Czy chcesz, żeby klimatyzator efektywnie chłodził, a przy tym okazał się energooszczędny? W takim razie przeczytaj, jak dobrać moc jednostki do powierzchni pomieszczenia, które ma obsługiwać. Z tego artykułu dowiesz się też, jak samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu i jakie parametry klimatyzatora warto sprawdzać przy zakupie.
Odpowiedni dobór klimatyzatora jest ważny
Błędem byłoby kierowanie się zasadą „im mocniejszy klimatyzator, tym lepiej” jest w tej dziedzinie błędem. Moc chłodnicza urządzenia powinna być przecież dostosowana do charakterystyki pomieszczenia oraz miejscu, w którym jednostki będą zamontowane. Dlaczego jest to tak ważne?
Jeśli prawidłowo dobierzesz klimatyzator, będzie to miało wpływ na jego efektywność i wysokość rachunków za prąd. Jak to zwykle bywa w życiu, żadna ze skrajności nie przyniesie dobrych efektów. Zbyt słaby klimatyzator nie utrzyma zadanej temperatury, a zbyt duża moc sprawi, że każdy cykl pobierze więcej energii elektrycznej. W każdym z przypadków, podzespoły klimatyzacji będą zużywać się szybciej. Dlatego tak ważne jest obliczenie zapotrzebowania energetycznego domu i dostosowanie do tego rodzaju i mocy jednostki.
Jak samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu?
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie klimatyzatora, oblicz zapotrzebowanie energetyczne domu. W nowym budownictwie przeprowadza się obliczenia inżynierskie. Jeśli mieszkasz w starszym budynku, masz do dyspozycji dwa sposoby: 1) przyjęcie za podstawę powierzchni lub 2) kubatury pomieszczeń. Pamiętaj przy tym, że uzyskanie dokładnego wyniku wymaga uwzględnienia wielu parametrów. Dlatego najlepiej takie obliczenia dobrze jest zlecić ekspertom z Cold-Man (Klimatyzacja Gorzów Wielkopolski).
Sposób 1: Obliczenia na podstawie powierzchni pomieszczenia
Obliczenie zapotrzebowania energetycznego w stosunku do powierzchni pomieszczenia jest najprostszą metodą. Wykorzystaj wzór [m2*100 = x W], gdzie x wyraża moc chłodniczą w jednostce W. To uproszczenie zakłada, że 1 m2 powierzchni odpowiada 0,1 kW (100 W) mocy chłodniczej.
Sposób 2: Obliczenia na podstawie kubatury pomieszczenia
Drugi sposób sprawdza się w mieszkaniach i apartamentach, w których wysokość pomieszczeń przekracza standardowe 2,5 m. Możesz wtedy obliczyć zapotrzebowanie energetyczne w stosunku do kubatury. Zastosuj wzór [(m2*h)*40 = x W], gdzie h oznacza wysokość pomieszczenia, a x moc chłodniczą w jednostce W.
Co jeszcze wpływa na zapotrzebowanie energetyczne?
Korzystając z omówionych wyżej sposobów, możesz w przybliżeniu określić zapotrzebowanie energetyczne domu lub mieszkania. Jednak uzyskanie miarodajnych wyników wymaga uwzględnienia większej liczby zmiennych. Na docelową efektywność klimatyzatora wpływa też szczelność stolarki okiennej, stopień nasłonecznienia, układ pomieszczeń, liczba kondygnacji, a także charakter zabudowy (jedno- lub wielorodzinna).
Zapotrzebowanie energetyczne a układ pomieszczeń i nasłonecznienie
Powierzchnia okien i położenie domu względem stron świata w znaczący sposób wpływa na zapotrzebowanie energetyczne. Do standardowych obliczeń (powierzchnia lub kubatura) należy dodać określone wartości W za każdy m2 okna:
- Od strony południowo-wschodniej 133 W/m2
- Od strony południowo-zachodniej: 243 W/m2
- Od północnego wschodu lub północnego zachodu: 180 W/m2
- Od strony zachodniej 299 W/m2
Jeszcze wyraźniej widać te zależności na przykładzie. Wyobraźmy sobie pomieszczenie o powierzchni 35 m2 i oknie o powierzchni 5 m2 zwróconym na zachód. Zapotrzebowanie energetyczne wynosi 5 kW, co stanowi sumę:
- Obliczenia wg powierzchni pomieszczenia: 35 m2*100 = 3500 W (3,5 kW);
- Obliczenia wg powierzchni okien: 5 m2*299 W = 1495 W (~1,5 kW)
Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator?
Moc chłodnicza to jeden z parametrów, które warto wziąć pod uwagę, ale nie jedyny. Zawsze czytaj cały opis właściwości urządzenia oraz jego funkcji dodatkowych. Kluczowe znaczenie mają:
- Klasa energetyczna, opisywana w skali od A+++ (najwyżej) do G (najniżej). Im wyższa, tym mniej energii elektrycznej pobiera klimatyzator;
- Głośność urządzenia, mierzona w laboratorium. Słyszalność jednostki w oczywisty sposób przekłada się na komfort użytkowania. Najcichsze klimatyzatory generują szum na poziomie 15 dB;
- SEER i SCOP, czyli sezonowa efektywność chłodzenia lub grzania. Im wyższy współczynnik SEER i SCOP, tym mniej energii potrzeba do wytworzenia 1 kW chłodu lub ciepła. To jeden z najważniejszych parametrów z punktu widzenia kosztów eksploatacji;
- Wydajność przepływu powietrza, mierzona w m3/h. Im wyższa wydajność, tym efektywniejsze chłodzenie;
- Sterowanie urządzeniem. W nowoczesnych klimatyzatorach pilot i programator to standard. Niektórzy producenci oferują też możliwość obsługi urządzenia za pomocą aplikacji na smartfona.
Wybierz klimatyzator dopasowany do swojego domu
Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom łatwiej będzie Ci dobrać klimatyzator do swojego domu lub mieszkania. Zawsze możesz poprosić o pomoc ekspertów Cold-Man, którzy obliczą zapotrzebowanie energetyczne wskazanych pomieszczeń i pomogą wybrać wydajną klimatyzację.
Kontakt:
Patryk Kozera – +48 693 853 600
Adres: Narutowicza 30/2, 69-100 Słubice
Email: [email protected]
Otwarte: Pon-Sob 7:00-20:00
WWW: https://cold-man.pl/