolor fugi po przyciemnieniu nie będzie do końca pasował. Najlepiej jest nałożyć farbę w mało widocznym miejscu i odczekać dwie doby. Po tym czasie sprawdzić można, czy kolor rzeczywiście pasuje. Jeśli wszystko jest w porządku, przejść można do dalszego malowania. Do zmiany koloru fugi użyty może być również korektor do fug.

Czym zabezpieczyć fugi?

Wiedząc, jak zmienić kolor fugi, wiedzieć trzeba również jak ją zabezpieczyć. Wszystko po to, aby zmiana koloru fugi. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu zastosowanie specjalnych impregnatami. Na rynku dostępne są różne preparaty tego typu. Wspomnieć można choćby o impregnatach wnikających w strukturę spoin oraz o impregnatach działających powierzchniowo. Te pierwsze skutecznie oczyszczają powierzchnię fug i zapobiegają zabrudzeniom w przyszłości. Z kolei drugi rodzaj impregnatów po naniesieniu na powierzchnię tworzą tzw. film. Innymi słowy, zapobiegają osiadaniu się brudu i ułatwiają jego ścieranie. Przed nałożeniem preparatu najpierw powinno się wykonać próbę. Wynika to z tego, że impregnat wnikający w strukturę spoin może przyciemnić fugi, natomiast ten działający powierzchniowo może nadać fudze lekki połysk. Mówiąc o zabezpieczeniu fug, warto jeszcze wspomnieć o urządzeniu, jakim jest renowator do fug. Jest to produkt tworzony na bazie żywic akrylowych. Po jego nałożeniu powierzchnia staje się gładka, a zabrudzenia do niej nie przylegają.

Informacja prawna