Profile stalowe służą przede wszystkim do budowania stelaża, który stanowić będzie szkielet całej konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. Takie płyty mają bardzo szeroki wachlarz możliwości, czyli można z nich wykonać praktycznie wszystko co zaprojektuje architekt. Wiele wariantów tego typu wyrobów pozwala na dokładne dopasowanie ich do potrzeb każdej inwestycji. Sprawdzą się podczas wykańczania mieszkań, domów jednorodzinnych czy obiektów użyteczności publicznej.
Profile stalowe – gdzie je stosujemy?
Profile stalowe ostatnimi czasy cieszą się ogromną popularnością i są jednym z najczęściej wybieranych materiałów konstrukcyjnych. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, długością i posiadają stały, równomierny przekrój poprzeczny. Ważne jest także miejsce, w którym planujemy je zakupić. Jak wiadomo, tylko sprawdzona i certyfikowana hurtownia profili stalowych jest w stanie zagwarantować, że korzysta z wysokiej jakości materiałów. Wszystkie te czynniki wpływają na sprawny i szybki postęp prac, przy jednoczesnym wysokim standardzie bezpieczeństwa.
Profile najczęściej są wykorzystywane w przypadku umacniania oraz łączenia poszczególnych elementów suchej zabudowy. Każdy z nich różni się między sobą sposobem wykonania, kształtem i co najważniejsze – przeznaczeniem. Wykorzystujemy je jako:
- szkielet ścian działowych,
- szkielet sufitów podwieszanych,
- szkielet stropów lekkich i ciężkich konstrukcji,
- wzmacnianie bram, okien i drzwi.
Montaż profili stalowych – jak przebiega?
Konstrukcje gipsowo-kartonowe wykonywane są z przegród, poszycia płyt oraz warstwy izolacyjnej. Trzeba wiedzieć, że ze względu na zróżnicowane miejsca przeznaczenia oraz sposoby montażu płyt, stelaże pod płyty przyjmują różne formy i wykonane są z różnorodnych profili.
Aby nasze konstrukcje z płyt były funkcjonalne, należy je ustabilizować dopasowanymi profilami stalowymi. Przed rozpoczęciem montażu, musimy dokładnie wytyczyć linie brzegu ścian i dobrać ich odpowiednią grubość. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy rozpocząć mocowanie profili do podłogi i sufitu oraz ściany.
Przed mocowaniem profili stykających się ze ścianą i podłogą trzeba okleić je specjalną taśmą akustyczną, co znacząco wpłynie na komfort mieszkania. Dźwięki dochodzące z zewnątrz zostaną odpowiednio stłumione, jak i hałasy z sąsiednich pomieszczeń. Profile stalowe przytwierdza się do podłoża za pomocą kołków szybkiego montażu i trzeba pamiętać, że musi być ono stabilne. W przeciwnym razie układanie płyt może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Profile stalowe – jaki jest ich podział?
Korzyści płynących ze stosowania profili stalowych jest wiele. Cechują się przede wszystkim niezwykłą odpornością na uszkodzenia, izolacją termiczną i dużą sztywnością. Natomiast nie każdy wie – jaki jest ich podział i przeznaczenie? Ich główny podział to:
- profile ścienne – tworzenie konstrukcji lekkich, szkieletowych ścian działowych, okładzin ściennych i przedścianek;
- profile sufitowe – przeznaczone do budowania konstrukcji sufitów podwieszanych oraz okładzin ściennych, sufitowych i zabudowy poddaszy;
- profile ościeżnicowe – przeznaczone do osadzania drzwi w ścianach działowych oraz do wzmocnienia rusztu ścian.
Więcej na stronie: https://envun.pl/.