5 pytań, które należy sobie zadać przed zakupem mebli kuchennych. Podpowiadają eksperci Studio Kuchnia

Zakup mebli kuchennych to spory wydatek, więc wymienia się je dość rzadko – co kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego trzeba dokładnie przemyśleć ich wybór. Jednak wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę podczas ich zamawiania – design, układ, mechanizmy, cenę, a może materiał? Wiele zależy od Twoich oczekiwań. Oto pytania, które według pracowników Studio Kuchnia należy sobie zadać przed zakupem mebli kuchennych.

1. Czy kuchnia ma być miejscem tylko do gotowania, czy spotkań rodzinnych?

Od tego, w jaki sposób ma być użytkowana kuchnia, zależy m.in. układ mebli. Osoby, które często gotują razem z innymi lub przyjmują w tym pomieszczeniu gości, potrzebują nie tylko dużo przestrzeni roboczej, ale także miejsca, gdzie bliscy będą mogli usiąść. W takiej sytuacji warto postawić na środku wyspę kuchenną wraz z wysokimi stołkami typu hoker.

Natomiast jeśli kuchnia stanowi wyłącznie Twoje królestwo, nikt poza Tobą nie może tam gościć oraz masz jadalnię w innym pomieszczeniu, zrezygnuj z dodatkowego stołu, a postaw na funkcjonalne i pojemne szafki.

2. W jakim stylu ma być urządzona kuchnia?

W ofercie np. Studio Kuchnia dostępnej na https://homeconcept.com.pl/warszawa/salony/studio-mono/ można znaleźć meble kuchenne w różnym stylu – minimalistycznym, klasycznym, skandynawskim, nowoczesnym, vintage czy modernistycznym. Zdecyduj się na tę wersję, która będzie współgrała z wystrojem domu. Dzięki temu uzyskasz spójną aranżację.

Jednak szeroki wybór może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Dlatego warto wcześniej odwiedzić sklep stacjonarny, np. w galerii Home Concept, i zobaczyć wszystkie opcje “na żywo”.

3. Z jakich sprzętów i urządzeń AGD korzystasz najczęściej?

Obecnie wiele urządzeń można kupić w wersji do zabudowy. Są to nie tylko duże AGD, takie jak lodówka, piekarnik czy zmywarka, ale także mikrofala czy ekspres do kawy. To prosty sposób na to, żeby uzyskać jednolitą i elegancką aranżację. Jednak rodzi to także pewne ograniczenia.

Jeśli zdecydujesz się na zabudowę sprzętu, nie możesz potem zmienić układu mebli czy zrezygnować z niektórych urządzeń. Do tego zmniejsza się długość blatu roboczego. Dlatego przed zakupem mebli, dokładnie przemyśl, z jakiego AGD korzystasz najczęściej. Dzięki temu nie zastawisz pomieszczenia niepotrzebnymi urządzeniami i nie stracisz dodatkowej przestrzeni do przygotowywania posiłków.

4. Ile miejsca do przechowywania potrzebujesz?

Obecnie bardzo modne są kuchnie, które składają się tylko z dolnego rzędu szafek. Natomiast na ścianie montuje się półki lub pozostawia się pustą przestrzeń. Taka aranżacja wygląda lekko i bardzo nowocześnie. Jednak sprawdzi się, tylko jeśli nie potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania lub masz spiżarnię, a część produktów przechowujesz poza kuchnią.

Natomiast, jeśli wszystko musisz trzymać w jednym pomieszczeniu, szafki górne to prawdziwy must-have.

5. Na czym zależy Ci najbardziej – przytulności, trwałości czy niskiej cenie?

Wybór materiału, z którego mają być wykonane meble i blat, wpływa nie tylko na efekt wizualny, ale także sposób użytkowania pomieszczenia. Jeśli chcesz:

  • stworzyć kuchnię, która będzie zachęcać do gotowania, postaw ma białe szafki i drewniany blat. Biel rozjaśni przestrzeń, a naturalne drewno doda przytulności;
  • kupić meble na lata, postaw na szafki z drewna, które można łatwo odnowić i odporny na działanie wilgoci czy uszkodzenia mechanicznie, kamienny blat;
  • wybrać tanie meble, zdecyduj się na szafki z płyty MDF i blat z laminatu. Mogą one wyglądać, jak naturalne drewno czy kamień, ale ich produkcja jest znacznie tańsza, co przekłada się na ich atrakcyjną cenę. Jednak za kilka lat mogą wymagać wymiany.

Aby podjąć rozsądną decyzję, w Studio Kuchnia możesz skorzystać z usług doradztwa. Eksperci przedstawią wady i zalety każdego rozwiązania oraz pomogą wybrać najlepszą opcję. Urządzaj kuchnię z głową, a stworzysz funkcjonalną i estetyczną przestrzeń.

Informacja prawna